Święta nietypowe i imieniny na dziś
Strona główna » 7 lutego: imieniny i święta typowe i nietypowe

7 lutego: imieniny i święta typowe i nietypowe

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 7 lutego. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Boba Marleya, Rocznicę Traktatu z Waitangi, Dzień Pałeczek Do Jedzenia i Dzień Mrożonego Jogurtu. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kto dziś obchodzi imieniny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Alfons, Antoni, Egidia, Egidiusz, Eugenia, Idzi, Jakub, Mojżesz, Partenia, Parteniusz, Romeusz, Romuald, Rozalia, Ryszard, Sulimir, Sulisław, Teodor i Wilhelm.

7 lutego – jakie święto niecodzienne?

7 lutego wypada Dzień Baletu. Coś dla fanów sztuki wyższej. Choć wydaje się, że tancerze baletowi poruszają się zwiewnie i lekko, niemal płynąc w powietrzu, to musimy sobie zdawać sprawę z faktu, że taki efekt wymaga katorżniczych wieloletnich treningów. Dzięki ćwiczeniom tańcząc na czubkach palców baleriny są w stanie unieść nawet trzykrotność wagi swojego ciała a męscy tancerze są zdolni podczas pojedynczego występu unieść łączny ciężar półtorej tony. Dlatego też doceńmy tych artystów i ich ciężką pracę, która daje tak spektakularne efekty.

Poza tym:

  • Co roku 7 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Clash. Z reguły przypada on 5 lutego, chyba że ma miejsce w sobotę lub niedzielę, jak w tym roku – wówczas jest to ruchome święto i w 2023 roku przypada właśnie dziś. Dzisiaj więc oddajemy hołd słynnemu brytyjskiemu zespołowi punk rockowemu The Clash, którego twórczość wywarła ogromny wpływ na wiele innych twórców, również z innych nurtów muzycznych, jak reggae, rock, rap, pop, a nawet disco czy muzykę świata. Dzisiejsze święto powstało, kiedy niejaki John Richards – gospodarz audycji w amerykańskim radiu KEXP przez cały 7 lutego 2013 roku grał wyłącznie piosenki zespołu The Clash. Zapoczątkowało to cały ruch kulturalny i od tamtej pory właśnie ten dzień poświęcony jest słynnemu zespołowi, który – jak powiedział kiedyś Joe Strummer – był „antyfaszystowski, antyprzemocowy, antyrasistowski i pro-kreatywnościowy oraz przeciwny ignorancji”.
  • Tego samego dnia jest też Dzień Róży. 7 lutego to jednocześnie początek tygodnia walentynkowego. Jest to więc początek romantycznego czasu, w którym na pierwszym planie są same pozytywne uczucia, takie jak miłość. Kiedy róża stała się uniwersalnym symbolem romantycznego uczucia – do końca nie wiadomo, choć ponoć to z czasów wiktoriańskich pochodzi zwyczaj wręczania tych pięknych kwiatów, by wyrazić w ten sposób swoje gorące uczucia do drugiej osoby. W Dniu Róży możesz wręczyć swojej ukochanej lub ukochanemu czerwoną, różową, żółtą, białą lub nawet błękitną różę – każdy kolor symbolizuje inny rodzaj uczucia. A jeśli nie jesteś fanem kwiatów, możesz swoje uczucia wyrazić np. przez założenie ubrania w tym kolorze albo kupienie ukochanej lub ukochanemu drobnego upominku.
  • 7 lutego ma miejsce Dzień E. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się dzień, w którym honorujemy liczbę Eulera (znaną też jako jako liczba Nepera), oznaczaną literą e. Można ją uznać za kuzynkę prawdopodobnie najsłynniejszej liczby świata, jaką jest π. Tak jak jej słynna kuzynka, liczba e również jest nieskończona, a jej początek zapisujemy jako: 2,71828182845904523536028747135266249775724709369995… To wyjaśnia, dlaczego liczbę e honorujemy właśnie dziś, czyli 7 lutego (2/7). Z liczbą tą zmagają się matematycy od ponad 400 lat i dopiero około 300 lat temu zaczęto ją pełniej rozumieć i definiować. Po raz pierwszy pojawiła się w 1618 roku, wspomniana przez szkockiego matematyka Johna Napiera, który wskazał szereg logarytmów rozwiązanych z jej udziałem, jednak nie zdradził zapisu liczby. Zrobił to w 1683 roku Jacob Bernoulli – na jego cześć początkowo liczbę nazywano b (od pierwszej litery nazwiska). Ostatecznie jednak liczba zyskała nazwę e, po tym jak w 1731 roku Leonhard Euler przypisał do niej pierwszą literę własnego nazwiska.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Czytaj też:

Zobacz więcej >