Choroba tętnic obwodowych: ważna jest długość snu - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Choroba tętnic obwodowych: ważna jest długość snu

Choroba tętnic obwodowych: ważna jest długość snu

Naukowcy z Instytutu Karolinska udowodnili związek między ryzykiem wystąpienia choroby tętnic obwodowych (PAD) a długością snu. Okazuje się, że spać nie powinno się ani za krótko, ani za długo.

Na chorobę tętnic obwodowych kończyn dolnych (PAD) cierpi około 250 milionów ludzi na całym świecie. Jest to zaburzenie krążenia, w którym zwężone tętnice zmniejszają lub zatrzymują przepływ krwi do nóg. W rezultacie chorzy odczuwają ból i trudności w chodzeniu nawet na krótkich dystansach, zwiększa się także ryzyko udaru i zawału serca.

Naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska twierdzą, że osoby, które śpią mniej niż pięć godzin na dobę, mają o 74 proc. większe ryzyko rozwoju choroby tętnic obwodowych (PAD) w porównaniu z tymi, które sypiają siedem do ośmiu godzin. Wyniki swojej pracy opublikowali w European Heart Journal Open.

Osoby śpiące za krótko częściej chorują na PAD? A może to PAD powoduje, że gorzej śpią?

Badanie obejmowało ponad 650 tys. uczestników i zostało przeprowadzone w dwóch częściach. Najpierw naukowcy przeanalizowali związek długości snu oraz drzemek w ciągu dnia z ryzykiem wystąpienia PAD. W drugiej części badacze wykorzystali dane genetyczne ponad 600 tys. osób do przeprowadzenia naturalnie randomizowanych badań kontrolowanych – zwanych randomizacją mendlowską – w celu zbadania związku przyczynowego, czyli co jest przyczyną, a co skutkiem.

Jak wyjaśnił dr Shuai Yuan, autor badania, samo znalezienie związku między nawykami snu a PAD nie daje pewności, czy nawyki związane ze snem były przyczyną rozwoju PAD, czy odwrotnie – to choroba tętnic obwodowych wywołała zmianę nawyków związanych ze snem. Randomizacja mendlowska jest dobrą metodą oceny związku przyczynowego i daje większą pewność co do wyników.

Wyniki badania wykazały,  że krótki sen w nocy może zwiększyć ryzyko rozwoju choroby tętnic obwodowych, a jednocześnie chorowanie na PAD zwiększa ryzyko niewystarczającej ilości snu.

A jak na ryzyko PAD wpływają drzemki i sen dłuższy niż 8 godzin?

Okazało się, że nie tylko zbyt krótki sen może zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby tętnic obwodowych.  Analiza obserwacyjna 53 416 osób dorosłych wykazała, że spanie przez osiem lub więcej godzin na dobę wiązało się z wyższym o 24 proc. ryzykiem PAD w porównaniu z siedmioma-ośmioma godzinami snu. Podobne wyniki odnotowano w przypadku drzemek. Osoby ucinające sobie drzemki w ciągu dnia miały o 32 proc. wyższe ryzyko PAD w porównaniu z osobami, które tego nie robiły.

Co na to naukowcy?

Autorzy badania uważają, że zmiany stylu życia, które pomagają ludziom uzyskać więcej zdrowego snu, takie jak aktywność fizyczna, mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju PAD. Z kolei w przypadku pacjentów z chorobą tętnic obwodowych skuteczne leczenie bólu może pomóc zapewnić im spokojny sen.

Przeczytaj też:

Więcej o zdrowiu słuchaj w Radiu Pogoda codziennie po 12:00.

Zobacz więcej >