Dowiedz się, kim są astronauci, którzy okrążą Księżyc w ramach misji Artemis II. NASA zaprezentowała czworo kandydatów. Prezentujemy ich sylwetki i życiorysy. Dowiedz się, kim są ludzie, którzy po ponad 50 latach ponownie zbliżą się do Księżyca.
Spis treści:
Amerykańska agencja kosmiczna NASA oraz jej kanadyjski odpowiednik (CSA) ogłosiły skład pierwszej załogowej misji Artemis II. Będzie to pierwsze od pół wieku załogowe zbliżenie się do Księżyca. W historyczną misję poleci czworo astronautów.
Zobacz też: Orion w drodze na Księżyc – dowiedz się więcej o nowoczesnej kapsule NASA
Artemis II: Orion z ludźmi na pokładzie
W poniedziałek 3 kwietnia NASA oficjalnie ogłosiła skład osobowy księżycowej misji Artemis II. W grudniu ubiegłego roku wykonano test kapsuły Orion, która (jeszcze bez ludzi na pokładzie) okrążyła Srebrny Glob. Na pokładzie kapsuły znajdowały się czujniki, a nawet manekin, dzięki którym upewniono się, że załogowa misja będzie bezpieczna. Teraz Księżyc okrążą ludzie. Sprawdź, kim są.
Administrator NASA Bill Nelson w poniedziałek ogłosił na konferencji prasowej, że Księżyc okrążą następujący astronauci: troje Amerykanów – Reid Wiseman (dowódca misji), Victor Glover (pilot) i Christina Hammock Koch (specjalistka 1) oraz jeden Kanadyjczyk – Jeremy Hansen (specjalista 2).
Sprawdź też: Quiz historyczny: Co wiesz o lądowaniu na Księżycu? Sprawdź się! [UWAGA: Trudny]
Artemis II – przełomowa misja
Choć na Księżycu ludzkość już postawiła stopę, a teraz w dodatku nastąpi jedynie okrążenie Srebrnego Globu, to również ta misja zapisze się w historii eksploracji kosmosu. Po raz pierwszy bowiem do Księżyca zbliżą się kobieta oraz czarnoskóry mężczyzna. Poniżej prezentujemy sylwetki członków załogi kapsuły Orion:
Reid Wiseman
To będzie jego druga misja kosmiczna, tym razem będzie jej przywódcą. Wcześniej przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od maja do listopada 2021 roku (łącznie w przestrzeni kosmicznej spędził 165 dni). Dwa razy odbywał spacery kosmiczne, podczas których przebywał na zewnątrz ISS przez łącznie 13 godzin.
Reid Wiseman urodził się w Baltimore. Uzyskał tytuł licencjata na Politechnice Rensselaer w Troy, po czym zdobył tytuł magistra inżyniera na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore. Służył w lotnictwie marynarki wojennej, odbył dwie tury służby na Bliskim Wschodzie (w Iraku) a w 2003 roku wyselekcjonowano go do szkoły pilotów doświadczalnych marynarki wojennej, którą ukończył w 2004 roku. Służył jako pilot doświadczalny w bazie w Maryland, testując między innymi myśliwce F-35 Lightning II, T-45 Goshawk oraz F-18.
Zobacz: Druga Ziemia? James Webb zobaczył egzoplanetę bardzo podobną do naszej
Victor Glover
Urodzony w Pomonie, w Kalifornii, Victor Glover odebrał wszechstronne wykształcenie: posiada między innymi tytuły magistra inżyniera prób lotniczych, inżyniera systemów oraz magistra nauk wojskowych i operacyjnych. Służył jako pilot testowych myśliwców F/A‐18 Hornet, Super Hornet i EA‐18G Growler. Jako członek szwadronu myśliwskiego VFA‐34 uczestniczył we wspieraniu operacji Iraqi Freedom w Iraku, operując z lotniskowca USS „John F. Kennedy”.
W 2013 roku dostał się do programu astronautów NASA, który ukończył w 2015 roku. Był członkiem drugiej misji załogowej w pojeździe Crew Dragon firmy SpaceX. Przebywał 168 dni na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i brał w tym czasie udział w 4 spacerach kosmicznych. Podczas misji Artemis II będzie pilotem.
Sprawdź: Misja Artemis: NASA wraca na Księżyc, ale jeszcze bez ludzi [Fakty i ciekawostki]
Christina Hammock Koch
Jest to astronautka z bardzo bogatym doświadczeniem. Jest posiadaczką rekordu dla najdłużej przebywającej w kosmosie kobiety: spędziła na ziemskiej orbicie łącznie 328 dni. Uczestniczyła w tym czasie również w pierwszym spacerze kosmicznym wykonywanym wyłącznie przez kobiety.
Christina Hammock Koch astronautką jest od 2013 roku. Podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wraz ze współpracownikami przeprowadziła szereg eksperymentów, w tym takie, które pomogły usprawnić urządzenia badające ciemną materię. Odbyła 6 spacerów kosmicznych, trwających łącznie 42 godziny i 15 minut.
Astronautka oprócz kosmosu ma też inne pasje, takie jak wędrówki z plecakiem, podróże, wspinaczka skałkowa, surfing, joga, bieganie, fotografia i podróże.
Zobacz: Snoopy poleci na Księżyc
Jeremy Hansen
Będzie on pierwszym w historii Kanadyjczykiem, który uczestniczy w załogowej misji na Księżyc i pierwszym, który okrąży Srebrny Glob. Będzie to również jego pierwsza misja kosmiczna w ogóle. Jeremy Hansen posiada stopień pułkownika kanadyjskich sił powietrznych. W wieku 12 lat rozpoczął naukę w szkole kadetów, gdzie poznał podstawy lotnictwa. W wieku 16 lat uzyskał uprawnienia pilota szybowca a rok później otrzymał licencję pilota.
Służył jako pilot myśliwca CF-18, pełniąc dyżury również w rejonie Arktyki. Był jednym z dwóch uczestników wyselekcjonowanych do kanadyjskiego programu kosmicznego w 2009 roku. W 2017 roku jako pierwszy Kanadyjczyk w historii poprowadził zajęcia dla astronautów NASA, odpowiadając za ich wyszkolenie. Ma żonę i troje dzieci. Uwielbia rejsy oraz wyścigi żeglarskie, wspinaczkę skałkową i górskie przejażdżki rowerowe.
Artemis II – kiedy początek misji?
Start załogowej misji Artemis II NASA zaplanowała na listopad 2024 roku. Jest to na razie jedynie termin orientacyjny – mogą w międzyczasie wystąpić różnego rodzaju opóźnienia. Termin ten należy więc traktować jako najwcześniejszy możliwy.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Może Cię zainteresować:
- Kosmos, NASA i długopis – czy mit jest prawdziwy?
- Orion wraca na Ziemię. Zobacz zdjęcia, które wykonał [GALERIA]
- Filary Stworzenia – piękno kosmosu w obiektywie Jamesa Webba
- Mirosław Hermaszewski: z Lipnik w kosmos i z powrotem na Ziemię
Dodaj komentarz