Święta nietypowe i imieniny na dziś
Strona główna » 16 lutego: imieniny i święta typowe i nietypowe

16 lutego: imieniny i święta typowe i nietypowe

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 16 lutego. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Święto Latarni, Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa, Światowy Dzień Hipopotama i Dzień Nirwany (Dzień Parinirwany). Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kto dziś obchodzi imieniny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Bernard, Czcisław, Daniel, Danuta, Dominik, Eliasz, Filipa, Flawian, Gilbert, Izajasz, Jarema, Jeremi, Jeremiasz, Julian, Juliana, Julianna, Józef, Ludan, Marcjan, Maria, Marian, Marut, Maruta, Marutas, Mikołaj, Onezym, Pamfil, Porfiriusz, Porfiry, Przedsława, Samuel, Symeon, Szymon, Teodul, Wirydiana i Zoe.

16 lutego – jakie święto niecodzienne?

16 lutego wypada Dzień Zjednoczenia Ukraińców. To wyjątkowe święto, ustanowione w 2022 roku przez prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego, na krótko przed rosyjską agresją na ten demokratyczny kraj, do której doszło ostatecznie 24 lutego 2022 roku. Tuż przed pełnoskalową inwazją na Ukrainę prezydent Zełenski ustanowił to święto, by wzmocnić ducha narodu ukraińskiego i jedność narodu. Tak też się stało – zjednoczeni Ukraińcy toczą heroiczny bój z przeważającym wrogiem, zadając mu codziennie potężne straty. Dlatego też dziś – w godzinie potwornej wojny wywołanej przez obrzydliwego zbrodniarza wojennego Władimira Putina – bądźmy zjednoczeni z walczącymi o wolność i niepodległość Ukraińcami i wspierajmy ich w każdy możliwy sposób, by z pomocą Zachodu pokonali wroga i obronili się przed najazdem kacapskim.

Poza tym:

  • Co roku 16 lutego przypada też Światowy Dzień Antropologii. Ma on uhonorować wieloletni trud uczonych prowadzących badanie nad ludzkim gatunkiem. Antropologia obejmuje takie dziedziny jak psychologia, biologia czy nauki społeczne, jednocześnie starając się znaleźć odpowiedzi na pytania, jak społeczeństwa będą się rozwijać. Pomaga nam zrozumieć, jak działa świat oraz w jaki sposób ludzkość wpływa na swoje otoczenie.
  • Tego samego dnia jest też Tłusty Czwartek. Ostatni czwartek przed Środą Popielcową, czyli ostatni czwartek karnawału, świętuje się w krajach chrześcijańskich, chociaż jada się różne potrawy, np. w Hiszpanii w zależności od regionu typowym daniem na ostatni czwartek karnawału może być na przykład ziemniaczany omlet, chlebek z jajkiem w środku, a także kiełbaski, kaszanki czy boczek. W Polsce najczęściej w tłusty czwartek objadamy się pączkami i faworkami, w zależności od regionu zwanymi też chrustem lub chruścikami. Dawniej jadano pączki nadziewane słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką. Dopiero w XVI wieku pojawił się zwyczaj jedzenia słodkich pączków. W niektórych pączkach ukrywano wtedy orzeszki lub migdały – trafienie na pączka z takim nadzieniem zwiastowało dostatek i powodzenie.
  • 16 lutego ma miejsce Dzień Migdałów. Ponieważ dziś jest Tłusty Czwartek, na pewno znajdą się osoby, które uwielbiają pączki z dodatkiem migdałów. To dobrze się składa, bo dziś również migdały mają swój dzień. Warto je spożywać, ponieważ są ważnym źródłem witaminy E, magnezu, błonnika i możliwe że pomagają nam również walczyć z chorobami serca.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Czytaj też:

Zobacz więcej >