Święta nietypowe i imieniny na dziś
Strona główna » 17 lutego: imieniny i święta typowe i nietypowe

17 lutego: imieniny i święta typowe i nietypowe

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 17 lutego. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Zjednoczenia Ukraińców, Tłusty Czwartek, Dzień Migdałów i Światowy Dzień Antropologii. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kto dziś obchodzi imieniny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Aleksja, Aleksy, Anastazy, Bartłomiej, Benedykt, Bonfilia, Bonfiliusz, Donat, Faustyn, Fintan, Flawian, Franciszek, Gerard, Hermogenes, Hugo, Jan, Julian, Klemens, Konstanty, Łukasz, Marianna, Michał, Niegowoj, Polichroniusz, Reginald, Romulus, Sylwan, Sylwin, Sylwina, Teodulf, Wilhelm i Zbigniew.

17 lutego – jakie święto niecodzienne?

17 lutego wypada Światowy Dzień Kota. Dzień Kota 17 lutego obchodzony był po raz pierwszy w 1990 roku we Włoszech. Jego inicjatorką była kochająca koty włoska dziennikarka Claudia Angeletti. Angeletti poprosiła czytelników magazynu „Tuttogatto” o wybranie najodpowiedniejszej daty dla święta kota. Zwyciężył pomysł pani Orielli Del Col, która zgłosiła dzień 17 lutego. Swoją propozycję uzasadniła wieloma znaczeniami tej daty. Otóż luty to w horoskopie miesiąc znaku Zodiaku Wodnika. Wodniki zaś to wolne i nonkonformistyczne duchy, takie jak koty, które nie lubią czuć się uciskane zbyt wieloma zasadami. Wszyscy przecież wiedzą, że koty lubią chodzić własnymi drogami. Wśród popularnych włoskich powiedzeń luty jest zdefiniowany jako „miesiąc kotów i czarownic”, łącząc w ten sposób koty i magię. Z kolei liczba 17 we Włoszech od zawsze uważana jest za nieszczęśliwą. Tak jak my mamy swój pechowy piątek trzynastego, Włosi obawiają się piątku siedemnastego (notabene Włosi uważają trzynastkę za szczęśliwą liczbę).

Poza tym:

  • Co roku 17 lutego przypada też Dzień Kapusty. Ludzkość korzysta z jej zdrowotnych właściwości od ponad 4 tys. roku przed naszą erą a w Średniowieczu stała się wręcz nieodzowną częścią europejskiej kuchni. Do Ameryki Północnej kapusta trafiła w 1541 roku, wraz z francuskim odkrywcą Jacquesem Cartierem. To cenne warzywo jest świetnym źródłem błonnika i witamin. Obecnie światowa produkcja kapusty i jej warzywnych krewniaków wynosi niemal 69 mln ton, z czego prawie połowa (48%) przypada na Chiny.
  • Tego samego dnia przed wiekami były też Kwirynalia, znane też jako Święto Głupców. Starożytni Rzymianie 17 lutego obchodzili święto ku czci Kwiryna, czyli jednego z pięciu głównych i najstarszych bogów rzymskich, czczonego pod postacią włóczni. Kwiryn był bogiem kwirytów (Quirites), czyli zbrojnych Rzymian („narodu uzbrojonego we włócznie”; od łacińskiego wyrazu quiris, oznaczającego włócznię).
  • 17 lutego ma miejsce Dzień Café au Lait. Masz może ochotę na kawę z mlekiem? Jeśli tak, to świetnie się składa, bo dziś jest święto tego napoju. Są różne jego odmiany: we Włoszech: caffè latte, w Hiszpanii: café con Leche a w Portugalii café com Leite i różnią się między sobą drobiazgami, jak ilość mleka czy sposób podawania. Możesz też skosztować café au lait po polsku, czyli po prostu dodać kawę do mleka, tworząc tym samym popularną u nas „bawarkę”.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Czytaj też:

Zobacz więcej >