Szczepionki na koronawirusa: bezpieczeństwo i prawda. WHO wyjaśnia, dlaczego warto stosować szczepionki.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowała wyjaśnienia dotyczące szczepionki na koronwairusa. Wyjaśnia też wszelkie wątpliwości, mity i kłamstwa narosłe wokół szczepionek.
Światowa Organizacja Zdrowia wyjaśnia, że szczepienia do jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom. WHO ocenia, że co roku właśnie dzięki szczepionkom udaje się uratować od 2 do 3 milionów ludzi.
Czy szczepionki są bezpieczne?
Stosowane obecnie szczepionki są podawane od dziesiątków lat i ratują miliony ludzi, a choroby, które przez lata pustoszyły Europę, właśnie dzięki szczepionkom zanikły. Zanim szczepionki zostają dopuszczone do użytku, muszą przejść rygorystyczne testy i procedury. Zazwyczaj mogą one trwać nawet latami. W przypadku szczepionki na COVID-19 udało się dokonać tego szybciej dzięki nowatorskim metodom, które opisywaliśmy wcześniej.
Badania kliniczne – jak wyglądają?

Jeśli w laboratoriach producentów szczepionek daje ona nadzieję na skuteczne działanie, firma składa wniosek o przeprowadzenie badań klinicznych. W ramach tych badań środek podaje się tysiącom ochotników. Testy dzielą się na trzy fazy.
W I fazie szczepionkę podaje się niewielkim grupom badanych (kilkadziesiąt osób). Po tej fazie bada się bezpieczeństwo szczepionki, ewentualne występowanie skutków ubocznych, wielkość podawanych dawek, skład szczepionki i sposób jej podawania.
Kiedy pierwsza faza zakończy się pomyślnie, przechodzi się do II fazy, gdzie szczepionkę podaje się już nie kilkudziesięciu, ale kilkuset osobom z takimi samymi cechami jak osoby z fazy I.
Gdy II faza również zakończy się sukcesem, odbywa się III faza, podczas której szczepionkę podaje się tysiącom ochotników, co ma dowieść, że jest ona bezpieczna podczas stosowania wobec dużej ilości ludzi.
Kiedy wszystkie trzy fazy zakończą się sukcesem, wyniki badań są oceniane przez państwowe organy regulujące, które decydują o tym, czy dopuścić je do stosowania. Co więcej, badania są prowadzone dalej, również już po zatwierdzeniu szczepionki, żeby monitorować, czy na pewno jest bezpieczna podczas stosowania.
Wszystkie szczepionki na koronawirusa pomyślnie przeszły wszystkie testy i zostały dopuszczone przez regulatorów w krajach, w których stosuje się już masowe szczepienia.
Czy należy się obawiać efektów ubocznych szczepionki?
Szczepionki to bardzo bezpieczne i sprawdzone produkty, a te najnowsze – na koronawirusa – uważane są za najbezpieczniejsze w historii.
Zazwyczaj po podaniu szczepionki jedyne niedogodności, jakich można ewentualnie się spodziewać po ich podaniu, to szczypanie w miejscu wkłucia, ból ręki czy podwyższona temperatura. Osoby ze skłonnościami do alergii muszą być poddawane obserwacji podczas podawania szczepionki. Dlatego właśnie po zastrzyku każda osoba jest proszona o pozostanie przez pewien czas w gabinecie, żeby się upewnić że nie występują żadne niepożądane objawy i wtedy jest wypuszczana do domu.

Przeczytaj też: Ruszyły szczepienia w Polsce: Pierwsza Polka zaszczepiona na koronawirusa
Szczepionka Pfizer-BioNTech – jak powinny być przechowywane zamrożone ampułki