Jak palenie papierosów szkodzi naszemu zdrowiu? Przykłady - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak palenie papierosów szkodzi naszemu zdrowiu? Przykłady

Jak palenie papierosów szkodzi naszemu zdrowiu? Przykłady

Dowiedz się, jakie choroby wywołuje palenie papierosów i ile rocznie Polaków ginie z ich powodu. Przykłady przedstawia dr Anna Sławikowska w swojej książce „Serce w dobrym stylu”.

To, że papierosy szkodzą zdrowiu już od dawna nie jest niczym zaskakującym. Jednak wciąż wiele osób nie jest w stanie rzucić palenia.

31 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Bez Papierosa. No i cóż z tego? Według badań co czwarty Polak i tak po nie sięga. Efekt? Papierosy zabierają corocznie ponad 70 tysięcy ludzi. To tak jakby z mapy kraju nagle zniknął Kalisz, Legnica albo Siedlce.

Zobacz też:

Jak szkodzą papierosy? Wyjaśnia ekspertka

Palacze mają dość rozmów o konieczności rzucenia palenia, ale lekarze mogą też mieć dość rozmów z dorosłymi ludźmi na temat szkodliwości papierosów. To zdanie przytaczam za panią doktor kardiolog Anną Słowikowską, która w swojej znakomitej książce „Serce w dobrym stylu” mówi:

„To twoje życie. Możesz palić. Ale nie pytaj lekarza z wyrzutem, dlaczego dręczy cię uporczywy kaszel, dlaczego masz raka, dlaczego stoisz przed perspektywą amputacji nóg z powodu martwicy tkanek wynikających z powikłań miażdżycowych i zatorowo-zakrzepowych. I nie miej żalu, że miażdżyca, która jest chorobą ogólnoustrojową, u palaczy postępuje szybciej i powoduje spustoszenie nie tylko w tętnicach wieńcowych, ale także w tętnicach kończyn dolnych, szyjnych, mózgowych, co znacznie zwiększa ryzyko udaru i niedokrwienia kończyn dolnych”.

Nic dodać, nic ująć.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >