Lwy w zoo w Barcelonie miały koronawirusa - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Lwy w zoo w Barcelonie miały koronawirusa

Lwy w zoo w Barcelonie miały koronawirusa

Cztery lwy w zoo w Barcelonie miały pozytywny wynik testu na koronawirusa. To drugi znany przypadek zakażenia COVID-19 u dużych kotów. W kwietniu chorowały tygrysy i lwy w zoo w Nowym Jorku.

Cztery lwy w ogrodzie zoologicznym w Barcelonie zostały przebadane w listopadzie, gdy ich opiekunowie zauważyli, że wykazują niewielkie objawy koronawirusa. Zainfekowne zwierzęta to trzy 16-letnie samice o imionach Zala, Nima i Run oraz czteroletni samiec Kiumbe. Jak podaje kierownictwo barcelońskiego zoo, pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa w ubiegłym miesiącu miało także dwóch pracowników ogrodu.

Lwy chorowały na koronawirusa w listopadzie

Dyrektor barcelońskiego zoo Juli Mauri poinformował we wtorkowym komunikacie, że cztery lwy przebyły chorobę w listopadzie. Jednym z zaobserwowanych u zwierząt objawów choroby, który zaniepokoił opiekunów, były trudności z oddychaniem. Szczęśliwie lwy nie miały ciężkiego przebiegu COVID-19.

Opiekunowie pobrali lwom wymazy na testy RT-PCR w taki sam sposób, jak pobiera się je ludziom. Mogli to zrobić, ponieważ zwierzęta są przyzwyczajone do kontaktu z personelem zoo.

– Dla lwów było to niczym przeziębienie. Zwróciły naszą uwagę tym, że kasłały. Przebieg ich choroby był podobny do bardzo łagodnej grypy. Zostały objęte opieką weterynaryjną, dostawały środki przeciwzapalne i były ściśle monitorowane. Na leczenie zwierzęta zareagowały dobrze – powiedział dyrektor Mauri. Dziś, jak mówi, wszystkie są już zdrowe. Infekcja zwierząt zbiegła się z pozytywnym wynikiem badań na koronawirusa u dwóch opiekunów lwów.

W kwietniu duże koty chorowały w Nowym Jorku

COVID-19 u barcelońskich lwów to dopiero drugi znany przypadek zarażenia się wirusem przez duże koty. W kwietniu pięć tygrysów i trzy lwy w ogrodzie zoologicznym w Bronx w Nowym Jorku uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa..

Służba weterynaryjna Barcelony kontaktowała się z kolegami z nowojorskiego zoo w Nowym Jorku, gdzie cztery tygrysy i trzy lwy uzyskały wynik pozytywny na obecność Covid-19 w kwietniu, a także z innymi międzynarodowymi ekspertami.

Dyrektor barcelońskiego ogrodu zoologicznego poinformował, że zainfekowane lwy nie miały kontaktu z innymi zwierzętami w zoo. Poza lwami żadne inne zwierzę nie zostało zarażone koronawirusem. Dodał, że od czasu infekcji u lwów opiekunowie przeprowadzają regularne testy na koronawirusa wśród zwierząt mieszkających w zoo. Ogród zoologiczny w Barcelonie jest otwarty dla zwiedzających.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >