Artemis II: Poznaj astronautów, którzy okrążą Księżyc
Strona główna » To oni okrążą Księżyc – NASA wybrała astronautów. Poznaj czwórkę śmiałków

To oni okrążą Księżyc – NASA wybrała astronautów. Poznaj czwórkę śmiałków

Dowiedz się, kim są astronauci, którzy okrążą Księżyc w ramach misji Artemis II. NASA zaprezentowała czworo kandydatów. Prezentujemy ich sylwetki i życiorysy. Dowiedz się, kim są ludzie, którzy po ponad 50 latach ponownie zbliżą się do Księżyca.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA oraz jej kanadyjski odpowiednik (CSA) ogłosiły skład pierwszej załogowej misji Artemis II. Będzie to pierwsze od pół wieku załogowe zbliżenie się do Księżyca. W historyczną misję poleci czworo astronautów.

Zobacz też: Orion w drodze na Księżyc – dowiedz się więcej o nowoczesnej kapsule NASA

Artemis II: Orion z ludźmi na pokładzie

W poniedziałek 3 kwietnia NASA oficjalnie ogłosiła skład osobowy księżycowej misji Artemis II. W grudniu ubiegłego roku wykonano test kapsuły Orion, która (jeszcze bez ludzi na pokładzie) okrążyła Srebrny Glob. Na pokładzie kapsuły znajdowały się czujniki, a nawet manekin, dzięki którym upewniono się, że załogowa misja będzie bezpieczna. Teraz Księżyc okrążą ludzie. Sprawdź, kim są.

Administrator NASA Bill Nelson w poniedziałek ogłosił na konferencji prasowej, że Księżyc okrążą następujący astronauci: troje Amerykanów – Reid Wiseman (dowódca misji), Victor Glover (pilot) i Christina Hammock Koch (specjalistka 1) oraz jeden Kanadyjczyk – Jeremy Hansen (specjalista 2).

Sprawdź też: Quiz historyczny: Co wiesz o lądowaniu na Księżycu? Sprawdź się! [UWAGA: Trudny]

Artemis II – przełomowa misja

Choć na Księżycu ludzkość już postawiła stopę, a teraz w dodatku nastąpi jedynie okrążenie Srebrnego Globu, to również ta misja zapisze się w historii eksploracji kosmosu. Po raz pierwszy bowiem do Księżyca zbliżą się kobieta oraz czarnoskóry mężczyzna. Poniżej prezentujemy sylwetki członków załogi kapsuły Orion:

Reid Wiseman

To będzie jego druga misja kosmiczna, tym razem będzie jej przywódcą. Wcześniej przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od maja do listopada 2021 roku (łącznie w przestrzeni kosmicznej spędził 165 dni). Dwa razy odbywał spacery kosmiczne, podczas których przebywał na zewnątrz ISS przez łącznie 13 godzin.

Reid Wiseman urodził się w Baltimore. Uzyskał tytuł licencjata na Politechnice Rensselaer w Troy, po czym zdobył tytuł magistra inżyniera na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore. Służył w lotnictwie marynarki wojennej, odbył dwie tury służby na Bliskim Wschodzie (w Iraku) a w 2003 roku wyselekcjonowano go do szkoły pilotów doświadczalnych marynarki wojennej, którą ukończył w 2004 roku. Służył jako pilot doświadczalny w bazie w Maryland, testując między innymi myśliwce F-35 Lightning II, T-45 Goshawk oraz F-18.

Zobacz: Druga Ziemia? James Webb zobaczył egzoplanetę bardzo podobną do naszej

Victor Glover

Urodzony w Pomonie, w Kalifornii, Victor Glover odebrał wszechstronne wykształcenie: posiada między innymi tytuły magistra inżyniera prób lotniczych, inżyniera systemów oraz magistra nauk wojskowych i operacyjnych. Służył jako pilot testowych myśliwców F/A‐18 Hornet, Super Hornet i EA‐18G Growler. Jako członek szwadronu myśliwskiego VFA‐34 uczestniczył we wspieraniu operacji Iraqi Freedom w Iraku, operując z lotniskowca USS „John F. Kennedy”.

W 2013 roku dostał się do programu astronautów NASA, który ukończył w 2015 roku. Był członkiem drugiej misji załogowej w pojeździe Crew Dragon firmy SpaceX. Przebywał 168 dni na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i brał w tym czasie udział w 4 spacerach kosmicznych. Podczas misji Artemis II będzie pilotem.

Sprawdź: Misja Artemis: NASA wraca na Księżyc, ale jeszcze bez ludzi [Fakty i ciekawostki]

Christina Hammock Koch

Jest to astronautka z bardzo bogatym doświadczeniem. Jest posiadaczką rekordu dla najdłużej przebywającej w kosmosie kobiety: spędziła na ziemskiej orbicie łącznie 328 dni. Uczestniczyła w tym czasie również w pierwszym spacerze kosmicznym wykonywanym wyłącznie przez kobiety.

Christina Hammock Koch astronautką jest od 2013 roku. Podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wraz ze współpracownikami przeprowadziła szereg eksperymentów, w tym takie, które pomogły usprawnić urządzenia badające ciemną materię. Odbyła 6 spacerów kosmicznych, trwających łącznie 42 godziny i 15 minut.

Astronautka oprócz kosmosu ma też inne pasje, takie jak wędrówki z plecakiem, podróże, wspinaczka skałkowa, surfing, joga, bieganie, fotografia i podróże.

Zobacz: Snoopy poleci na Księżyc

Jeremy Hansen

Będzie on pierwszym w historii Kanadyjczykiem, który uczestniczy w załogowej misji na Księżyc i pierwszym, który okrąży Srebrny Glob. Będzie to również jego pierwsza misja kosmiczna w ogóle. Jeremy Hansen posiada stopień pułkownika kanadyjskich sił powietrznych. W wieku 12 lat rozpoczął naukę w szkole kadetów, gdzie poznał podstawy lotnictwa. W wieku 16 lat uzyskał uprawnienia pilota szybowca a rok później otrzymał licencję pilota.

Służył jako pilot myśliwca CF-18, pełniąc dyżury również w rejonie Arktyki. Był jednym z dwóch uczestników wyselekcjonowanych do kanadyjskiego programu kosmicznego w 2009 roku. W 2017 roku jako pierwszy Kanadyjczyk w historii poprowadził zajęcia dla astronautów NASA, odpowiadając za ich wyszkolenie. Ma żonę i troje dzieci. Uwielbia rejsy oraz wyścigi żeglarskie, wspinaczkę skałkową i górskie przejażdżki rowerowe.

Artemis II – kiedy początek misji?

Start załogowej misji Artemis II NASA zaplanowała na listopad 2024 roku. Jest to na razie jedynie termin orientacyjny – mogą w międzyczasie wystąpić różnego rodzaju opóźnienia. Termin ten należy więc traktować jako najwcześniejszy możliwy.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Może Cię zainteresować:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >