Na razie mamy dwie szczepionki przeciw COVID-19 dopuszczone do użycia w Unii Europejskiej – firm Pfizer-BioNTech i Moderny. Obie mają taki sam mechanizm działania oraz porównywalny skład jakościowy.
Szczepionka Pfizer-BioNTech nosi nazwę Comirnaty, a drugi preparat – Moderna.
Comirnaty i Moderna – podobieństwa
Oba preparaty zawierają fragment mRNA (ze zmodyfikowanymi nukleozydami), który koduje informację o syntezie białka S koronawirusa SARS-CoV-2.
Obie szczepionki zbadano w dużych badaniach klinicznych. W badaniu preparatu Comirnaty wzięło udział 43 tys. ochotników, a Moderny – 30 tys. ochotników. Uzyskano bardzo wysoką skuteczność – w wypadku Comirnaty 95%, a Moderny – 94,1%. Preparaty mają podobny profil bezpieczeństwa, najczęstsze niepożądane odczyny poszczepienne to ustępujące w ciągu 1-2 dni: ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni, dreszcze, bóle stawów, gorączka.
Oba preparaty mają również podobne zapisy dotyczące przeciwwskazań i środków ostrożności.
Różnice między szczepionkami
Wiek pacjentów
Preparaty różnią się wskazaniami dotyczącymi wieku: Comirnaty może być podawana od 16. roku życia, a Moderna – od 18.
Czas między pierwszą i drugą dawką
Obie szczepionki podawane są w schemacie dwóch dawek. Różnią się zalecanym odstępem czasu pomiędzy podaniem obu dawek: Comirnaty – co najmniej 21 dni, Moderna – 28 dni.
Wielkość fiolki
Szczepionki różnią się wielkością opakowania. Z 1 fiolki Comirnaty można uzyskać po odtworzeniu 6 dawek, a z 1 fiolki Moderny można uzyskać 10 dawek.
Wielkość dawki
Różnica dotyczy objętości i zawartości dawki: Comirnaty (0,3 ml; 30 mikrograma szczepionki) Moderna (0,5 ml; 100 mikrograma szczepionki).
Najistotniejsza różnica dotyczy przechowywania obu preparatów i warunków łańcucha chłodniczego. Comirnaty można przechowywać 6 miesięcy w temp. minus 90 st. C do minus 60 st. C, po wyjęciu z zamrażarki do 5 dni w temp. 2-8 st. C. Modernę można przechowywać 7 miesięcy w temp. minus 25 st. C do minus 15 st. C, po wyjęciu z zamrażarki do 30 dni w temp. 2-8 st. C.
Substancje pomocnicze
Niewielka różnica pomiędzy szczepionkami dotyczy również substancji pomocniczych, w tym rodzaju lipidów tworzących kapsułkę, w której zamknięte jest mRNA. Dobór lipidów wpływa na stabilność mRNA, co w przypadku Moderny pozwala na jej przechowywanie w wyższych temperaturach w porównaniu z Comirnaty.
Przeczytaj też:
- Comirnaty – jakie działania niepożądane
- Druga dawka szczepionki Comirnaty nie później niż 42 dni po pierwszej
- Comirnaty – jakie środki ostrożności
- O czym poinformować lekarza przed szczepieniem