Czy papierosy niszczą tylko płuca? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Czy papierosy niszczą tylko płuca?

Czy papierosy niszczą tylko płuca?

Ewa Podolska przekonuje do rzucenia palenia. Tym razem zwraca uwagę na choroby, które wiążą się z tym nałogiem i często są przyczyną przedwczesnej śmierci palaczy.

Codziennie 190 Polaków umiera z powodu palenia papierosów

Wiele się mówi o tym, ile ludzi w Polsce ginie w wypadkach samochodowych. Tak, jest to dramat, tragedia. W wypadkach samochodowych ginie średnio 3500 osób. Mało kto wie jednak, że na skutek nałogu tytoniowego umiera w Polsce nawet 67 tysięcy osób rocznie. To znaczy, że 190 Polaków każdego dnia umiera z powodu palenia papierosów. To jest 20 razy więcej, niż ginie w wypadkach drogowych!!!

Palenie papierosów niszczy nie tylko płuca

My myślimy, że papieros działa tylko na płuca. Wśród tych 67 tysięcy Polaków, którzy umierają co roku, mniej więcej średnio trochę ponad 20 tysięcy umiera z powodu nowotworu płuc wywołanego paleniem. Reszta umiera z innych przyczyn, bo papieros działa nie tylko na nasze płuca. Palenie papierosów jest przyczyną zgonu co drugiego palacza w wieku 35-69 lat, czyli jeszcze młodym. A teraz mam jeszcze dwie wiadomości. Jedną dobrą, drugą złą. Najpierw ta zła.

Przeciętny palacz rezygnuje z pięciu lat życia

Jeśli te wielkie liczby do państwa nie dotarły, to podam te mniejsze. Każdy papieros skraca życie średnio o 5,5 minuty. Czyli przeciętny palacz rezygnuje dobrowolnie z pięciu lat życia. A teraz dobra wiadomość. Gdy wreszcie rzucimy palenie, to już 20 minut po ostatnim papierosie stabilizuje się działanie układu krwionośnego, a po 24 godzinach wyostrzają się przytępione paleniem zmysły smaku i węchu. Po tygodniu nasza skóra jest bardziej elastyczna i nawilżona. Po trzech miesiącach o 30% zwiększa się pojemność płuc. A po roku od rzucenia palenia ryzyko wystąpienia zawału zmniejsza się o połowę. Jednak żeby wszystko wróciło do normy, trzeba 15 lat. Rzucamy? Rzucamy!

Przeczytaj też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >