Najśmieszniejsze komedie w historii - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Najśmieszniejsze komedie w historii

Najśmieszniejsze komedie w historii

Od niemych filmów do zwariowanych parodii. Zapraszamy na przegląd najśmieszniejszych filmów w dziejach kina. Sprawdź, czy widziałeś je wszystkie.

Komedie to specyficzny gatunek filmowy – każdy ma swoje preferencje i to, co śmieszy jednego, niekoniecznie rozbawi inną osobę. Dlatego też prezentujemy nasz własny, subiektywny zestaw dziesięciu najlepszych komedii świata.

„Pół żartem pół serio”

Słynna komedia Billy’ego Wildera, dzięki której dowiemy się między innymi, jakim cudem można zmieścić miecznika w małej puszcze oraz zrozumiemy, że tak naprawdę „nikt nie jest doskonały”.

Ameryka, czasy Wielkiego Kryzysu. Dwaj bezrobotni muzycy Jerry (Tony Curtis) i Joe (Jack Lemmon) stają się świadkami masakry w Dniu Świętego Walentego. Uciekają z miasta w kobiecych przebraniach, dołączając do żeńskiej kapeli zmierzającej na tournée do Miami. Solistką zespołu jest piękna Sugar Kane Kowalczyk (Marilyn Monroe). Na Florydzie Jerry stara się zdobyć względy Sugar, udając milionera. Tymczasem w hotelu, w którym zatrzymał się zespół, ma się odbyć spotkanie gangsterów…

„Gorączka złota”

Wybitne dzieło Charliego Chaplina, szczytowe osiągnięcie niemego kina i jeden z najlepszych filmów w historii. W 1992 roku Kongres USA wpisał „Gorączkę złota” do Narodowego Rejestru Filmów, jako część dziedzictwa kulturowego Ameryki.

Schyłek XIX wieku, czasy gorączki złota w Klondike na Alasce. Jednym z desperatów szukających szczęścia jest tramp (Charlie Chaplin). Podczas burzy śnieżnej chroni się w drewnianej chatce, razem z „Wielkim” Jimem i „Czarnym” Larsenem. Gdy odciętym od świata poszukiwaczom złota głód zagląda w oczy, Larsen wyrusza na poszukiwanie jedzenia. Pozostali dwaj głodują, a im dłużej Jim nie je, tym bardziej mały tramp zaczyna mu się kojarzyć ze smakowitym kurczakiem…

„Kacza zupa”

Mimo, że nie trwa nawet godziny, ten film braci Marx jest jedną z najśmieszniejszych komedii w dziejach kina, wypakowaną gagami, którymi można by obdzielić co najmniej kilka innych filmów. W rankingu Digital Dream Door z 2005 roku „Kaczą Zupę” uznano za najlepszą komedię w historii.

Przebiegły Rufus Firefly uwodzi bogatą panią Teasdale, która sprawia, że zostaje on prezydentem maleńkiego kraiku Freedonii. Zachłyśnięty władzą Rufus wprowadza rządy dyktatorskie i doprowadza do wojny z sąsiednią Sylvanią…

„Dzień świstaka”

Zarozumiały i cyniczny prezenter telewizyjnej prognozy pogody Phil (Bill Murray) przyjeżdża do małego miasteczka Punxsutawney, by zrelacjonować lokalne Święto Świstaka i wyrwać się stamtąd jak najszybciej. Gdy jednak budzi się rano, z przerażeniem zauważa, że znów jest Dzień Świstaka, a on jest uwięziony w pętli czasu i musi cały czas przeżywać ten sam dzień od początku. Teraz, uwięziony w czasie, będzie miał okazję skupić się nie tylko na sobie, ale też na pięknej koleżance z pracy, Ricie (Andie MacDowell).

„Naga broń”

Zwariowana i absurdalna parodia filmów sensacyjnych, z niepowtarzalnym Leslie Nielsenem w roli głównej.

Do Stanów Zjednoczonych ma przyjechać z wizytą brytyjska królowa Elżbieta II. Jej ochroną ma się zająć porucznik Frank Dreblin (Nielsen). Gdy odkrywa, że planowany jest zamach na monarchinię, zrobi wszystko, żeby powstrzymać terrorystów. Nie przeszkodzi mu w tym nawet jego wyjątkowy talent do niszczenia wszystkiego wokół siebie…

„Monty Python i Święty Graal”

Pierwszy pełnometrażowy film fabularny słynnej brytyjskiej grupy komików, wypełniony purnonsensowym humorem i kultowymi gagami. Któż po obejrzeniu tego filmu nie będzie wiedział, ile wynosi prędkość lotu jaskółki bez obciążenia, jak rozpoznać czarownicę i dlaczego należy wystrzegać się królików?

Król Artur zbiera wiernych rycerzy, by wraz z nimi wyruszyć na poszukiwania św. Graala. Razem stawią czoła wielu niebezpieczeństwom, wśród których znajdą się między innymi: Rycerze, Którzy Mówią „Ni”, latające krowy, trzygłowy olbrzym czy starzec znad przepaści, żądający odpowiedzi na podchwytliwe pytania.

„Światła wielkiego miasta”

Kolejne arcydzieło Charliego Chaplina, które do dziś jednocześnie rozbawia i wzrusza do łez.

Bezdomny włóczęga (Chaplin) zakochuje się w ubogiej, niewidomej kwiaciarce, która przez przypadek bierze go za milionera. Zakochany zrobi wszystko, żeby zdobyć pieniądze mające przywrócić jej wzrok. Gdy zawodzi próba zdobycia pieniędzy na ringu bokserskim, spróbuje uzyskać pomoc od pijanego milionera, któremu uratował życie. Kłopot jednak w tym, że bogacz jest szczodry tylko wtedy, gdy jest pijany…

„Pogromcy duchów”

Gdy w Nowym Jorku coraz bardziej zaczynają się panoszyć wszelkiego rodzaju duchy i zjawy, trzej przyjaciele: Peter Venkman (Bill Murray), Raymond Stantz (Dan Aykroyd) i Egon Spengler (Harold Ramis) zakładają firmę zajmującą się zwalczaniem i łapaniem duchów. W samą porę, bo wkrótce starożytne złe bóstwo będzie chciało przez międzywymiarową bramę dostać do naszego świata. Pytanie brzmi, czy grupka zapaleńców powstrzyma boga zniszczenia, który przybędzie w bardzo specyficznej formie…

„Sok z żuka”

Zwariowana komedia fantasy i owoc nieograniczonej wyobraźni Tima Burtona.

Adam (Alec Baldwin) i Barbara (Geena Davis), mieszkańcy idyllicznego, spokojnego miasteczka, giną w wypadku samochodowym i zostają duchami. Gdy odkrywają, że do ich ukochanego domku wprowadza się rodzina nuworyszy, postanawiają się ich pozbyć. W tym celu zatrudniają szemranego „bio-egzorcystę” Beetlejuice’a (Michael Keaton), który twierdzi, że wykurzy niechcianych lokatorów. Jednak to pozbycie samego Beetlejuice’a może się okazać największym problemem, bo ten wcale nie chce wracać w zaświaty…

„Akademia policyjna”

Wielki przebój filmowy lat 80. Nowa burmistrz ogłasza, że praktycznie każdy może się teraz starać o wstąpienie do policji. W związku z tym do akademii zgłasza się mnóstwo chętnych, wśród których znajdują się między innymi: drobny cwaniak Mahoney (Steve Guttenberg), córka milionerów Thompson (Kim Cattrall), potrafiący naśladować wszystkie odgłosy Jones (Michael Winslow) czy nieludzko silny Hightower (Bubba Smith). Rekruci będą musieli stawić czoła porucznikowi Harrisowi (G. W. Bailey), który zrobi wszystko, aby się ich pozbyć z akademii.

Filmowe ciekawostki

Jak było na planie "Pół żartem pół serio"?

Z powodu zawirowań w życiu osobistym Marylin Monroe często spóźniała się na plan i była nieprzygotowana, co bardzo denerwowało ekipę. Tony Curtis mówił potem, że wolałby całować Adolfa Hitlera niż Marilyn Monroe.

Czy Leslie Nielsen "zawsze" był siwy?

Tak mogłoby się wydawać młodszym fanom „Nagiej broni”. O tym, że nie zawsze tak było świadczy choćby film „Zakazana planeta” z 1956 roku, w którym Nielsen ma ciemne włosy.

Czy "Światła wielkiego miasta" były całkowicie nieme?

„Światła wielkiego miasta” miały już elementy dźwiękowe. Jednym z ważniejszych było trzaśnięcie drzwiami samochodu, przez co kwiaciarka wzięła Trampa za milionera.

Zobacz więcej >