Jak odróżnić jeden ból głowy od drugiego? Czy można go wyleczyć bez lekarstw? Poznaj domowe sposoby na zwalczanie bólu głowy.
Ponieważ z powodu pandemii koronawirusa coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami monitorów, często skutkuje to bólem oczu i głowy. Zamiast jednak faszerować się proszkami, warto dowiedzieć się, jak pozbyć się ich za pomocą domowych sposobów. Porady w tym zakresie przygotowali specjaliści ze słynnej kliniki Mayo.
Sprawdź też: Zgaga – co to jest i jak się ją leczy
Rodzaje bólów głowy
Jest wiele jego rodzajów. Można je podzielić na dwa główne: wtórne i samoistne. Wtórne zazwyczaj są pochodnymi innej choroby, zaś samoistne bóle głowy (na przykład migreny) pojawiają się samodzielnie i nie są spowodowane żadnym innym schorzeniem.
Najczęściej spotykane, na które cierpi większość populacji, to napięciowe bóle głowy. Oprócz tego są jeszcze między innymi:
- bóle zatokowe;
- bóle klasterowe;
- bóle napięciowe;
- wysiłkowe bóle głowy;
- migreny.
Napięciowe bóle mogą być odczuwane jako ciasna „opaska bólowa” zaciskająca się wokół głowy. Może występować po obu stronach głowy, pojawiać się okazjonalnie nawet przez ponad 15 dni w miesiącu i trwać od 30 minut do nawet tygodnia.
Migreny objawiają się pulsującym bólem, nasilającym się od stanu średniego do ciężkiego. Mogą powodować też nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk. Migrena może się nasilać podczas wysiłku, na przykład podczas pokonywania schodów. Ataki migreny trwają od 4 do 72 godzin, jeśli nie są leczone.
Zobacz: Czarnuszka – właściwości lecznicze, jak stosować
Jak dowiedzieć się, z jakim bólem się zmagasz?
Pierwszym krokiem do wyleczenia bólu głowy jest określenie, jakiego jest on rodzaju. Jeśli często doświadczasz bólów głowy, a nie jesteś pewna, czy są wtórne czy samoistne, to istnieje na to sposób. Możesz prowadzić dziennik, w którym będziesz zapisywać, kiedy się pojawia, jakie ma objawy i co potencjalnie może go powodować: stres, jedzenie lub zaburzenia snu.
Ważne: Szczepienia na COVID-19: Czy można brać lek przeciwbólowy przed lub po szczepieniu?
Leczenie:
Ból napięciowy
Jeśli już wiesz, że dopadł cię ból napięciowy, można sobie z nim poradzić za pomocą terapii alternatywnych zmniejszających stres. Mogą to być na przykład:
- terapia kognitywna;
- masaże;
- akupunktura.
Migrena
Gdy zmagasz się z migreną, staraj się przede wszystkim zapobiegać kolejnym atakom. Jeśli wiesz, co je powoduje – staraj się unikać tych czynności. W przypadku migren pomocne mogą się okazać:
- odpoczynek w cichym, zaciemnionym pokoju;
- gorące lub zimne kompresy nakładane na głowę lub kark;
- masaż;
- niewielkie dawki kofeiny.
Dowiedz się więcej: Witamina C – na co pomaga, a na co nie działa
Kiedy wezwać pomoc?
Jeśli zmagasz się z chronicznym bólem głowy, którego nie mogą uśmierzyć poniższe domowe sposoby, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty lub służb ratowniczych. Zrób to zwłaszcza, jeśli:
- doświadczysz nagłego, ekstremalnie ciężkiego bólu głowy bez żadnej przyczyny;
- głowa będzie cię bolała po wypadku lub upadku;
- doznajesz naraz takich symptomów jak: kłopoty z mówieniem, gorączka, sztywniejący kark, wysypka, dezorientacja, podwójne widzenie, osłabienie i otępienie.
- ból, który się nasila nawet pomimo tego, że zażyłaś środki przeciwbólowe.
Powyższe objawy sugerują poważniejsze problemy zdrowotne niż sam ból głowy. Najważniejsze wówczas to otrzymać właściwą diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Warto przeczytać też: Sposoby na uciążliwych sąsiadów [POSŁUCHAJ]
Domowe sposoby na ból głowy
Jakie są najlepsze domowe sposoby na napięciowy ból głowy?
Można sobie z nim poradzić za pomocą terapii alternatywnych zmniejszających stres. Mogą to być na przykład terapia kognitywna, masaże lub akupunktura.
Jakie są najlepsze domowe sposoby na migrenę?
Odpoczynek w cichym, zaciemnionym pokoju, gorące lub zimne kompresy nakładane na głowę lub kark, masaż lub niewielkie dawki kofeiny.
Jak rozpoznać, którego bólu głowy doświadczasz?
Możesz prowadzić dziennik, w którym będziesz zapisywać, kiedy pojawia się ból głowy, jakie ma objawy i co potencjalnie może go powodować: stres, jedzenie lub zaburzenia snu.