Kolor oczu a choroby – jaki jest między nimi związek? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Kolor oczu a choroby – jaki jest między nimi związek?

Kolor oczu a choroby – jaki jest między nimi związek?

,

Czy istnieje związek między kolorem oczu a wadą wzroku? Jeśli tak, to jaki? Tę zagadkową sprawę wyjaśnia Ewa Podolska.

Jest związek między kolorem oczu a występowaniem wad wzroku lub chorób oczu – prawda to, czy mit? Może to się wydać dziwne, ale to prawda.

Co decyduje o kolorze naszych oczu?

To, co wpływa na barwę naszych oczu to obecność melaniny, czyli pigmentu, który decyduje o naszej karnacji i kolorze włosów. Brązowa, a w każdym razie ciemna barwa tęczówki oznacza, że melaniny jest więcej. Ci natomiast, którzy mają niebieskie, szare lub zielone oczy, mają melaniny mniej.

Okazuje się, że u osób o ciemniejszych oczach występuje też większe ryzyko wystąpienia jaskry oraz zaćmy. Największe ryzyko jej pojawienia się jest u posiadaczy brązowych oczu.

Natomiast u osobników o jasnych oczach dwukrotnie częściej występuje zwyrodnienie plamki żółtej, czyli przewlekłej choroby, polegającej na uszkodzeniu siatkówki, która może doprowadzić do pogorszenia widzenia, a w konsekwencji do utraty wzroku. AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej, zazwyczaj występuje u osób powyżej 50. roku życia. Mało tego: osoby o jasnych oczach są bardziej narażone na zachorowanie na czerniaka.

Jakiego koloru mamy oczy?

A jakiego koloru są najczęściej nasze oczy? Szacuje się, że blisko 90 procent osób posiada brązowe oczy, 7 procent – zielone, 2 procent – szare. Natomiast, i tu moje wielkie zdziwienie, tylko co setna osoba ma oczy niebieskie.

Sprawdź też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >