Dziś Dzień Kota. Dlaczego obchodzimy go 17 lutego? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Dziś Dzień Kota. Dlaczego obchodzimy go 17 lutego?

Dziś Dzień Kota. Dlaczego obchodzimy go 17 lutego?

Co roku 17 lutego świętujemy w Polsce Dzień Kota. Skąd się wzięło to święto? Od kiedy je obchodzimy? Czy na całym świecie wypada tego samego dnia?

Dzień Kota 17 lutego obchodzony był po raz pierwszy w 1990 roku we Włoszech. Jego inicjatorką była kochająca koty włoska dziennikarka Claudia Angeletti.

Dlaczego Dzień Kota obchodzimy 17 lutego?

Angeletti poprosiła czytelników magazynu „Tuttogatto” o wybranie najodpowiedniejszej daty dla święta kota. Zwyciężył pomysł pani Orielli Del Col, która zgłosiła dzień 17 lutego. Swoją propozycję uzasadniła wieloma znaczeniami tej daty. Otóż luty to w horoskopie miesiąc znaku Zodiaku Wodnika. Wodniki zaś to wolne i nonkonformistyczne duchy, takie jak koty, które nie lubią czuć się uciskane zbyt wieloma zasadami. Wszyscy przecież wiedzą, że koty lubią chodzić własnymi drogami. Wśród popularnych włoskich powiedzeń luty jest zdefiniowany jako „miesiąc kotów i czarownic”, łącząc w ten sposób koty i magię.

Z kolei liczba 17 we Włoszech od zawsze uważana jest za nieszczęśliwą. Tak jak my mamy swój pechowy piątek trzynastego, Włosi obawiają się piątku siedemnastego (notabene Włosi uważają trzynastkę za szczęśliwą liczbę). Kot także kojarzy się z pechem, zwłaszcza czarny kot. Wszyscy wiedzą przecież, że gdy czarny kot przebiegnie nam drogę, najpewniej przyniesie to jakieś nieszczęście.

Dlaczego liczba 17 jest dla Włochów pechowa? Wszystko przez złowieszczy anagram rzymskiego zapisu liczby, która zmienia się z „XVII” w „VIXI”. „VIXI” oznacza „żyłem”, czyli „jestem martwy”. Inaczej jest w wypadku kota, który według legendy może żyć siedem razy. „17” staje się wówczas „jedno życie siedem razy”

Od kiedy Dzień Kota obchodzimy w Polsce?

Dzień Kota w Polsce obchodziliśmy po raz pierwszy w 2006 roku. Była to inicjatywa miesięcznika „Kot” i Cat Club Łódź. Święto to ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka i uwrażliwić ludzi na często trudny koci los. Przypomina także o potrzebie niesienia pomocy wolno bytującym i bezdomnym zwierzętom.

Wojciech Albert Kurkowski, pomysłodawca obchodów tego święta, propaguje akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem „Rasowce – dachowcom”, podczas której kluby felinologiczne zrzeszone w Felis Polonia zbierają dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom.

Dzień Kota co roku jest okazją do akcji organizowanych przez schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz organizacje pro zwierzęce.

Kiedy koty świętują w innych krajach?

  • Japonia – 22 lutego,
  • Rosja – 1 marca,
  • Stany Zjednoczone – 29 października,
  • Wielka Brytania – 8 sierpnia,
  • Włochy – 17 lutego.

Przeczytaj też:

Pamiętnik smutnego kota – warto obejrzeć, żeby lepiej zrozumieć naturę naszych kocich pupili:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Zobacz więcej >