Nie żyje Mścisław Nakonieczny. Jego działania przyniosły przełom - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Nie żyje Mścisław Nakonieczny. Jego działania przyniosły przełom

Nie żyje Mścisław Nakonieczny. Jego działania przyniosły przełom

Zmarł Mścisław Nakonieczny – wieloletni dyrektor Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. To on był jednym z inicjatorów wdrożenia Internetu i budowy krajowej sieci światłowodowej naukowo-badawczej PIONIER.

Nie żyje Mścisław Nakonieczny, który był inicjatorem utworzenia Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Od postania CI TASK, czyli od 1993 roku, aż do 2015 roku, był jej dyrektorem. Z wykształcenia był elektronikiem, kończył Politechnikę Gdańską. CI TASK zapewniła wszystkim uczelniom wyższym w Gdańsku, Sopocie i Gdyni oraz instytucjom badawczym dostęp do sieci Internet. Wszystkie te placówki połączone zostały 55-kilometrową siecią.

Czytaj także: Nie żyje Jacek Brzosko. Przez lata był w związku z Hanną Śleszyńską

Nie żyje Mścisław Nakonieczny – inicjator CI TASK

Poza dostępem do sieci klienci CI TASK mieli możliwość korzystania z komputerów o dużej mocy i klastra obliczeniowego. Kilka z superkomputerów, działających w ramach trójmiejskiej sieci pojawiło się na liście najpotężniejszych maszyn świata – na przykład klaster Galera, uruchomiony w 2008 roku. Na liście „Top 500” znalazł się on na miejscu 28. Powstawał on pod kierunkiem Mścisława Nakoniecznego.

Czytaj także: Trzy lata po śmierci Ewy Demarczyk awanturują się o jej grób. Kolejne osoby zabierają głos

W ostatnich latach Centrum Informatyczne TAKS PG zyskało nową siedzibę. Lokalizacja Centrum Kompetencji STOS PG powstała nakładem środków uczelni oraz z dotacji unijnych. Łącznie budowa pochłonęła 250 milionów złotych.

W ostatnim roku pracy na stanowisku dyrektora Centrum Informatycznego TASK Mścisław Nakonieczny otrzymał nagrodę od Polskiej Agencji Przedsiębiorczości dla najbardziej innowacyjnych instytutów, firm i instytucji działających w Polsce.

Ostatnie pożegnanie Mścisława Nakoniecznego

Informacje o śmierci Mścisława Nakoniecznego pojawiły się w trójmiejskich mediach. Jak poinformowano, pożegnanie zmarłego zaplanowane zostało na środę, 7 czerwca. Punktualnie o godzinie 13.30 w kaplicy na Cmentarzu Łostowskim rozpoczną się uroczystości pogrzebowe. Wcześniej, o godzinie 12.00 w kościele pod wezwaniem Andrzeja Boboli przy ulicy Mickiewicza w Gdańsku-Wrzeszczu, odbędzie się msza święta.

Czytaj także: To oni okrążą Księżyc – NASA wybrała astronautów. Poznaj czwórkę śmiałków

Więcej na ten temat słuchaj w wiadomościach Radia Pogoda.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >