Zabiegani, często myślimy, że nie mamy czasu się zatrzymać. A warto poświęcić czas nie tylko ciału, ale i umysłowi. Ćwiczenie uważności i uspokojenie myśli pomagają zredukować stres oraz zwiększyć poczucie szczęścia.
Jak medytować?
Usiądź wygodnie w siadzie skrzyżnym, na piętach lub na poduszce. Wyprostuj kręgosłup. Nie wysuwaj brody przed siebie (podobno to wzmaga niepokój i pobudza myśli), przyciągnij ją – nie martw się, że zrobił ci się dodatkowy podbródek 😉. Na ile to możliwe rozluźnij ciało i przymknij oczy. Mogą one pozostać lekko otwarte lub całkiem zamknięte – sprawdź jak jest dla ciebie lepiej. Ręce połóż swobodnie na kolanach.

Gdy już siedzisz wygodnie w rozluźnieniu ciała – skup się na własnym oddechu. Zauważ, czy jest głęboki, czy płytki, szybki, czy może powolny. Sprawdź, bez oceniania, czy oddychasz brzuchem (przeponą), klatką piersiową, czy może samymi szczytami płuc. Licz wydechy od 1 do 10. Jeśli się pomylisz – nic nie szkodzi, zacznij ponownie. Pojawiające się myśli traktuj jak chmury na niebie, które przychodzą i odchodzą.
Pozostań tak kilka minut. Zacznij od 5 minut. Potem możesz stopniowo wydłużać czas trwania medytacji nawet do kilku godzin.
Czego unikać
Nie daj się wciągnąć myślom. Staraj się zauważyć, że myślisz, bo tak się na pewno stanie. Nie gań się jednak za to – to normalne. Po prostu zauważ – „O! To jest myśl.” i licz oddechy dalej
Na co działa medytacja
- Zmienia częstotliwość fal mózgowych
- Obniża tętno i ciśnienie krwi
- Zwiększa ilość dopaminy (hormon szczęścia) w mózgu i obniża poziom kortyzolu (hormon stresu)
- Zmniejsza ryzyko problemów sercowych
- Poprawia koncentrację
- Przynosi ukojenie w stresie i depresji
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Zobacz też:
2 komentarze
Właśnie zastanawiałam się jak zacząć medytować, a tu proszę, jak na zawołanie jest artykuł 🙂
Cieszę się, że się przydał 🙂