Kacapy i onuce – jakie jest pochodzenie tych pejoratywnych określeń niektórych Rosjan? Wyjaśniamy.
Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że cały świat solidaryzuje się z dzielnie broniącymi się Ukraińcami. Z niemal wszystkich stron świata płynie wsparcie – również militarne – a uchodźcy witani są z otwartymi ramionami również w Polsce. Jednocześnie z wyrazami wsparcia dla zaatakowanych Ukraińców powszechne oburzenie wolnego świata budzą zbrodnie wojenne popełniane przez Rosjan. Agresorzy ostrzeliwują miasta w całym kraju, mordują cywilów, dopuszczają się gwałtów a ostatnio nawet pojawiły się doniesienia o deportacjach dzieci z Mariupola i plany deportacji ludności okupowanego Chersonia, która cały czas manifestuje swój patriotyzm.
Rosjanie, którzy sprzeciwiają się tyranii
Wszystkie te zbrodnie sprawiają, że wolny świat zwraca się przeciwko Rosjanom. Trzeba jednak pamiętać, że nie cały naród popiera działania zbrodniarza wojennego Władymira Putina. Pomimo drakońskiego zaostrzenia kar za protesty wobec wojny (obecnie za mówienie prawdy na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę może grozić nawet 15 lat więzienia) wciąż w różnych miastach Rosji pojawiają się dzielne osoby z plakatami antywojennymi. Są one od razu aresztowane. Ich odwaga zasługuje na najwyższe uznanie, tak jak odwaga opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, który ostatnio usłyszał wyrok 9 lat kolonii karnej za zmyślone przez Kreml przestępstwa. Odwaga tych Rosjan zasługuje na najwyższe uznanie i bardzo różni się od skrajnego i żałosnego tchórzostwa samego Putina, chowającego się w bunkrze lub oddzielającego się od innych ludzi absurdalnie długim stołem.
Onuce – co to?
Jednak Rosjanie wspierający armię inwazyjną oraz sami dopuszczający się zbrodni w Ukrainie żołdacy spotykają się ze zrozumiałą niechęcią, a nierzadko też nienawiścią wolnych narodów. Coraz częstsze są takie określenia rosyjskich żołnierzy jak na przykład „onuce” czy „onuce wojskowe”.
Onuca to kawałek tkaniny, której dawniej używało się zamiast skarpet – owijano nim stopę, którą następnie wkładano do buta. Ponieważ lepiej niż pończochy czy skarpety utrzymują ciepło, szczególnie często używano ich w zimnych regionach świata, których – umówmy się – w Rosji nie brakuje. Dlatego też onuce powszechnie stosowano w radzieckiej, a potem też w rosyjskiej armii (oficjalnie wycofano je z wyposażenia rosyjskiego wojska w 2013 roku). Stąd pejoratywne określenie rosyjskich żołdaków to właśnie „onuce” lub „onuce wojskowe”.
Kacapy – skąd wzięło się to przezwisko?
Kacap to pogardliwe określenie Rosjanina lub – szerzej – mieszkańca byłych republik radzieckich. W XIX wieku określano tak rosyjskich chłopów bezrolnych lub małorolnych, jednak jego etymologia nie jest do końca znana. Jednym z możliwych źródeł jego stosowania może być sposób nazywania Rosjan przez Ukraińców. W tej interpretacji słowo „kacap” miało być zbitką słów: rosyjskiego как [kak] i ukraińskiego цап [cap] (jak kozioł). Ta druga część miała się odnosić do „kozich bród” noszonych przez moskiewskich bojarów. W innej interpretacji „kacap” oznacza „rzeźnika”, co mogło się utrwalić po zdobyciu przez Moskali Kazania, kiedy to tamtejsi Tatarzy zostali zmasakrowani, mimo że wcześniej obiecano im bezpieczeństwo, jeśli się poddadzą.
Wedle tej ostatniej interpretacji rosyjscy żołnierze dopuszczający się na terenie Ukrainy zbrodni wojennych to z pewnością kacapy, a już sam zbrodniarz wojenny Władimir Putin jest nie tylko kacapem, ale też onucą.
Zobacz też:
2 komentarze
Nie wiem czy to prawda ale jeden Białorusin wyjaśnił mi że słowo kacap pochodzi z języka tatarskiego i znaczy rzeźnik
Tyle tylko że słowo „ruska” odnosi sie do Białorusinów i Ukraińców, a nie Rosjan. Mówiąc kpiąco „Ruskie” tak na prawdę obraża sie Ukraińca (dawniej Ruś Kijowska).