Światło niebieskie bardziej szkodzi starszym organizmom - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Światło niebieskie bardziej szkodzi starszym organizmom

Światło niebieskie bardziej szkodzi starszym organizmom

Naukowcy z Oregon State University twierdzą, że szkodliwość ekspozycji na niebieskie światło jest zależna od wieku – im organizm jest starszy, tym większe szkody może odnieść pod jej wpływem.

Niebieskie światło zakłóca sen, zaburza rytm dobowy, uszkadza komórki siatkówki

Naturalne światło ma kluczowe znaczenie dla zdrowego rytmu dobowego, co jest ważne dla wzorców odżywiania i snu danej osoby. Z kolei ciągłe poddawanie działaniu niebieskiego światła zakłóca sen i powoduje zaburzenia rytmu dobowego. Mamy już coraz więcej dowodów na to, że powoduje ono uszkodzenie komórek siatkówki oka, jednak znacznie mniej wiadomo o jego potencjalnym wpływie na inne komórki. W ostatnim czasie wykazano, że może być szkodliwe dla organizmu niezależnie od oddziaływania na siatkówkę – okazało się, że skraca ono długość życia much z genetycznie usuniętą siatkówką.

Jednocześnie ludzie są narażeni na coraz większe ilości światła w widmie niebieskim, ponieważ na co dzień używamy smartfonów, laptopów i monitorów, także w świetle emitowanym przez coraz popularniejsze urządzenia LED dominuje światło niebieskie.

„Technologia oświetlenia LED nie jest jeszcze stosowana na tyle długo, aby poznać jej skutki w ciągu całego życia człowieka” – stwierdza uczestnicząca w badaniach prof. Jaga Giebułtowicz z Oregon State University. – „Pojawiają się coraz większe obawy, że dłuższa ekspozycja na sztuczne światło, zwłaszcza niebieskie światło LED, może być szkodliwa dla zdrowia ludzkiego. Podczas gdy pełne skutki ekspozycji na nie przez całe życie nie są jeszcze znane u ludzi, przyspieszone starzenie, które zaobserwowaliśmy w krótko żyjących organizmach modelowych, powinno nas ostrzec przed potencjalnym uszkodzeniem komórek”.

Im organizm starszy, tym bardziej szkodzi mu ekspozycja na niebieskie światło

Wyniki badań naukowców z Oregonu wykazują, że szkodliwe działanie światła niebieskiego na poziomie organizmu jest silnie zależne od wieku. Zbadali oni wpływ ekspozycji na nie w całym okresie życia muszki owocowej Drosophila melanogaster i stwierdzili, że podatność na związany z nim stres jest silnie zależna od wieku. Niebieskie światło o tej samej intensywności i czasie trwania w większym stopniu zmniejszało przeżywalność i zwiększało neurodegenerację u starych much niż u młodych osobników. W eksperymencie wykorzystano muszki owocowe, ponieważ mają one podobne mechanizmy komórkowe i rozwojowe jak inne zwierzęta, w tym ludzie. Owady przenoszono z ciemności do światła w wieku dwóch, 20, 40 i 60 dni. Badanie obejmowało wpływ światła niebieskiego na mitochondria ich komórek.

Warto nosić okulary z filtrem i zmieniać ustawienia laptopów i smartfonów

Wcześniejsze badania wykazały, że przedłużona ekspozycja na niebieskie światło wpływała na długowieczność muszek – muszki żyły krócej po wystawieniu ich na dzienne cykle 12 godzin w świetle i 12 godzin w ciemności w porównaniu z owadami trzymanymi w całkowitej ciemności lub w świetle z odfiltrowanymi niebieskimi falami.

Naukowcy sugerują, że ludzie powinni nosić okulary z bursztynowymi soczewkami, które odfiltrowują niebieskie światło i chronią siatkówki. Można także zmieniać ustawienia telefonów, laptopów i innych urządzeń tak, aby blokowały jego emisję.

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 90 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz więcej >