COVID-19: Lwy i tygrysy w zoo w Waszyngtonie z pozytywnym wynikiem testu
Kilka lwów i tygrysów w Smithsonian's National Zoo w Waszyngtonie uzyskało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Koty są uważnie obserwowane i leczone lekami przeciwzapalnymi, przeciw nudnościom i antybiotykami na wtórne infekcje.
Opiekunowie zwierząt zauważyli, że niektóre z wielkich kotów miały zmniejszony apetyt, wydawały się ospałe, kaszlały i kichały. Próbki kału pobrane od sześciu lwów afrykańskich, tygrysa sumatrzańskiego i dwóch tygrysów amurskich wykazały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Dodatkowe wyniki są spodziewane w ciągu najbliższych dni.
Dyrekcja zoo poinformowała, że na razie nie wiadomo, w jaki sposób zwierzęta zostały zainfekowane. Obowiązującym standardem w placówce jest noszenie masek w pomieszczeniach i w miejscach publicznych przez wszystkich członków personelu.
Goryle w Atlancie i San Diego też miały pozytywne testy na COVID-19
Wcześniej pozytywny wynik testu na koronawirusa uzyskały goryle w zoo w Atlancie, a także w zoo w San Diego. W ogrodzie zoologicznym w Atlancie aż 18 z 20 goryli miało wynik pozytywny podczas niedawnej epidemii, podczas gdy styczniowe infekcje w San Diego uważano za pierwsze wykryte u goryli w Stanach Zjednoczonych.
Pierwsze przypadki u dużych kotów już rok temu
Pierwsze przypadki COVID-19 u dużych kotów stwierdzono w kwietniu ubiegłego roku, kiedy w ogrodzie zoologicznym w Nowym Jorku chorowały tygrysy i lwy. Drugim odnotowanym ogniskiem zakażenia były cztery lwy w zoo w Barcelonie, które uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa w listopadzie.
W grudniu w zoo w Louisville wykryto z kolei pierwszy na świecie potwierdzony przypadek zakażenia SARS-CoV-2 u pantery śnieżnej. Pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa uzyskała wtedy pięcioletnia samica. Zwierzę miało bardzo łagodne objawy choroby i przeszło zakażenie w dobrym stanie.
Zwierzęta w amerykańskich zoo szczepione na COVID-19
Szczepionki przeciw COVID-19 dla zwierząt produkuje Zoetis – firma farmaceutyczna specjalizująca się w lekach dla zwierząt, która została wydzielona z Pfizera. Akcję szczepienia zwierząt żyjących w amerykańskich ogrodach zoologicznych oraz schroniskach rozpoczęto już w styczniu. Szczepionka Zoetis jest podawana gatunkom najbardziej narażonym na ryzyko zarażenia COVID-19, w tym naczelnym i dużym kotom.
Przeczytaj też:
- Zwierzęta w zoo w USA szczepione na COVID-19
- Pantera śnieżna zakażona koronawirusem
- Czy koty mogą zarazić się COVID-19 od ludzi? Naukowcy już wiedzą
- Lwy w zoo w Barcelonie miały koronawirusa
- Nieszczepiona pantera śnieżna w zoo w San Diego zaraziła się COVID-19.
- Szczepionka na COVID-19 dla norek
- Koronawirus atakuje także konie