COVID-19: Po drugiej dawce szczepionki już bez kwarantanny? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » COVID-19: Po drugiej dawce szczepionki już bez kwarantanny?

COVID-19: Po drugiej dawce szczepionki już bez kwarantanny?

Amerykańska agencja CDC uważa, że osoby w pełni zaszczepione preparatami Pfizer-BioNTech i Moderna nie muszą już poddawać się kwarantannie. Dowiedz się, dlaczego.

Osoby zaszczepione na COVID-19 preparatem Pfizer-BioNTech lub Moderna nie muszą poddawać się kwarantannie po kontakcie z zarażonymi koronawirusem – uznało amerykańskie Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych (Centers for Disease Control and Prevention – CDC).

W pełni zaszczepieni bez kwarantanny

Zmiany w wytycznych dotyczących kwarantanny wprowadzono w USA w czwartek późnym wieczorem i opublikowano na oficjalnej stronie CDC.

„W pełni zaszczepione osoby, które spełniają kryteria, nie będą więcej objęte obowiązkową kwarantanną po kontakcie z osobą zarażoną COVID-19” – głoszą nowe wytyczne CDC.

Zwrot „w pełni zaszczepione” oznacza, że minęły co najmniej dwa tygodnie, od kiedy dana osoba przyjęła drugą dawkę jednej z wymienionych szczepionek. Oba leki zostały dopuszczone do użytku w Stanach Zjednoczonych i oba – zarówno Pfizer-BioNTech, jak i Moderna – wymagają podania dwóch dawek, aby zapewnić organizmowi pełną ochronę. Jako że obie te szczepionki powstały w ramach podobnego procesu, zdarzały się przypadki, że niektórzy otrzymali pierwszą dawkę szczepionki jednej firmy a drugą dawkę – drugiej firmy. Mimo to te osoby są przez CDC traktowane jako „w pełni zaszczepione”.

Aktualniejsze zalecenia CDC

Od początku pandemii w marcu 2020 roku, CDC zalecało ludziom, którzy mieli kontakt z zarażonymi, kwarantannę lub samoizolację przez pewien czas, aby zapobiec rozsiewaniu koronawirusa. Pomimo tego, że sam zalecany okres kwarantanny zmieniano jednak kilkukrotnie na przestrzeni ubiegłego roku, CDC ogólnie zaleca dwa tygodnie odosobnienia, co pozwala pojawić się symptomom COVID-19.

Czytaj też: Jestem zaszczepiony – czy mam nosić maseczkę?

W zaktualizowanych zaleceniach CDC twierdzi, że w pełni zaszczepione osoby nie muszą udawać się na kwarantannę po kontakcie z zarażonym, jeśli doszło do niego w trakcie trzech miesięcy po otrzymaniu drugiej dawki, a nie rozwinęły się u nich żadne symptomy choroby.

Jednakże agencja zaleca dalsze noszenie maseczki na twarzy, zachowywanie dystansu społecznego i unikanie skupisk ludzkich oraz słabo wietrzonych pomieszczeń, kiedy to tylko możliwe.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >