Masz objawy koronawirusa? Dowiedz się, co robić [krok po kroku] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Masz objawy koronawirusa? Dowiedz się, co robić [krok po kroku]

Masz objawy koronawirusa? Dowiedz się, co robić [krok po kroku]

Pandemia koronawirusa w Polsce cały czas przybiera na sile. W tej sytuacji warto się dowiedzieć, jak się zachować, jeśli wykryjemy u siebie objawy tej choroby. Dowiedz się, co robić krok po kroku, jeśli masz objawy koronawirusa.

Znane dotąd objawy zakażenia koronawirusem to:

 • wysoka gorączka;
 • duszności;
 • kłopoty z oddychaniem;
 • kaszel;
  a także:
 • utrata smaku;
 • utrata węchu;
 • bóle mięśni;
 • bóle głowy;
 • biegunka;
 • wysypka.

Gdy dostrzegłeś u siebie powyższe objawy i podejrzewasz, że możesz mieć koronawirusa, powinieneś skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej poprzez teleporadę. Ten lekarz może zlecić wykonanie testu na obecność COVID-19.

Teleporada

Nie wiesz, do jakiego lekarza się zwrócić? Wejdź na stronę nfz.gov.pl.

Rejestr placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) znajdziesz też na stronie gov.pl. Na tej stronie masz podane dane kontaktowe do placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) z podziałem na województwa i miejscowości, żebyś mógł znaleźć tę najbliższą Twojego miejsca zamieszkania.

Kiedy zadzwonisz po teleporadę do właściwej placówki, lekarz udzieli Ci właściwe zalecenia, wystawi e-receptę (lub e-zwolnienie) oraz poinformuje, czy musisz się skontaktować ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Dzięki teleporadom nie musisz iść do lekarza, jeśli podejrzewasz u siebie zarażenie, dzięki czemu nie narażasz innych, ale też możesz zostać uspokojony, jeśli sytuacja jest niegroźna, a także masz skrócony czas oczekiwania na wizytę u lekarza.

Weź pod uwagę, że lekarz musi poinformować służby medyczne o tym, że skorzystałeś z teleporady, więc korzystaj z niej tylko jeśli masz ww. objawy i podejrzewasz zakażenie.

Telefoniczna Informacja Pacjenta

Możesz też zadzwonić na Telefoniczną Informację Pacjenta pod numerem telefonu: 800 190 590. To bezpłatna infolinia NFZ, która jest czynna przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Tam konsultanci doradzą Ci, co powinieneś zrobić, by uzyskać pomoc. Odpowiedzą też na pytania związane z koronawirusem. Konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta mogą też podać Ci kontakt do właściwej placówki POZ, żebyś mógł tam uzyskać teleporadę.

Skierowanie na test

Jeśli podczas teleporady lekarz będzie podejrzewał, że faktycznie możesz mieć koronawirusa, to może skierować Cię na test. Test zostanie zlecony tylko wtedy, jeśli lekarz potwierdzi cztery objawy tej choroby: gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszność, utrata węchu lub smaku.

Gdy te objawy zostaną potwierdzone, lekarz zleca test poprzez aplikację gabinet.gov.pl i informuje pacjenta, gdzie znajdują się tzw. mobilne punkty pobrań, czyli drive thru, w których wykonuje się badanie. Pacjent nie może udać się na test komunikacją publiczną – najlepiej niech uda się tam własnym samochodem.

Listę punktów pobrań można też znaleźć na stronie pacjent.gov.pl.

Pacjent, który udaje się na pobranie wymazu, musi mieć ze sobą dokument ze zdjęciem oraz podać swój numer PESEL. Gdy przyjedzie do punktu drive thru, nie może wysiadać z auta – wymaz będzie pobrany przez okno auta. Test jest bezpłatny.

Co robić, gdy pacjent nie może się sam udać na pobranie wymazu?

Jeśli pacjent jest niesamodzielny a nie może udać się na pobranie wymazu, bo np. nie ma samochodu lub z innych przyczyn nie może pojawić się w drive thru bez narażania innych, wówczas lekarz może wysłać do niego specjalną karetkę – tzw. „wymazówkę”. Taki ambulans przyjedzie do pacjenta i pobierze od niego wymaz (ratownicy będą w szczelnych kombinezonach ochronnych).

Mamy koronawirusa – co robić?

Kiedy test da wynik pozytywny, czyli okaże się, że mamy koronawirusa, wówczas poinformuje nas o tym lekarz rodzinny. Równocześnie poinformuje on o sytuacji odpowiedni szpital. W tym szpitalu lekarze zdecydują, czy mogą nas przyjąć, czy skierują nas do izolatorium albo nakażą nam rozpocząć izolację domową. Potem zostaniemy poinformowani o tej decyzji i będziemy musieli postępować zgodnie z instrukcjami.

Jeśli skierowano nas do szpitala:

Udajemy się tam w maseczce, możliwie własnym środkiem transportu, unikając jakiegokolwiek dotykania innych osób. Przed szpitalem idziemy do punktu triage (np. namiotu, wydzielonej izby przyjęć), gdzie od razu informujemy, że mamy potwierdzone zakażenie. Wtedy personel skieruje nas do miejsca, w którym zostaniemy zbadani – tam lekarz zdecyduje, czy nas przyjąć, skierować do innego szpitala lub skierować na izolację. Jeśli zostaniemy skierowani na izolację, to lekarz zadecyduje, czy ma się ona odbyć w izolatorium, czy w domu. Gdy trafimy do izolatorium, będziemy pod opieką lekarską oferowaną przez szpital.

Jeśli skierowano nas na izolację domową:

Pozostajemy pod opieką POZ. Lekarz z tej jednostki zadzwoni do nas w 8-10 dobie izolacji, żeby skontrolować stan naszego zdrowia. Jeśli nie wystąpią u nas do tego czasu objawy koronawirusa, to po 10 dniach od wykonanego testu będziemy zwolnieni z izolacji. Gdy w ciągu 10 dni od uzyskania dodatniego wyniku testu wystąpią u nas objawy, lekarz może wydłużyć naszą izolację.

Jeśli podczas domowej izolacji wystąpią ostre objawy, musimy wezwać karetkę, koniecznie informując o tym, że jesteśmy zarażeni.

Ciężkie objawy

Jeśli Twój stan się pogarsza a objawy nasilają to nie czekaj i wezwij pomoc pod numerem alarmowym 112 lub 999 i koniecznie poinformuj przed przyjazdem karetki, że podejrzewasz u siebie koronawirusa.

Koronawirus – podstawowe informacje

Jakie są objawy koronawirusa?

Wysoka gorączka, duszności, kłopoty z oddychaniem, kaszel, utrata smaku, utrata węchu, bóle mięśni, bóle głowy, biegunka, wysypka.

Do kogo zwrócić się po pomoc, jeśli mamy objawy?

Możesz zadzwonić na Telefoniczną Informację Pacjenta pod numerem telefonu: 800 190 590. To bezpłatna infolinia NFZ, która jest czynna przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Jak zostać przetestowanym na obecność COVID-19?

Test zleca lekarz podczas teleporady. Test zostanie zlecony tylko wtedy, jeśli lekarz potwierdzi cztery objawy tej choroby: gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszność, utrata węchu lub smaku.

Ile trwa izolacja domowa?

Jeśli nie wystąpią u nas do tego czasu objawy koronawirusa, to po 10 dniach od wykonanego testu będziemy zwolnieni z izolacji. Zwolnić może nas lekarz podczas teleporady – sami nie możemy zakończyć izolacji.

Co robić, jeśli mamy ciężkie objawy?

Nie czekaj i wezwij pomoc pod numerem alarmowym 112 lub 999 i koniecznie poinformuj przed przyjazdem karetki, że podejrzewasz u siebie koronawirusa.

Zobacz więcej >