Niezdrowy styl życia może prowadzić do problemów zdrowotnych w każdym wieku. Nowe badanie wykazało, że nawet dzieci w wieku sześciu lat mogą cierpieć na nadciśnienie z powodu braku aktywności fizycznej.
Wysokie ciśnienie krwi jest znane jako „cichy zabójca” i generalnie kojarzy się z osobami dorosłymi. Wcześniejsze pokolenia dzieci z czasów przed pojawieniem się mediów społecznościowych i urządzeń cyfrowych spędzały znacznie więcej czasu, bawiąc się z przyjaciółmi na ulicach lub w parkach.
Niezdrowy styl życia przyczyną 90% przypadków nadciśnienia u dzieci
Brak aktywności, diety bogate w cukier i sól oraz nadwaga odpowiadają za dziewięć na dziesięć przypadków nadciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży. Takie wnioski wypływają z dokumentu opublikowanego w European Heart Journal, czasopiśmie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Dokument opracowany przez grono ekspertów po przeglądzie aktualnej literatury i dowodów koncentrował się się na nadciśnieniu tętniczym u dzieci w wieku od 6 do 16 lat.
Otyłość i nadciśnienie często są skutkiem stylu życia rodziny
Według naukowców dzieci z nadwagą spędzają zbyt dużo czasu na kanapach, a za mało na świeżym powietrzu, uprawiając sport lub po prostu pozostając aktywnym. Sytuacji tej często winni są rodzice, zwłaszcza gdy otyłość występuje w rodzinach.
„Bardzo często wysokie ciśnienie krwi i/lub otyłość współistnieją w tej samej rodzinie. Ale nawet jeśli tak nie jest, pożądane jest, aby modyfikacje stylu życia obejmowały wszystkich członków rodziny” – stwierdza Profesor Giovanni de Simone z Uniwersytetu Neapolitańskiego Federico II, pierwszy autor dokumentu, w komunikacie prasowym.
Brak aktywności fizycznej, spożywanie zbyt dużej ilości słodkich i słonych potraw oraz nadwaga stanowią 9 na 10 przypadków nadciśnienia tętniczego u dzieci i nastolatków. Analizy międzynarodowego zespołu oparto na osobach w wieku od 6 do 16 lat z nadciśnieniem z całej Europy.
Zalecenia dietetyczne w leczeniu tego schorzenia obejmują zwiększenie spożycia świeżych owoców i warzyw oraz innych pokarmów bogatych w błonnik, ograniczenie soli oraz unikanie słodkich napojów i tłuszczów nasyconych, w które obfituje wysoko przetworzona żywność, taka jak hamburgery, pizze, nuggetsy z kurczaka, frytki i dania gotowe do spożycia.
Jak pomóc dzieciom unikać nadciśnienia
Naukowcy zalecają, aby dzieci codziennie wykonywały co najmniej godzinę umiarkowanych do intensywnych ćwiczeń. Obejmuje to jogging, jazdę na rowerze lub pływanie. Dzieci powinny również unikać zajęć siedzących trwających dłużej niż dwie godziny.
„Rodzice powinni monitorować, ile czasu ich dzieci spędzają na oglądaniu telewizji lub korzystaniu ze smartfonów, i proponować aktywne alternatywy” – radzi prof. de Simone.
Ważne są realistyczne cele i nagrody
Autorzy dokumentu twierdzą, że rodziny muszą wyznaczyć realistyczne cele dotyczące utraty wagi, diety i aktywności fizycznej. Należy rejestrować wagę, zmieniać nawyki żywieniowe i wprowadzać ćwiczenia, ale bez popadania w obsesję. Warto przy tym śledzić postępy w osiąganiu założonych celów i wprowadzić propagujący zdrowie system nagród.
„Idealne zachęty to takie, które zwiększają wsparcie społeczne i wzmacniają wartość ukierunkowanych zachowań, takich jak rodzinna przejażdżka rowerem lub spacer z przyjaciółmi” – twierdzi prof. de Simone.
Dokument określa otyłość i nadciśnienie u dzieci jako podstępne czynniki, który stopniowo stają się poważnym zagrożeniem dla zdrowia, zwiększając ryzyko zawału serca i udaru mózgu w późniejszym życiu.
1 na 7 otyłych dzieci ma nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie u dzieci staje się coraz częstsze z powodu epidemii otyłości. Mniej niż 2% dzieci z normalną wagą ma nadciśnienie, natomiast w wypadku dzieci z nadwagą jest to 5%, a 15% u dzieci z otyłością. Nadciśnienie pojawiające się w dzieciństwie jest bardzo niepokojące, ponieważ wiąże się z utrzymywaniem się nadciśnienia i innych problemów sercowo-naczyniowych w wieku dorosłym. Wczesna diagnoza podwyższonego ciśnienia krwi ma kluczowe znaczenie, ponieważ pacjenci mogą zacząć zmieniać swój styl życia i przyjmować odpowiednie leki. Eksperci zalecają przeprowadzanie badań przesiewowych u dzieci co najmniej raz w roku, niezależnie od objawów.
„Nadciśnienie u dzieci, podobnie jak u dorosłych, zwykle przebiega bezobjawowo” – przypomina prof. de Simone.
Przeczytaj też:
- Nadciśnienie tętnicze – objawy, przyczyny, skutki
- Jak mierzyć ciśnienie tętnicze prawidłowo
- Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca
- Źródła potasu w żywności: Jakie są najlepsze? Do czego potas jest potrzebny?
- Dieta w nadciśnieniu tętniczym – co warto jeść, a czego unikać
- Nadciśnienie tętnicze: Czy jest chorobą dziedziczną?
- Jakie dodatki do żywności zawierają sód
- Co zamiast soli, żeby było smacznie i zdrowo?
- Dieta DASH – najzdrowsza dieta dla serca
- Otyłość i nadwaga. Ponad połowa dorosłych Polaków waży za dużo
- Nadciśnienie tętnicze – czy można je leczyć tylko lekami?
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 80 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.