Święta, święta i już po…. Niestety, jak to w święta, trzeba było głębiej sięgnąć może nie do kieszeni, ale do konta w banku. I tu niespodzianka. Przestępcy nie uznają świąt ani Wielkiego Tygodnia. Jak nie dać się okraść w internecie? Radzi Wiktor Niedzicki w audycji „Jeszcze raz bezpieczeństwo” z cyklu „Technicznie proste”.
Nieraz już mówiłem o bezpieczeństwie w sieci. Wspominałem o tym, że musimy być ostrożni, nie otwierać załączników od nieznanych nadawców, nie dać się nabierać na drobną dopłatę do przesyłki kurierskiej. W tym samym czasie przestępcy zaczęli się posługiwać stroną do złudzenia przypominającą stronę dużego banku. Po co? Po to, by uzyskać nasze dane do logowania. W efekcie mogli zacząć okradać konta klientów tego banku.
Przeczytaj też: Wiktor Niedzicki opowiada o Tadeuszu Sendzimirze
Na co uważać, żeby nie dać się okraść w internecie
Oczywiście, osoby bardziej uważne zobaczyły, że adres strony tylko częściowo pokrywa się z adresem banku. Zgadza się nazwa, a potem zamiast kropki pojawiają się inne znaki oraz jakaś nietypowa tzw. domena. Zawsze warto poświęcić kilka sekund i zerknąć, jak wygląda adres banku. Czy nie ma w tym adresie czegoś dziwnego lub niezwyczajnego? Jeśli coś nas niepokoi, lepiej zapytać kogoś doświadczonego lub nawet odwiedzić bank.
- Może zainteresuje cię też: Uwaga na cyberataki m.in. na klientów Revoluta, Allegro, PKO BP
Prawdopodobnie część z naszych słuchaczy otrzymała propozycję bezpłatnej, ale superatrakcyjnej aplikacji. Marzenie. Ja, nauczony przez moje dzieci, na ogół unikam tych superokazji. Jak wiadomo, nie ma darmowych obiadów. To banał, ale jeśli coś jest dla nas bezpłatne, to znaczy, że staliśmy się towarem, a nie klientem. Ktoś musi na nas zarobić. I zarobi.
Zachęcam zatem do ostrożności. Przestępcy są zawsze krok przed nami. Jutro wymyślą coś nowego, co pozwoli im uzyskać dostęp do naszego konta.
Posłuchaj audycji Wiktora Niedzickiego „Jeszcze raz bezpieczeństwo” z cyklu Technicznie proste, w której radzi słuchaczom, jak nie dać się okraść przez cyberprzestępców:
Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.
Słuchaj programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste” od poniedziałku do piątku o 10:30 tylko w Radiu Pogoda.
Przeczytaj też:
- O Tadeuszu Sendzimirze opowiada Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Jak powstał koc ratowniczy
- Jak działa knot? – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Jak działa kuchenka indukcyjna – podpowiada Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Dwoma palcami
- Jakie oświetlenie LED-owe wybrać? – podpowiada Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Wirujący guzik
- Czy będziemy zbędni? – zastanawia się Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Jak z jajka zrobić… piłeczkę?
- Jak dojechać? Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste” o nawigacji satelitarnej
- Jak powstał inteligentny opatrunek – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Kto nas szpieguje? – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Pora na Radio Pogoda – spotkanie z Wiktorem Niedzickim!
- Żadnej chemii! A co, jeśli wszystko jest chemią? Wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”