Masz trudności z zasypianiem? Spróbuj nauczyć się zasypiać w niecałe 2 minuty. Sprawdź, jak szybko zasnąć, stosując metodę opracowaną dla amerykańskich pilotów myśliwców.
Trudności z zasypianiem mogą dotknąć każdego, ale niektórzy ludzie – z racji swojej pracy – muszą nauczyć się spać w każdych okolicznościach. Dla lekarzy, żołnierzy czy osób pracujących w trybie zmianowym sen bywa prawdziwym luksusem. Dobrze, jeśli w czasie długich dyżurów czy służby umieją wykorzystać każdą wolną chwilę, żeby zasnąć. W czasie II wojny światowej opracowano specjalną metodę zasypiania dla amerykańskich pilotów myśliwców. Polega ona na rozluźnieniu całego ciała i oczyszczeniu umysłu. Warto z niej skorzystać także w mniej ekstremalnych warunkach.
Metoda ta miała pozwolić szybko zasnąć o każdej porze dnia czy nocy, w każdych warunkach, niezależnie od hałasu wokół czy niezbyt wygodnej pozycji. Po sześciu tygodniach ćwiczeń 96 na 100 pilotów potrafiło zasnąć w czasie nie dłuższym niż dwie minuty niezależnie od okoliczności.
Jak szybko zasnąć metodą pilotów – krok po kroku
- Ułóż się na tyle wygodnie, na ile możesz.
- Jeśli możesz się wyciągnąć w łóżku, to masz naprawdę komfortowe warunki. Pilotów podczas szkolenia w czasie wojny uczono zasypiania w pozycji siedzącej na krześle z rękoma leżącymi na kolanach.
- Rozluźnij mięśnie twarzy i głowy.
- Zamknij oczy i oddychaj powoli i głęboko. Postaraj się rozluźnić wszystkie mięśnie twarzy i czaszki — nie mruż oczu, nie marszcz brwi ani czoła. Zrób wydech, rozluźnij policzki, usta, język i szczękę. Poczuj, jak się rozluźniają mięśnie wokół oczu.
- Pozwól swoim ramionom opaść jak najniżej, rozluźnij kark. Weź głęboki wdech. Rozluźnij ręce, zaczynając od dominującej strony. Jeśli jesteś praworęczny, skup się na prawej ręce – unieś przedramię, rozluźnij całą rękę i pozwól jej swobodnie opaść. Poczuj, jak twoje dłonie i palce swobodnie opadają. To samo zrób z lewą ręką.
- Rozluźnij tułów i zwróć uwagę na mięśnie poruszające klatką piersiową podczas oddychania.
- Rozluźnij nogi – możesz unieść kolana, a potem pozwolić im bezwładnie opaść. Rozluźnij najpierw uda, potem łydki, a na koniec stopy i palce stóp. Poczuj, jak twoje nogi stają się ciężkie i zapadają się w podłoże.
- Spróbuj oczyścić umysł i o niczym nie myśleć przez 10 sekund. Możesz wyobrazić sobie, że leżysz na wygodnej kanapie w ciemnym pokoju albo relaksujesz się na pięknej łące. Utrzymaj ten obraz w swoim umyśle przez 10 sekund. Jeśli to nie zadziała, powtarzaj słowa „nie myśl… nie myśl… nie myśl” w kółko przez co najmniej 10 sekund. To usunie wszelkie myśli i powstrzyma mózg od błądzenia.
- Gdy jesteś już fizycznie rozluźniony i nie myślisz o niczym przez co najmniej 10 sekund, powinieneś już zasnąć.
Przeczytaj też:
- Bezsenność ci dokucza? Trenuj tai chi lub chodź na spacery!
- Sen zdrowy dla mózgu: nie za długi i nie za krótki
- REM i NREM. Co się dzieje w tych fazach snu
- Bezdech senny: Czy i jak można go leczyć?
- Bezdech senny – co to takiego i dlaczego jest groźny?
- Chrapanie a życie erotyczne
- Chrapanie. Kto najczęściej chrapie?
- Jak poprawić swój sen [PORADY]
- Cykle Księżyca wpływają na jakość snu mężczyzn