Badanie naukowców z Genewy wykazało, że osoby uparte, konfliktowe i nieskłonne do kompromisów są mniej narażone na demencję i chorobę Alzheimera.
Według naukowców z Uniwersytetu Genewskiego osoby, które nie są skore do ugodowości, a jednocześnie są ciekawe świata, lepiej zachowują obszary mózgu, które zwykle ulegają pogorszeniu i tracą objętość podczas procesu starzenia, co prowadzi do rozpoznania choroby Alzheimera. Przeprowadzone przez nich badanie może zmienić sposób podejścia do zaburzeń neuropsychiatrycznych i pomóc w stworzeniu nowych, nowatorskich opcji leczenia.
Czy cechy osobowości mogą chronić przed alzheimerem?
Zespół badawczy przez kilka lat badał grupę osób starszych, korzystając zarówno z obrazowania mózgu, jak i ocen psychokognitywnych. Naukowcy wysunęli teorię, że pewne cechy osobowości mogą chronić mózg przed degeneracją i okazało się, że mają rację.
Przez dziesięciolecia naukowcy próbowali opracować skuteczną szczepionkę przeciwko chorobie Alzheimera, która odwróciłaby i naprawiła uszkodzenia neuronów wyrządzone przez nadmierne poziomy amyloidu, białka od dawna uważanego za katalizator choroby Alzheimera. Te nowe badania dowodzą, że także inne czynniki, takie jak osobowość, mają znaczący wpływ na ryzyko demencji.
„Między zniszczeniem pierwszych neuronów a pojawieniem się pierwszych objawów mija 10 do 12 lat. Przez długi czas mózg jest w stanie je kompensować, aktywując alternatywne sieci, ale kiedy pojawiają się pierwsze objawy kliniczne, niestety często jest już za późno. Dlatego identyfikacja wczesnych biomarkerów jest niezbędna do skutecznego leczenia choroby” – stwierdza jeden z autorów badania, prof. Panteleimon Giannakopoulos, psychiatra z wydziału lekarskiego Uniwersytetu Genewskiego.
Jak przeprowadzono badanie
Do badania wstępnie zrekrutowano dużą grupę osób w wieku powyżej 65 lat. Następnie pole zostało zawężone do 65 uczestników, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, którzy byli badani wielokrotnie w ciągu pięciu lat.
„Aby uzyskać jak najpełniejszy obraz, postanowiliśmy przyjrzeć się czynnikom determinującym uszkodzenia mózgu, czyli środowisku, stylowi życia i psychologii. Przeprowadziliśmy więc oceny poznawcze i osobowości – mówi prof. Giannakopoulos.
Osoby ugodowe obarczone są większym ryzykiem choroby Alzheimera
Okazało się się, że ludzie, którzy są uparci, nieprzyjemni, nie boją się konfliktów i opierają się konformizmowi, mają lepiej chronione mózgi przed uszkodzeniami. Co więcej, ta właściwość ochronna znajduje się dokładnie tam, gdzie wiadomo, że choroba Alzheimera zakorzenia się w obwodach pamięci.
„Wysoki poziom ugodowości charakteryzuje osobowości wysoce adaptacyjne, które chcą przede wszystkim być zgodne z życzeniami innych, unikać konfliktów i szukać współpracy. Ważnym wyznacznikiem jest relacja z otoczeniem: czy dostosowujemy się do innych kosztem swoich potrzeb czy przekonań” – zauważa prof. Giannakopoulos.
Otwartość na nowe doświadczenia również wykazywała działanie ochronne, choć nie tak widoczne, jak pozostałe cechy.
„To mniej zaskakujące, bo już wcześniej wiedzieliśmy, że chęć poznania i zainteresowanie otaczającym nas światem chroni przed starzeniem się mózgu” – dodaje prof. Giannakopoulos.
Naukowcy nie potrafią jeszcze wyjaśnić, dlaczego te specyficzne cechy osobowości dają taki efekt.
- Przeczytaj też:
- Choroba Alzheimera: Codzienna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko jej rozwoju
- Szczepionka na alzheimera? Naukowcy nad nią pracują
- Choroba Alzheimera – jak przebiega?
- 10 wczesnych objawów choroby Alzheimera
- Choroba Alzheimera – jak odróżnić od demencji starczej?
- Alzheimer – jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?
- Szczepionka na alzheimera? Naukowcy nad nią pracują
- Nowy test krwi PrecivityAD potrafi zidentyfikować ludzi zagrożonych chorobą Alzheimera
- Alzheimer – co jeść, żeby wzmocnić mózg?
- Choroba Alzheimera zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19
- Przeciwciała pomogą przy udarach i alzheimerze?
- Lek na Alzheimera? Aduhelm budzi nadzieje i wątpliwości