Trzecia dawka od Pfizera? Firma rozmawia o tym z władzami USA - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Trzecia dawka od Pfizera? Firma rozmawia o tym z władzami USA

Trzecia dawka od Pfizera? Firma rozmawia o tym z władzami USA

Pfizer i BioNTech będą rozmawiać z amerykańskimi regulatorami o oferowaniu trzeciej dawki szczepionki (boostera) w pełni zaszczepionym Amerykanom.

Firmy Pfizer i BioNTech, które wspólnie stworzyły najpopularniejszą na świecie szczepionkę przeciw COVID-19, w poniedziałek spotykają się z urzędnikami amerykańskiej Administracji ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration – FDA), by przedyskutować kwestię podawania tam trzeciej dawki szczepionki. Poinformowano o tym po pojawiających się sygnałach o możliwym administrowaniu dodatkowej, trzeciej dawki szczepionki na koronawirusa (tzw. boostera) w ciągu 12 miesięcy od szczepienia podstawowego.

Będzie trzecia dawka?

Firmy Pfizer-BioNTech w ubiegłym tygodniu ogłosiły początek podawania boostera, który ma na celu wzmocnić ochronę przed wariantem Delta koronawirusa.

Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia już w czerwcu rozpoczął testy kliniczne boostera podawanego w pełni zaszczepionym osobom. Booster pochodził od szczepionki innej firmy niż wcześniej podawane preparaty. Również szef Pfizera Albert Bourla na początku roku wskazywał, że boostery mogą być potrzebne:

„Prawdopodobny scenariusz zakłada, że możemy potrzebować trzeciej dawki, mniej więcej w okresie od 6 do 12 miesięcy, i potem co roku [może być potrzebne – red.] coroczne szczepienie” – powiedział wówczas Bourla.

Zarówno FDA jak i Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) do tej pory podkreślały, że w pełni zaszczepieni nie potrzebują trzeciej dawki:

„Amerykanie, którzy zostali w pełni zaszczepieni, nie potrzebują obecnie boostera” – poinformowały agencje we wspólnym oświadczeniu.

Co zaleca dr Fauci?

Jednak słynny dr Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych i doradca prezydenta USA Joe Bidena niedawno stwierdził, że trzecia dawka może być konieczna:

„Choć dopuszczone obecnie do użytku przez FDA szczepionki oferują silną ochronę przeciwko COVID-19, musimy się przygotować na możliwą konieczność trzeciego zastrzyku […] aby dotrzymywać kroku ewolucji wirusa” – powiedział.

Realia – dane z Izraela

Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że nauka „jeszcze nie wspiera” kolejnych dawek. Z kolei badanie przeprowadzone na zlecenie ministerstwa zdrowia Izraela wykazało, że skuteczność szczepionki Pfizera maleje z 94% do 64% i stwierdzono, że trzecia dawka środka znacząco zwiększa poziom przeciwciał w organizmie.

„Dane pozyskane z wykorzystania [szczepionki] w warunkach rzeczywistych upublicznione przez izraelskie ministerstwo zdrowia wskazują, że skuteczność preparatu zmniejsza się 6 miesięcy po zaszczepieniu a w tym samym czasie wariant Delta zaczyna w tym kraju dominować” – podają firmy Pfizer-BioNTech w oświadczeniu.

Izrael już zaczął oferować osobom znajdującym się w grupie wysokiego ryzyka trzecią dawkę szczepionki.

Może Cię zainteresować:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >