Czy koty mogą zarazić się COVID-19 od ludzi? Naukowcy już wiedzą - Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia
Strona główna » Czy koty mogą zarazić się COVID-19 od ludzi? Naukowcy już wiedzą

Czy koty mogą zarazić się COVID-19 od ludzi? Naukowcy już wiedzą

Koty mogą zostać zarażone COVID-19 przez swoich właścicieli – potwierdzili brytyjscy naukowcy. Dowiedz się, jak częste są to przypadki.

Zakażeni COVID-19 właściciele kotów mogą przekazać tę chorobę swoim ulubieńcom, u których może ona wywołać zagrażające życiu objawy oddechowe – wynika z badań opublikowanych w piątek przez stowarzyszenie brytyjskich weterynarzy w serwisie Vet Record.

Jak COVID-19 wpływa na zdrowie kotów?

Opisano przypadki dwóch kotów żyjących w domach w Wielkiej Brytanii, których właściciele zakazili się koronawirusem. U zwierząt rozwinęły się później symptomy COVID-19. Jedno ze zwierząt – mająca zaledwie 4 miesiące kotka – wykazało objawy ciężkiego zapalenia płuc i niestety nie przeżyło. Druga – mająca 6 lat kotka – wykazała objawy zbliżone do przeziębienia oraz zapalenie spojówek, ale przeżyła.

Naukowcy przeanalizowali próbki pobrane od 4-miesięcznego kota oraz 387 kotów żyjących w domach z ludźmi, u których wcześniej potwierdzono chorobę.

U 4-miesięcznej kotki 11 kwietnia 2020 roku rozwinęły się kaszel oraz skrócony oddech. Doszło do tego po tym, jak osoba mieszkająca w tym domu wykazała objawy COVID-19 pod koniec marca. Właściciele zanieśli kota do weterynarza 15 kwietnia 2020 roku – wtedy już zwierzę miało bardzo duże problemy z oddychaniem. Stan kotki coraz bardziej się pogarszał i doszło do ciężkiego uszkodzenia płuc. Ostatecznie zwierzę uśpiono po tygodniu od momentu, w którym trafiła do kliniki.

6-letnia kotka kaszlała i miała katar oraz zapalenie spojówek. Jednak w jej przypadku po pewnym czasie objawy te same ustąpiły. Zwierzę wróciło do swojego domu, testy nie wykazały też obecności wirusa u zwierzęcia.

COVID-19 międzyrasowy

U żadnego z zakażonych kotów, razem z dziewięcioma innymi przypadkami zanotowanymi na świecie, u których zdiagnozowano koronawirusa, nie stwierdzono genetycznych szczepów wirusa właściwego dla kotów – twierdzą naukowcy.

„Nasze odkrycie wskazuje, że do przeniesienia wirusa z organizmu człowieka na kota doszło podczas pandemii COVID-19 w Wielkiej Brytanii, a u zainfekowanych kotów doszło do średnich lub ciężkich objawów choroby oddechowej” – napisała agencji informacyjnej UPI współautorka badania, dr Margaret J. Hosie – prof. wirusologii porównawczej na uniwersytecie w Glasgow w Szkocji.

„Umiejętność koronawirusa zakażania zwierząt towarzyszących człowiekowi powoduje, że ważne staje się monitorowanie drogi przenoszenia go między ludźmi a kotami w obie strony” – dodała dr Hosie.

Czytaj też:

Psy, koty i koronawirus

Do końca marca na całym świecie potwierdzono 14 przypadków zakażenia zwierząt domowych COVID-19: trzy dotyczyły psów, a 11 kotów – wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Chociaż nie ma dowodów na to, że zwierzęta odgrywają rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa wśród ludzi, wygląda na to, że COVID-19 może przenosić się z ludzi na zwierzęta – zwłaszcza podczas bliskiego kontaktu – zwraca uwagę amerykańska agencja CDC.

Prof. Shelley C. Rankin – mikrobiolog z katedry weterynarii na uniwersytecie w Pennsylwanii – zastrzega, że nie wiadomo, jak często dochodzi do transmisji koronawirusa między zwierzętami a ludźmi:

„Wiemy natomiast, że zwierzęta mające kontakt z zakażonym człowiekiem są narażone na ryzyko transmisji i w niektórych przypadkach mogą się u nich rozwinąć kliniczne objawy choroby” – dodała.

Rzadkie zakażenie

Jak zwróciła uwagę dr Margaret J. Hosie, „przeniesienie wirusa z człowieka na kota wydaje się rzadko występować. Jak wyjaśnia:

„Przetestowaliśmy ponad 350 próbek od kotów, zanim natrafiliśmy na jeden pozytywny wynik testu [na obecność COVID-19 – red.]”.

Rady dla właścicieli zwierząt

Choć zdarza się to rzadko, właściciele zwierząt, którzy zarazili się koronawirusem lub wykazują jego objawy, powinni starać się unikać narażenia swoich milusińskich na niebezpieczeństwo.

„Jeśli masz COVID-19, to powinienieś zminimalizować swój kontakt ze zwierzętami domowymi tak bardzo, jak to tylko możliwe” – radzi prof. Rankin.

Jak jednak uspokaja uczona, „liczba udokumentowanych przypadków nie sugeruje, żeby szczepienie zwierząt domowych było konieczne. Nie sądzę też, żeby w najbliższym czasie się to zmieniło” – dodaje prof. Rankin.

Zobacz więcej >