Zwyrodnienie plamki żółtej – czynniki ryzyka i postaci tej choroby - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Zwyrodnienie plamki żółtej – czynniki ryzyka i postaci tej choroby

Zwyrodnienie plamki żółtej – czynniki ryzyka i postaci tej choroby

Zwyrodnienie plamki żółtej prowadzi do pogorszenia widzenia, a niejednokrotnie do całkowitej ślepoty. Jest to najczęstsza przyczyna utraty wzroku osób po pięćdziesiątym roku życia. Cierpi na nią półtora miliona Polaków. Sprawdź, jakie są czynniki ryzyka tej choroby, kto jest najbardziej na nią narażony, jakie mogą być jej postaci i jak się ją diagnozuje.

Jakie są przyczyny tej choroby?

Sądzi się, że ma ona podłoże genetyczne. Podstawowym ryzykiem jest wiek, skończony 50. rok życia. Znacznie częściej chorują kobiety, także osoby palące papierosy, chorujący na nadciśnienie tętnicze, po zawale serca lub udarze mózgu.

Jak się diagnozuje zwyrodnienie plamki żółtej

Najważniejszą metodą stosowaną w diagnozowaniu jest podstawowe badanie okulistyczne, które obejmuje badanie ostrości widzenia oraz ocenę dna oka. Pierwsze symptomy choroby można wychwycić samemu, robiąc w domu prosty test Amslera.

Rodzaje zwyrodnienia plamki żółtej

Postać sucha

90 procent przypadków choroby to tak zwana postać sucha, inaczej zanikowa. Polega ona na obumieraniu komórek barwnikowych, fotoreceptorów plamki naczyń krwionośnych. Jej pierwszym objawem jest gorsze widzenie przy słabym świetle, a pojedyncze litery wydają się być zniekształcone.

Postać wysiękowa

Jest też postać mokra, zwana wysiękową. Rzadsza, ale o wiele poważniejsza. Przebiega znacznie szybciej. W ciągu kilku dni lub kilku tygodni powoduje znaczne pogorszenie widzenia. Polega ona na tym, że w obręb siatkówki wrastają patologiczne naczynia krwionośne, co skutkuje nieodwracalnym zanikiem komórek barwnikowych i fotoreceptorów. Ostrość wzroku i widzenie barw pogarsza się i pojawia się tak zwany mroczek centralny.

Przeczytaj też:

Autor:

Zobacz więcej >