Sok z brzozy - co warto o nim wiedzieć - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Sok z brzozy – co warto o nim wiedzieć

Sok z brzozy – co warto o nim wiedzieć

Sok z brzozy, nazywany też oskołą, od wieków jest wszechstronne wykorzystywany w medycynie ludowej w naszej części Europy. Sprawdź, na co pomaga, kiedy i jak można go stosować.

Sok z brzozy ma słomkowy kolor i lekko słodki smak dzięki zawartości fruktozy, glukozy i niewielkiej ilości sacharozy. Wbrew powszechnemu przekonaniu w soku brzozowym nie ma ksylitolu. Zawiera betulinę i kwas betulinowy, a także przeciwutleniacze. Oskoła jest bogatym źródłem manganu i magnezu, ma również wapń, żelazo, fosfor, potas, miedź oraz witaminy, zwłaszcza z grupy B, oraz witaminę C.

Tradycyjne zastosowanie w medycynie ludowej

W Polsce i na Litwie sok z brzozy tradycyjnie używano na wzmocnienie osłabionego organizmu, na przykład po przebytych chorobach. Stosowano go także jako środek moczopędny i do leczenia chorób nerek, zwłaszcza kamicy nerkowej. Kobiety natomiast używały go do mycia włosów, żeby je wzmocnić.

W Rosji leczono nim owrzodzenia, pomagał też dzieciom w czasie ząbkowania. Rosjanki używały go do przemywania twarzy, żeby mieć nieskazitelną, piękną cerę.

Węgrzy stosowali oskołę na choroby żołądka i płuc, Szwedzi na szkorbut i cholerę, Czesi na bezpłodność, Białorusini na choroby płuc i mdłości, a mieszkańcy Wysp Brytyjskich na reumatyzm.

Poza tym szerokim spektrum zastosowań zdrowotnych sok z brzozy miał także niebagatelne zastosowania kosmetyczne. We wszystkich krajach zgodnie doceniano jego działanie na wzmocnienie i porost włosów oraz przeciw łysieniu. Używano go także jako środek wybielający cerę, niwelujący przebarwienia i piegi.

Właściwości lecznicze soku z brzozy

W czasach globalizacji ludowe doświadczenia poszczególnych narodów się wymieszały i teraz stosuje się go jako uzupełnienie leczenia m.in.:

  • na zwiększenie odporności i wzmocnienie organizmu, zwłaszcza na przednówku,
  • wspomaganie przemiany materii,
  • w profilaktyce chorób niedokrwiennych serca,
  • schorzenia pęcherza i nerek, szczególnie przy kamieniach nerkowych,
  • na oczyszczenie wątroby,
  • na złagodzenie bólów reumatycznych,
  • złagodzenie dolegliwości związanych z wrzodami żołądka,
  • w leczeniu anemii,
  • w zapobieganiu zakrzepicy
  • zewnętrznie – na wzmocnienie i porost włosów oraz na dolegliwości skórne i przebarwienia, a także nawilżająco i przeciwzapalnie

Jak i kiedy pozyskuje się oskołę

Sok z brzozy pozyskuje się wczesną wiosną do czasu, gdy drzewa zaczną wypuszczać pierwsze liście. Nacina się pień lub gałęzie brzozy i zbiera sok do pojemników. Ze średniego drzewa uzyskuje się ok. 10 litrów na dobę. Świeży sok można zatem kupować tylko wczesną wiosną. Trzeba go jednak dość szybko zużyć, ponieważ dość szybko zaczyna fermentować. W lodówce można go przechowywać do 3-4 dni.

Przez cały rok w handlu jest dostępny sok pasteryzowany, stabilizowany kwaskiem cytrynowym, może być w wersji słodzonej i bez dodatku cukru.

Inne preparaty z brzozy

  • W aptekach dostępny jest sok z liści brzozy (zawiera ok. 50-60% alkoholu). Producent poleca go jako środek moczopędny, wspomagający leczenie łagodnych dolegliwości dróg moczowych.
  • Można także kupić wyciąg z liści brzozy w kapsułkach, który także działa moczopędnie.
  • W sprzedaży można także znaleźć popiół z brzozy, który sprzedawcy reklamują jako środek odkwaszający, przywracający równowagę kwasowo-zasadową organizmu.
  • W czasach PRL-u bardzo popularna była kosmetyczna woda brzozowa – alkoholowy wyciąg z liści brzozy o charakterystycznym zapachu. Używana była na wzmocnienie i porost włosów. Dziś w drogeriach można kupić rozmaite wody brzozowe do pielęgnacji włosów – wzmacniające włosy, nadające im puszystość czy przeciwłupieżowe. Są także szampony i odżywki do włosów z dodatkiem wyciągów z liści brzozy.

Przeczytaj też:

Co warto wiedzieć o soku z brzozy

Czy oskoła to jest to samo co sok z brzozy?

Tak oskoła to inna nazwa soku z brzozy.

Czy sok z brzozy zawiera ksylitol?

W soku brzozowym nie ma ksylitolu. Lekko słodki smak zawdzięcz fruktozie i glukozie.

Kiedy można dostać świeży sok z brzozy?

Świeży sok można kupować tylko wczesną wiosną – pozyskuje go się wiosną do czasu, aż drzewa zaczną wypuszczać pierwsze liście.

Zobacz więcej >