Czy kwiaty akacji są jadalne? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Czy kwiaty akacji są jadalne?

Czy kwiaty akacji są jadalne?

Większość z nas w dzieciństwie próbowała zjadać kwiaty akacji. Pięknie pachną i są słodkie w smaku. Sprawdź, jakie mają właściwości poza oszałamiającym zapachem i jak można je spożywać.

Akacja, czyli robinia akacjowa, inaczej grochodrzew akacjowy lub robinia biała (Robinia pseudoacacia L.) kwitnie od maja do czerwca. Na południu, gdzie jest cieplej, kwitnienie może zacząć się wcześniej, często jest też powtarzane w drugiej połowie lata, ale wtedy z reguły jest słabsze. I tu ważna uwaga – tylko kwiaty akacji są jadalne. Wszystkie pozostałe części robinii akacjowej poza kwiatami są trujące. Najwięcej trujących związków jest ich w korowinie i nasionach, nieco mniej toksyczne są młode pędy, liście, owoce i korzenie. Natomiast kwiaty akacji są cenionym surowcem zielarskim, znajdują też zastosowanie w kuchni i kosmetyce.

Właściwości zdrowotne kwiatów akacji

Kwiaty akacji są bogate we flawonoidy, m.in. robininę, akacetynę, kemferol i apigeninę). Piękny zapach zawdzięczają olejkom eterycznym, które zawierają farnezol, linalol oraz piperonal. W kwiatach robinii białej znajdziemy także kwasy organiczne, cukry, leukantocyjanozyd oraz sole mineralne.

Napary z kwiatów akacji mają działanie:

  • moczopędne,
  • rozkurczowe,
  • uspokajające,
  • żółciopędne.

W tradycyjnej medycynie ludowej stosuje się je:

  • w schorzeniach żołądka,
  • jako lek moczopędny w zapaleniu nerek i dróg moczowych,
  • uzupełniająco w leczeniu kamicy nerkowej,
  • w gorączce,
  • jako środek wzmacniający dla kobiet w połogu.

Jak zbierać i suszyć kwiaty akacji

Zbiera się je na początku kwitnienia, świeżo rozkwitłe, w dni pogodne, po obeschnięciu rosy. Zrywa się lub ścina całe kwiatostany, a potem obrywa się pojedyncze kwiaty bez szypułek. Suszy się je rozłożone w pojedynczej warstwie w miejscu zacienionym (nigdy na słońcu) lub w suszarce w temperaturze do 35 °C. Prawidłowo wysuszone powinny zachować naturalny kolor oraz zapach.

Jak przygotować napar z kwiatów akacji – przepis

1 łyżkę kwiatów akacji należy zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem ok. 15 minut. Zaleca się picie naparu 2 razy dziennie po 1 szklance jako środek uspokajający, moczopędny i żółciopędny.

Jak jeszcze można je wykorzystać

Świeże kwiaty akacji mają także zastosowanie w kuchni. Można upiec z nimi tartę lub ciasto, usmażyć pancakes lub placuszki lub po prostu dodać je do sałatki. Możliwości eksperymentowania są nieograniczone, zależą właściwie od fantazji i pomysłowości.

Olejek z kwiatów akacji jest cenionym surowcem perfumeryjnym, a w domu można przyrządzić tonik z naparu z kwiatów robinii z dodatkiem octu winnego.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >