Chrapanie jest częstym obiektem żartów. Oczywiście nie wtedy, kiedy przyjdzie nam spać obok chrapiącego osobnika. Ilu Polaków ma ten problem? Czy to jest problem medyczny?
Co czwarty Polak chrapie
Do chrapania przyznaje się co piąty dorosły Polak. 6 milionów powyżej 30. roku życia. Następne 4 miliony o tym nie wie. Częściej chrapią mężczyźni niż kobiety, sześć razy częściej osoby starsze. Trudno uwierzyć, ale 3% dzieci ma problem z chrapaniem. Połowa badanych stwierdziła, że chrapanie przeszkadza im w codziennym życiu.
70% osób osób, które chrapią, nie wypoczywa podczas snu
Co piąty Polak deklaruje, że rano wstaje niewypoczęty. W tej grupie to 3/4 to osoby, które mają wśród domowników kogoś chrapiącego. Ale cierpią też sami chrapiący. Wśród nich 70% po przebudzeniu nie czuje się wypoczęta. To oznacza, że 4 miliony Polaków wstaje niewyspana, niedotleniona, ma problemy z koncentracją. Wielu z nich potem wsiada do samochodu.
Chrapanie to problem medyczny
Chrapanie nie jest tylko problemem estetycznym, to także problem medyczny. Nieraz poważny. Jest związek pomiędzy chrapaniem a migotaniem przedsionków, zawałem, udarem mózgu.
Przeczytaj też:
Jak poprawić swój sen [PORADY]
Ćwiczenie na wewnętrzny spokój
Ćwiczenie rozciągające na stres
Bezsenność ci dokucza? Trenuj tai chi lub chodź na spacery!
Sen zbyt krótki? To może być oznaką demencji