Manekin ma już imię: NASA ogłosiła wyniki konkursu - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Manekin ma już imię: NASA ogłosiła wyniki konkursu

Manekin ma już imię: NASA ogłosiła wyniki konkursu

NASA ogłosiła wyniki plebiscytu na imię dla manekina, który okrąży Księżyc. Dowiedz się, jaka nazwa zwyciężyła w głosowaniu.

Amerykańska Agencja Kosmiczna oficjalnie ogłosiła, że trzeci z manekinów, które w kapsule Orion okrąży Księżyc będzie nosił imię „Komandor Moonikin Campos”. Odbędzie on bezzałogowy lot w ramach programu Artemis I pod koniec tego roku. Planowana przez NASA misja Artemis I, której celem jest powrót ludzkości na Księżyc, mający nastąpić pod koniec tego roku, na początku odbędzie się bez udziału ludzi. Zanim na Srebrnym Globie znów postawią stopę astronauci, uprzedzą ich trzy manekiny, których zadaniem będzie zmierzenie promieniowania, wibracji oraz przeciążeń panujących w kapsule Orion, która okrąży Księżyc i wróci na Ziemię. Jeśli wszystkie parametry będą się mieścić w normie, wówczas NASA wyśle astronautów na naturalnego satelitę Ziemi w 2024 roku.

Na cześć Arturo Camposa

Biorący udział w głosowaniu internauci (w tym piszący te słowa) zdecydowali, że manekin zyska imię Campos, na cześć Arturo Camposa – osoby kluczowej dla bezpiecznego powrotu na Ziemię załogi pechowego lotu Apollo 13. Ostateczna rozgrywka dotycząca imienia toczyła się między Camposem a Delosem – tak nazywała się wyspa, na której narodzili się Apollo i Artemida. Ostatecznie w konkursie, w którym NASA otrzymała ponad 300 tys. głosów, zwyciężył Campos.

„Nasz powrót na Księżyc za sprawą programu Artemis jest globalnym wysiłkiem – zawsze szukamy nowych sposobów, żeby angażować opinię publiczną w nasze misje. Ten konkurs, który pomoże ludzkości wrócić na Księżyc, honoruje też ważnego członka rodziny NASA – Arturo Camposa. To hołd nawiązujący do tego, że dane uzyskane dzięki misji Artemis I pomogą nam przygotować lot astronautów – w tym pierwszą kobietę i pierwszego niebiałego astronautę na Księżycu – co będzie przygotowaniem do [lotu załogowego] na Marsa” – powiedział dr Brian Odom, główny historyk w Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama.

Które imiona przegrały

Pozostałymi imionami, które przegrały rywalizację z Camposem, były:

  • ACE, czyli skrót od: Artemis Crew Explorer (Odkrywca Załogi Artemis);
  • DUHART – imię na cześć Irene Duhart Long – głównej oficer medycznej w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego w latach 2000-2010;
  • MONTGOMERY – na cześć Juliusa Montgomery’ego – pierwszego czarnoskórego specjalisty technicznego w Stacji Sił Powietrznych USA na przylądku Canaveral (obecnie: Stacja Sił Kosmicznych na Cape Canaveral);
  • DELOS – w mitologii greckiej tak nazywała się wyspa, na której narodzili się Apollo i Artemida;
  • RIGEL – gigantyczna gwiazda w konstelacji Oriona;
  • SHACKLETON – tak nazywa się krater na Biegunie Południowym Księżyca, nazwany na cześć słynnego odkrywcy Ernesta Shackletona.
  • WARGO – na cześć Michaela Wargo – pierwszego głównego naukowca eksploracyjnego NASA.

Jakie zadanie czeka Camposa

Manekin o imieniu Campos wcześniej był wykorzystywany przy testach wibracyjnych kapsuły Orion. Podczas lotu zasiądzie w fotelu dowódcy misji i będzie ubrany w skafander kosmiczny – identyczny z tymi, które będą nosić astronauci programu Artemis podczas misji. Campos zostanie wyposażony w dwa sensory wykrywające promieniowanie oraz dodatkowe czujniki pod zagłówkiem i za fotelem, aby zdobyć dane dotyczące przyspieszenia i wibracji, które wystąpią podczas misji. Zgromadzone w ten sposób dane pomogą NASA ochronić ludzkich uczestników misji Artemis II – pierwszego po ponad 50 latach załogowego lotu na Księżyc.

Campos i dwa inne manekiny

Campos będzie jednym z trzech pasażerów lotu testowego. Towarzyszyć mu będą jeszcze dwa kobiece modele. Będą to fantomy – modele ludzkiego tułowia, o imionach Zohar i Helga – nazwane tak przez Izraelską Agencję Kosmiczną (ISA) oraz Niemieckie Centrum Kosmiczne (DLR). Te fantomy będą uczestnikami eksperymentu dotyczącego promieniowania (Matroshka AstroRad Radiation Experiment – MARE), który ma dostarczyć dane na temat poziomów promieniowania podczas misji kosmicznych.

Czytaj też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >