Kiedy mama wraca do pracy rozstanie z dzieckiem może być trudne dla obu stron. Sprawdź, jak wybrać dobrą nianię i jak oswoić z nią dziecko.
Czy ty i dziecko jesteście gotowi na nianię?
Jeżeli planujesz powrót do pracy, musisz dużo wcześniej zacząć przygotowywać do tego siebie i dziecko. Wcześniej zacznij mówić maluchowi, że będzie do niego przychodziła ciocia, a mama codziennie wyjdzie do pracy. Ma to sens nawet, jeśli dziecko jeszcze nie mówi, dzięki temu ty sama będziesz się przyzwyczajać do tego, że tak się stanie. Rób też „wyjścia próbne” – zostaw na godzinkę dziecko u babci, u znajomej, a nawet u jakiejś koleżanki, której nie zna. Maluch zacznie akceptować, że czasami znikasz, ale zawsze wracasz.
Starannie wybierz nianię dla dziecka
Robienie „castingu” na nianię to nie fanaberia – zostawiasz dziecko z obcą osobą i to naturalne, że chcesz ją wcześniej poznać. Zapraszaj kandydatki na nianię do siebie, pytaj o ich kompetencje ale również sprawdź, jak dziecko na nie reaguje. Maluch, podobnie jak dorośli może mieć swoje preferencje i polubić kogoś lub nie, daj mu do tego prawo. Podczas rozmowy z kandydatką na opiekunkę zaobserwuj też, jak zachowuje się ona w stosunku do dziecka, czy próbuje nawiązać z nim kontakt. Zrób szybki test i zaproponuj kandydatce coś do picia, po czym wyjdź na chwilę do kuchni. Czy przyszła niania będzie próbowała zabawić dziecko, czy będzie umiała odwrócić jego uwagę od tego, że mama wyszła? To są pytania, na które ten test da ci odpowiedź. Oprócz tego zapytaj niani o jej kompetencje, referencje, co wie o dzieciach w wieku twojego. Pamiętaj, że masz prawo pytać o takie rzeczy.
Dziecko łatwiej oswoi się z nianią, gdy ją pozna
Kiedy już wybierzesz nianię, spróbuj ją oswoić z dzieckiem zanim pójdziesz do pracy. Umów się z nią na wspólny spacer, zaproś na kawę do domu spotkaj się w jej mieszkaniu. Podczas tych wizyt czy spacerów staraj się usunąć w cień, aby dziecko i niania mieli okazję się lepiej poznać. Takie oswajanie powinno trwać w zależności od dziecka kilka dni lub nawet dwa tygodnie. Dobrze jest też zostawić malucha z nianią najpierw na godzinę zanim zaczniesz znikać z domu na osiem godzin.
Płacz przy wyjściu z domu.
Wychodząc z domu zawsze pożegnaj się z dzieckiem i powiedz mu, kiedy wrócisz – na przykład po obiedzie, po drzemce, po spacerze. Oczywiście obietnicy staraj się dotrzymać. Nawet, jeśli dziecko płacze przy twoim wychodzeniu, nie staraj się wymykać niepostrzeżenie – to spowoduje, że dziecko może zacząć Cię chorobliwie pilnować. Krótki płacz przy wychodzeniu jest normalną reakcją dziecka, zwłaszcza na początku. Pożegnaj się szybko i wyjdź, nie przedłużając tej chwili, nie wracając od drzwi, żeby jeszcze raz utulić czy pocałować. Wyjdź zdecydowanie, a jeśli martwisz się tym, jak długo dziecko płakało możesz po prostu po 10 minutach zadzwonić do opiekunki i zapytać. Zazwyczaj dzieci płaczą w takich sytuacjach tylko kilka minut.
Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 80 tys. złotych! Kliknij i sprawdź
ZOBACZ TEŻ:
1 komentarz
[…] Wiadomości […]