Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 2 lutego. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.
Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Międzynarodowy Dzień Sztuki Twarzy i Ciała, Imbolc, Dzień Zmiany Hasła i Światowy Dzień Aspergilozy. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.
Kto dziś obchodzi imieniny?
Imieniny dzisiaj obchodzą: Abel, Achacjusz, Achacy, Adelard, Argea, Argeus, Aspazja, Aspazjusz, Aspazy, Bazyla, Bazyli, Bazyliusz, Dobiemir, Grzegorz, Jakubina, Makary, Marcelin, Martynian, Narcyz, Stefania, Strzeżysław, Sylwester, Sylwestra, Telesfor, Telesfora i Teodor.
2 lutego – jakie święto niecodzienne?
2 lutego wypada Dzień Świstaka. Chcesz wiedzieć, czy zima potrwa jeszcze sześć tygodni? Jeśli tak, to musisz odwiedzić słynne amerykańskie miasteczko Punxsutawney w Pensylwanii, unieśmiertelnione w kultowej komedii „Dzień Świstaka” z Billem Murrayem w roli głównej. To tam właśnie miejscowy świstak Phil ogląda swój cień i informuje wszem i wobec, czy zima potrwa jeszcze długo czy krótko. W zeszłym roku ocenił, że zima potrwa jeszcze sześć tygodni. Pora sprawdzić, jak będzie w tym roku.
Poza tym:
- Co roku 2 lutego przypada Dzień Ayn Rand. Pod tym pseudonimem tworzyła pisarka i myślicielka, urodzona w Petersburgu jako Alissa Zinowjewna Rosenbaum. Była twórczynią filozofii obiektywizmu. Bohaterowie jej powieści dzięki swej inteligencji, wierności etyce obiektywistycznej, wytrwałości, pracowitości i uporowi pokonywali wszelkie przeciwności losu. Do jej najgłośniejszych dzieł należą między innymi „Atlas zbuntowany”, „Cnota egoizmu” czy „Kapitalizm: nieznany ideał”.
- Tego samego dnia jest też Dzień Jeża. Ma pecha, ponieważ popularnością zdecydowanie przebija go wypadający w tym samym czasie Dzień Świstaka. A przecież sympatycznym jeżom też należy oddać szacunek. Polski jeż może nosić na grzbiecie od 6 do nawet 8 tysięcy igieł, którym tak naprawdę są włosy – puste w środku i ostro zakończone, które mogą boleśnie zranić drapieżnika, który chciałby się na jeża połakomić. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie nosi na kolcach jabłek, innych owoców czy grzybów, by je zjadać w swojej kryjówce: choć jest wszystkożerny, jeż odżywia się głównie robakami, ślimakami i owadami, ewentualnie niewielkimi płazami, czasem ptasimi jajkami, okazjonalnie wspomnianymi grzybami i owocami. Może też zjadać ropuchy, ponieważ nie szkodzi mu ich jad, jest w stanie również zabić i pożreć węża, w tym jadowitą żmiję.
- 2 lutego ma miejsce Dzień Ukulele. Jeśli masz dość zimowej aury, możesz spróbować przenieść się muyślami na egzotyczne wyspy Pacyfiku, słuchając dźwięków ukulele. Ten czterostrunowy instrument wynaleziono w Portugalii, jednak największą popularność zyskał właśnie w rejonie Pacyfiku w XIX wieku. Do popularyzacji ukulele na Hawajach przyczynił się tamtejszy król Kalākaua, który włączył instrument do przedstawień podczas oficjalnych zgromadzeń.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Czytaj też:
- 1 lutego: Międzynarodowy Dzień Sztuki Twarzy i Ciała, Imbolc, Dzień Zmiany Hasła i Światowy Dzień Aspergilozy
- 31 stycznia: Międzynarodowy Dzień Zebry, Dzień, W Którym Piekło Zamarzło, Dzień Jedzenia Brukselki i Dzień Kostiumu Goryla
- 30 stycznia: Dzień Ucieczki, Światowy Dzień Trędowatych, Dzień Croissanta i Dzień Folii Bąbelkowej
- 27 stycznia: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Dzień Zabawy W Pracy, Dzień Dużej Peruki i Dzień Czekoladowego Tortu
- 26 stycznia: Dzień Transplantacji, Dzień Małżonków, Dzień Pamięci NASA i Dzień Australii
- 25 stycznia: Dzień Kryptologii, Dzień Sekretarki i Sekretarza, Noc Burnsa i Dzień Rybnego Taco
- 24 stycznie: Dzień Odmieniania Życia Zwierzęcia, Międzynarodowy Dzień Recyklingu Telefonu Komórkowego, Międzynarodowy Dzień Edukacji i Dzień Komputera Macintosh
- 23 stycznia: Dzień Króla, Dzień Placka z Rabarbaru, Dzień Mierzenia Stóp i Dzień Odręcznego Pisma
- 20 stycznia: Dzień Przerwy Na Kawę, Dzień DJ-a, Dzień Spacerów Na Świeżym Powietrzu i Międzynarodowy Dzień Akceptacji