Dowiedz się, czy w Wielki Piątek sklepy będą otwarte. Wyjaśniamy, czy tego dnia będą też działać urzędy państwowe. Zdradzamy także, kiedy wypada Wielki Piątek w 2023 roku.
Wielki Tydzień przed Wielkanocą to bardzo wymagający okres: wiele osób przygotowuje się do świąt kończąc porządki oraz zajmując się przygotowywaniem świątecznych potraw. Nic dziwnego, że w całym tym zamieszaniu udzie zaczynają się zastanawiać, czy na wszystko starczy im czasu.
W tym przypadku ci, którzy jeszcze planują wysłać kartkę świąteczną z życzeniami lub pozdrowienia na Wielki Piątek, wolą się upewnić, czy będą mieli okazję zrobić to również tego dnia i czy nie okaże się na przykład, że poczta będzie zamknięta. Sprawdźmy to.
Sprawdź: 10 najlepszych sałatek na Wielkanoc. Wybór redakcji Radia Pogoda
Czy w Wielki Piątek się pracuje?
Zarówno Wielki Czwartek, jak i Wielki Piątek nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Oznacza to, że również przed samą Wielkanocą idziemy normalnie do pracy a wszelkie sklepy i urzędy pracują normalnie, chyba że ich właściciel postanowi inaczej. Jeśli więc zastanawiasz się, czy w Wielki Piątek trzeba iść do pracy, to krótka odpowiedź brzmi: tak, trzeba.
Czy trzeba iść do kościoła w Wielki Piątek?
W tym dniu w kościele katolickim nie ma obowiązku uczestnictwa w mszy świętej. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego (kanon nr 1246) w święta wielkanocne obowiązek uczestniczenia w mszy świętej obowiązuje tylko w Niedzielę Zmartwychwstania (ale zalecane jest również uczestnictwo we mszy w Poniedziałek Wielkanocny).
Czytaj: Wielkanoc: Święconka – co symbolizuje?
Wielkanoc 2023 – kiedy się zaczyna?
Wielkanoc to ruchome święto, a moment jej świętowania usystematyzowano podczas soboru nicejskiego w 325 roku. Wówczas ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Dzięki temu ustaleniu wiadomo, że Wielkanoc może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. W tym roku Wielki Tydzień rozpoczyna się 3 kwietnia a Wielki Piątek wypada 7 kwietnia.
W 2023 roku Wielkanoc będzie miała miejsce w niedzielę 9 kwietnia. Drugi dzień Świąt – Lany Poniedziałek – wypada zatem 10 kwietnia i jest to dzień wolny od pracy. Ponieważ sama Wielkanoc jest ruchomym świętem, to siłą rzeczy ruchome są również święta z nią powiązane, takie jak: Środa Popielcowa, Wielki Post, Triduum Paschalne, Wniebowstąpienie Pańskie, Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego) oraz Boże Ciało. Te święta chrześcijanie obchodzą w określonym terminie przed i po Wielkanocy.
Zobacz: Kiedy sadzić rzeżuchę, żeby wyrosła na Wielkanoc?
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Może Cię zainteresować:
- Przepis na królewski mazurek wielkanocny. Zaskocz bliskich na Wielkanoc!
- Najlepsze życzenia wielkanocne
- Koszyk wielkanocny – co i dlaczego powinno się w nim znaleźć?
- Co jemy na śniadanie wielkanocne?