Dzieci, które przez pierwsze 10 lat życia mieszkają w pobliżu parków lub terenów zielonych, mają zdrowsze płuca, gdy dorosną — wynika z nowego badania.
Naukowcy z Portugalii odkryli, że przebywanie na terenach zielonych zmniejsza ryzyko astmy i innych problemów z oddychaniem. Płuca rozwijają się w pięciu etapach, przy czym pierwsze cztery przebiegają w łonie matki, a ostatnie w późnym dzieciństwie lub we wczesnych latach młodzieńczych.
Wyraźny związek między czynnością płuc a przebywaniem na terenach zielonych
„Nasze badania sugerują, że im bardziej ekologicznie, tym lepiej. Te korzyści nie są wielkie i wynoszą około dwóch procent. Jeśli jednak przyjrzymy się całej populacji, uczynienie naszych miast bardziej zielonymi może mieć znaczący wpływ na zdrowie” – mówi dr Diogo Queiroz Almeida z Uniwersytetu w Porto, główny autor badania.
„Przyjrzeliśmy się takim czynnikom, jak aktywność fizyczna i zanieczyszczenie powietrza, ale związek między czynnością płuc a przebywaniem na terenach zielonych był wyraźny, także po ich uwzględnieniu. Możliwe również, że zbliżenie się do natury zmniejsza stres, co może pozytywnie wpływać na zdrowie fizyczne i na mikrobiom dzieci” – wyjaśnił dr Almeida. – „Odkryliśmy, że dorastanie w bardziej zielonych dzielnicach jest ważniejsze dla płuc dzieci niż życie w zielonej okolicy tuż po urodzeniu. Może to wynikać z tego, że niemowlęta spędzają znacznie mniej czasu na świeżym powietrzu niż starsze dzieci”.
Trzeba uczynić nasze miasta bardziej zielonymi
Badanie, opublikowane w European Respiratory Journal, objęło 3278 dzieci mieszkających w portugalskim Porto i okolicach. Naukowcy zbadali czynność płuc poprzez zmierzenie natężonej pojemności życiowej FVC (forced vital capacity), czyli największej objętości powietrza, jaką można wydmuchać z płuc podczas maksymalnego, szybkiego wydechu. Testowanie FVC wskazuje, jak dobrze pracują płuca i pomaga lekarzom w diagnozowaniu chorób płuc, takich jak astma. Uczestnicy osiągali lepsze wyniki, jeśli ich ekspozycja na roślinność wzrosła między narodzinami a 10. urodzinami.
Dr Queiroz Almeida dodaje, że wyniki ich badań potwierdzają korzyści płynące z przeprowadzki rodzin do bardziej zielonych obszarów oraz potrzebę tworzenia większej liczby parków w miastach i miasteczkach. Rośliny chłodzą efekt „miejskiej wyspy ciepła” . Zwalczają również zanieczyszczenia, zmniejszając powstawanie ozonu. Cień zapewniany przez drzewa również zmniejsza zapotrzebowanie na energię, pośrednio przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.
Wczesne dzieciństwo to kluczowy czas dla rozwoju płuc
Według Amerykańskiej Fundacji Astmy i Alergii, astma jest jednym z najczęstszych, długotrwałych schorzeń, na które w Stanach Zjednoczonych cierpi ponad pięć milionów dzieci. Nieleczone ciężkie przypadki mogą być śmiertelne. Szacuje się, że każdego roku cztery miliony dzieci na całym świecie zapada na tę chorobę z powodu zanieczyszczenia ruchu drogowego.
„Wiemy, że wczesne dzieciństwo to kluczowy czas dla wzrostu i rozwoju płuc, a środowisko dziecka i powietrze, którym oddycha, może mieć wpływ na jego zdrowie płuc przez resztę życia” – mówi prof. Marielle Pijnenburg z European Respiratory Society, które nie wzięło udziału w badaniu.
Wcześniejsze badania sugerowały, że życie w lasach, parkach i ogrodach poprawia zachowanie dzieci, zwiększa ich uwagę i pamięć roboczą oraz poprawia wyniki w szkole.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 80 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.
Przeczytaj teźż:
- Jak oswoić dziecko z nianią? Radzimy
- Czy papierosy niszczą tylko płuca?
- Siedzenie kilka godzin dziennie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci
- Optymiści żyją dłużej i są zdrowsi – najnowsze badania
- Koszmary senne a choroba Parkinsona – nowe badanie
- Oglądasz często zdjęcia małych kotków? Świetnie!
- Drzemka podczas nocnego dyżuru może ocalić życie
- Idealne ćwiczenia dla chorych na serce? Wchodzenie po schodach
- Dłuższe ćwiczenia mogą znacznie zmniejszyć ryzyko śmierci – nowe badanie
- Ćwiczenia w maseczce nie osłabiają płuc
1 komentarz
[…] Zdrowie i uroda […]