Koronawirus atakuje także konie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Koronawirus atakuje także konie

Koronawirus atakuje także konie

Przeprowadzone w Izraelu badania pod kątem koronawirusa koni (EcoV) wykazały obecność seropozytywnych koni w ponad połowie przebadanych gospodarstw. Co ciekawe, testowano zwierzęta pozornie zdrowe.

Przebadano 333 zdrowe konie w 29 gospodarstwach

W badaniu, które zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym „Animals”, przetestowano 333 zdrowe konie z 29 gospodarstw w Izraelu. Po przebadaniu pobranych próbek surowicy okazało się, że 41 z nich, czyli 12,3%, miało przeciwciała anty-EcoV. Seropozytywne konie wykryto w 17 gospodarstwach, czyli w 58,6% objętych badaniem.

Koronawirus koni ECoV

Koronawirus koni (EcoV – equine coronavirus) jest β-koronawirusem, patogennym zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Ma cechy podobne do obecnego koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19 u ludzi i uważa się, że ECoV podobnie jak inne β-koronawirusy pochodzi od nietoperzy.

U koni może wywoływać koronawirozę. ECoV jest uważany za patogen biegunkowy u źrebiąt i znajduje się na liście wirusowych przyczyn zapalenia jelit.

Po raz pierwszy koronawirus koni (ECoV-NC99) został wyizolowany w 1999 r. w Karolinie Północnej w USA z kału źrebięcia cierpiącego na biegunkę. W ciągu ostatniej dekady ogniska ECoV odnotowano u dorosłych koni w USA, Francji i Japonii, a sporadyczne przypadki w Wielkiej Brytanii i Arabii Saudyjskiej. W Izraelu inne koronawirusy diagnozowano u bydła, wielbłądów i ludzi, jednak nie zgłaszano jak dotąd zakażeń ECoV.

Brak apetytu, osłabienie, gorączka

Rosnący trend infekcji EcoV u koni izraelskich, jak zauważa badanie, był prawdopodobnie spowodowany importem zwierząt do Izraela. Wirus może powodować poważne komplikacje u niektórych zwierząt i może być przenoszony przez bezobjawowych nosicieli. Najważniejszymi objawami zakażenia koronawirusem koni są: utrata apetytu, osłabienie, gorączka dochodząca do 40,5°C.

Koronawirus koni przenosi się drogą pokarmową

U chorych koni wirus jest wysiewany głównie z kałem, a wymazy z jamy nosowej nie są miarodajne. Zakażać EcoV mogą chore konie i źrebięta, ozdrowieńcy oraz zdrowe zwierzęta zakażone bezobjawowo, wysiewające wirus wraz z kałem. Źródłem zakażenia są także pomieszczenia, ściółka, woda i pasza zanieczyszczone wirusem. Do organizmu zwierząt wirus dostaje się przez przewód pokarmowy. W transmisji zakażenia ważna rola przypada człowiekowi, który kontaktuje się z chorymi zwierzętami i środowiskiem zanieczyszczonym przez ECoV.

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >