Zwierzęta domowe muszą mieć swoje miejsca, w których czują się bezpiecznie. Dowiedz się, jak zapewnić im takie schronienia oraz jak zadbać o utrzymanie ich w czystości.
Prawie połowa Polaków ma zwierzęta domowe. Jeśli chodzi o liczbę psów, jesteśmy w czołówce Europy, a koty są w naszym kraju tylko trochę mniej popularne. To ile miejsca zajmie w Twoim domu pies czy kot, nie do końca zależy od wielkości zwierzaka. Oczywiście owczarek niemiecki będzie potrzebował większego legowiska niż nawet duży kot, ale każde zwierzę zechce przebywać także poza miejscem do spania. Od Ciebie zależy, czy będzie miało wstęp do każdego pomieszczenia, czy wolno mu będzie wejść na fotel albo na kanapę.
Podłoga, ściany, meble
Nie zawsze jest możliwość przystosowania podłogi i ścian na przyjęcie zwierzęcia, chyba że urządzamy dom lub mieszkanie i już mamy psa lub kota, albo wiemy, że mamy mieć. Wtedy można pokusić się o zalecane w wielu wydawnictwach poradnikowych twarde podłogi, czyli najlepiej wyłożone bardzo twardym drewnem lub płytkami ceramicznymi. Takie podpowiedzi są zrozumiałe, ponieważ twarda podłoga nie zarysuje się szybko psim lub kocim pazurkiem i jednocześnie będzie łatwa do sprzątnięcia. Należy być jednaj ostrożnym z bardzo gładką, a co często za tym idzie – śliską podłogą. Będzie ona niebezpieczna dla szczeniąt, zwłaszcza dużych ras. Ponieważ taki szczeniak nie porusza się powoli i dostojnie, a wręcz przeciwnie – dużo biega i skacze – istnieje ryzyko uszkodzenia stawu lub kości w wyniku poślizgu albo nieprawidłowego rozwoju z powodu częstego ślizgania się. Oczywiście z wyłożonej terakotą lub gresem podłogi łatwiej jest sprzątnąć, jak szczeniakowi zdarzy się nie zdążyć z potrzebą na zewnątrz, ale ten okres jest bardzo krótki i nie warto czynić z niego argumentu za śliską podłogą. Najlepiej na pierwsze pół roku z młody psem położyć na podłogach jakiś tani materiał, na przykład wykładzinę, i zaplanować wymianę, jak pies przestanie rosnąć.
Jeśli chodzi o ściany i meble, jedne i drugie trzeba będzie czasem zwyczajnie umyć lub przetrzeć wilgotną ściereczką, dlatego polecane są farby zmywalne dobrej jakości. Zwróć uwagę na dwa miejsca. Pierwsze to ściana, przy której stoją miski do na wodę i jedzenie dla psa i kota – ona będzie zachlapana prawie zawsze i im łatwiej będzie ją umyć, z tym lżejszym sercem będziesz zapraszać gości. Drugie to powierzchnia nad legowiskiem, o którą pies się ociera układając się do spania. I żeby był kąpany nawet co tydzień (czego nie zalecamy, bo to wcale nie jest zdrowe dla psa), to ściana wcześniej czy później się zabrudzi.
Z meblami, zwłaszcza tapicerowanymi, jest tak, że teoretycznie możesz nauczyć zwierzaki, że na kanapę i fotele się nie wchodzi. Taki stan wcale nietrudno osiągnąć treningiem, a można się przy tym wesprzeć preparatem do spryskania mebli lub przedmiotów, których pies czy kot nie powinien dotykać. Te sposoby działają i są skuteczne do czasu… aż zechcesz wziąć swojego pupila na kanapę sam, aby go utulić, posłuchać jak mruczy i nacieszyć się jego pięknem i ciepłem. Wtedy dyscyplina traci rację bytu i ważny staje się solidny materiał obiciowy. Niezniszczalnych materiałów nie ma, tekstylne się zaciągają, a skóra może zostać porysowana. Praktyczna rada na to jest taka, aby przeznaczyć do przykrywania mebli, z których zwierzęta lubią korzystać, łatwymi do prania i szybko schnącymi nakryciami tekstylnymi, które można zdjąć przez przyjściem gości.
Czytaj też:
Legowiska, kosze, drapaki
Pies przeważnie będzie spał tam, gdzie położysz mu legowisko. Powinno ono być wystarczająco duże, aby zwierzę chętnie z niego korzystało, i należy je umieścić w miejscu z jednej strony zacisznym – nie w przejściu, ani nie w przeciągu, a z drugiej w takim, które będzie dobrym punktem obserwacyjnym, bo pies lubi towarzyszyć ludziom i widzieć, co się dzieje. Nawet jeśli pies w ciągu dnia poleguje na podłodze czy kanapie, to legowisko stanowi jego azyl i miejsce na nie musi się znaleźć. Jest to też praktyczne, kiedy ktoś odwiedza domowników, bo grzecznego czworonoga można tam po prostu odesłać.
Koty funkcjonują nieco inaczej: ich najważniejszymi potrzebami są wspinanie i ukrywanie się. Potrzebują legowiska i solidnego drapaka, ale często same wybierają sobie w domu miejsca do spania. Dla kota ważna jest też kuweta, która powinna być łatwo dostępna i dla zwierzaka i dla właściciela, aby można ją było bez problemu czyścić.
Bezpieczeństwo i higiena
Kiedy zwierzęta dołączają do rodziny i stają się domownikami, wszyscy muszą być bezpieczni – i psy, i koty, i ludzie, zarówno dorośli, jak dzieci. Bezpieczne interakcje pomiędzy nimi zależą od prawidłowej socjalizacji i zrozumienia, zwłaszcza – potrzeb zwierząt. Zamykanie dziecięcej sypialni przez zwierzętami na stałe nie jest dobrym pomysłem, a raczej jest pójściem na łatwiznę. Niemowlę na początku interesuje zwierzęta, a potem, już jako dwu- trzylatek odwzajemnia im to zaciekawienie. Stawianie sztucznej granicy, zamykanie drzwi, pogłębia frustrację wszystkich, ale cierpliwe nawiązywanie relacji pod kontrolą dorosłych wymaga czasu.
Jeśli chodzi o zagrożenia czyhające na zwierzęta w domu lub mieszkaniu, to mogą nimi być łatwo dostępne niebezpieczne przedmioty, jak kable, ostre narzędzia, nawozy, środki czyszczące. Wszystko to należy usunąć z przestrzeni dostępnej dla psa lub kota albo solidnie zabezpieczyć. Mniej oczywiste jest, że groźne mogą być popularne rośliny ogrodowe lub domowe, jak dracena, poinsecja, aloes, cyklamen, irys, azalia, rododendron i wiele innych. Niektóre z nich mogą być przyczyną poważnych zatruć. Jeśli nie chcesz się ich pozbywać, zadbaj o to by były niedostępne. Kolejną strefą wymagającą zabezpieczenia, tym razem ze względu na kota, jest balkon. Psy rzadko forsują balkonowe barierki, ale koty, w pogodni za większymi owadami lub ptakami, potrafią wypaść i wbrew powiedzeniu, że spadają na cztery łapy, mogą doznać poważnych ran. Zainstalowanie siatki na balkonie i w oknach zapobiega nieszczęśliwym wypadkom.
Utrzymanie czystości w domu, w którym są psy i koty to trochę syzyfowa praca. Sierść pojawia się na podłodze niedługo po porządnym poodkurzaniu, więc najlepiej jak najczęściej uruchamiać odkurzacz samojezdny, np. na czas spaceru. W deszczowe dni psy przynoszą na łapach piasek i błoto. Dobrze mieć ręcznik przeznaczony tylko do wycierania zwierzaka, a najlepiej kilka, które można uprać co parę dni.
Urządzenie mieszkania tak, aby zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki i utrzymanie porządku w domu wymagają pewnego wysiłku, ale ich towarzystwo wynagradza wszystko. Jeśli nie masz psa ani kota, a myślisz o tym, nie odmawiaj sobie przeżycia czasu z ukochanym zwierzakiem tylko z powodu tego, że potrzebne będą zmiany w domu, bo może miłość psa i kota są tego warte.
2 komentarze
Niby koty są czyste, ale żwirek rozrzucony wokół kuwety to norma. Na szczęście mamy samojezdną roombę, która wszystko zbiera zanim zwierzak rozniesie to na łapkach po całym mieszkaniu.
U mnie podobnie 🙂 Zamykana kuweta i roomba robią robotę 🙂