Urlop na żądanie: jak go uzyskać? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Urlop na żądanie: jak go uzyskać?

Urlop na żądanie: jak go uzyskać?

Urlop na żądanie – dowiedz się, jak prawidłowo złożyć wniosek, do ilu dni wolnych w tym trybie masz prawo w ciągu roku oraz kiedy możesz o taki urlop wystąpić.

Urlop na żądanie to wyjątkowy rodzaj wolnego. Pracodawca ma obowiązek udzielenia go pracownikowi w wybranym przez niego terminie, o ile ten przedstawi takie żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, ale jeszcze przed rozpoczęciem pracy tego dnia. Co więcej, pracownik nie musi nawet uzasadniać powodu wzięcia tego typu wolnego – może to zrobić, ale nie ma takiego obowiązku (choć zawsze lepiej jest pracodawcy wyjaśnić chociażby z grubsza powody wzięcia urlopu). Pracownik nie musi też ustalać z pracodawcą terminu urlopu.

Ile dni wolnego?

Pracownik nie może wziąć więcej niż 4 dni wolnego w roku kalendarzowym w tym trybie. Owe dni nie są dodatkowymi wolnymi w ciągu roku – są odliczane od zwykłej puli dni wolnych w ciągu roku (26 lub 20 – w zależności od okresu zatrudnienia na stałej umowie), ponieważ urlop na żądanie traktowany jest jako część urlopu wypoczynkowego.

Jak wystąpić o urlop na żądanie?

O tego typu wolne można występować ustnie – po prostu mówiąc pracodawcy przez telefon, a nawet drogą e-mailową. Oczywiście można też złożyć pisemny wniosek (który zresztą jest najlepszym wyjściem, bo zawsze będzie to w razie sytuacji spornych dowód na usprawiedliwioną nieobecność).

W takim wniosku należy zawrzeć datę złożenia, termin (dzień lub dni) rozpoczęcia i zakończenia urlopu i swój podpis.

Kiedy najpóźniej wystąpić o taki urlop?

Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 15 listopada 2006 roku (I PK 128/06), prośba o urlop na żądanie powinna być złożona najpóźniej przed godziną rozpoczęcia pracy w pierwszym dniu urlopu.

Owe 4 dni w ciągu roku nie przenoszą się na kolejny rok, więc nie można np. wystąpić o 8 dni wolnego na żądanie, jeśli w poprzednim roku nie brało się 4 dni wolnego w tym trybie.

Co trzeba wiedzieć o urlopie na żądanie

Ile dni maksymalnie liczy urlop na żądanie?

Pracownik nie może wziąć więcej niż 4 dni wolnego w roku kalendarzowym.

Czy o urlop na żądanie trzeba występować pisemnie?

Nie, nie trzeba. Można występować ustnie – po prostu mówiąc pracodawcy przez telefon, a nawet drogą e-mailową. Ale dla swojego spokoju lepiej zrobić to pisemnie.

Czy pracodawca może odmówić nam urlopu na żądanie?

Z reguły nie. Wyjątkiem są przypadki, kiedy nasza obecność jest niezbędna dla utrzymania działalności firmy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >