Na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (age-related macular degeneration – AMD) cierpi ponad 1,5 miliona osób w Polsce. Choroba ta powoduje pogorszenie widzenia, a może prowadzić do całkowitej ślepoty. Sprawdź, jak można jej zapobiegać i jak można ją leczyć.
Jak można zapobiegać AMD
Czy możemy coś zrobić, by nie zachorować na zwyrodnienie plamki żółtej? Prowadzić zdrowy tryb życia. Oto najprostsza odpowiedź. To nie zapobiega w 100 procentach zmianom zwyrodnieniowym, ale zmniejsza ryzyko ich powstania w zaawansowanej postaci. Dieta powinna być bogata w witaminy z grupy A, C i E oraz minerały i produkty będące przeciwutleniaczami. Warto też zadbać, by znalazła się w niej luteina i zeaksantyna. Są to podstawowe barwniki siatkówki oka. Dobre efekty można osiągnąć, wzbogacając dietę w lekarstwa ziołowe. Mogą one spowolnić, a nawet zatrzymać proces zwyrodnienia oka. Dodatkowo powinniśmy chronić oczy przed ostrym światłem, czyli nosić okulary z filtrem UV. No i, nie palić papierosów.
Jak leczyć zwyrodnienie plamki żółtej
A leczenie? Tu jest zasadnicza różnica między postacią suchą degeneracji a postacią wysiękową. Dostępne obecnie na świecie leczenie ma zastosowanie jedynie w postaci wysiękowej. W przypadku postaci suchej stosuje się tylko leki poprawiające krążenie. Zaleca się duże ilości warzyw i owoców, obniżenie poziomu cholesterolu, rzucenie palenia. To wszystko. Natomiast złotym standardem i metodą z wyboru w leczeniu wysiękowej postaci AMD – przypominam dotyczy to 10-20 procent chorych – są preparaty blokujące czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego tzw. preparaty anty VEGF, które podaje się w postaci zastrzyku do ciała szklistego oka.
Przeczytaj też:
- Zwyrodnienie plamki żółtej – co to za choroba?
- Test Amslera: sposób na rozpoznanie, czy mamy na zwyrodnienie plamki żółtej
- Kolor oczu a choroby – jaki jest między nimi związek?
- Jaskra: Fakty i mity
- Zaćma i jaskra – jak je odróżnić
- Zwyrodnienie plamki żółtej – czynniki ryzyka i postaci tej choroby
- Dlaczego trzeba leczyć jaskrę?
- COVID-19 uszkadza wzrok niektórych pacjentów?
- Ból głowy: jak sobie z nim radzić domowymi sposobami