Kto ma za sobą doświadczenie mieszkania w nie do końca umeblowanym domu, bez kanapy czy sofy, ten może pamięta, że najtrudniej w nim… odpocząć. Jeśli są tylko krzesła przy stole i materac do spania, to w ciągu dnia można wykonywać prace domowe, ale już czytanie czy oglądanie telewizji nie relaksuje, jeśli się siedzi na krześle lub na podłodze.
W skrócie
Meble tapicerowane stworzone są do odpoczynku i relaksu i raczej nie wyobrażamy sobie bez nich salonu lub pokoju dziennego. Zwykle decydują też o stylu urządzenia wnętrza, bo zajmują w nim dość dużo miejsca. Kanapy, sofy, narożniki i fotele nie są dyskretnymi detalami – wręcz przeciwnie.
Sofa i kanapa to nie to samo
Kanapa i sofa mają różne historie. Ta pierwsza wywodzi się od włoskiego mebla cassapanca, skrzyni, która dopiero w XVII i XVIII w. wyposażona została w miękkie siedzisko i oparcie. Sofa zaś pochodzi z Turcji i już pierwotnie była siedziskiem z miękkim owalnym oparciem oraz wałkami po bokach. Te cechy nadal je w jakimś stopniu od siebie odróżniają. Kanapa służy i do siedzenia, i – po rozłożeniu – do spania, więc jest zwykle twardsza. Sofy są niższe, bardziej miękkie, rozłożyste i jeśli są wykorzystywane do spania, to nie jest to wygodne i zdrowe, i nie powinno być codzienną praktyką. Kanapę należy wybrać, jeśli w domu często nocują goście, a nie ma dla nich osobnej sypialni. Dużo wygodniejsze w ciągu dnia i bardziej stylowe sofy są polecane do salonów, gabinetów, domowych bibliotek, a nawet pokoi dzieci lub młodzieży, gdzie stanowią wyposażenie stref relaksu. A wersalka? To mebel ze skrzynią na pościel, rozkładany do spania, najczęściej na nóżkach i bez podłokietników. Bliżej jej do kanapy niż do sofy. Ciekawe jest to, że nazwa wersalka funkcjonuje tylko w polszczyźnie.
Meble tapicerowane w aranżacji pomieszczeń
O rodzaju zestawu wypoczynkowego i liczbie elementów decydują następujące czynniki: wielkość i kształt pomieszczenia, położenie i powierzchnia okien oraz potrzeby użytkowników. W ogromnym, wysokim salonie można ustawić dwa rozłożyste narożniki z dużymi poduchami, nawet nie dosuwając żadnego z nich do ściany, i będą one dobrze wyglądały, a na pewno będą bardzo wygodne. W małym pokoju sofę najczęściej stawia się pod ścianą lub pod oknem, a fotele są maksymalnie dwa lub dobiera się do sofy pufy, które zajmą mniej miejsca. Do niewysokich i mniejszych pokoi lepiej jest wstawiać meble niższe, gładsze, bez marszczonych dużych oparć i rozłożystych podłokietników, aby optycznie nie zmniejszały przestrzeni, zwłaszcza jeśli w tym samym wnętrzu znajdą się szafy, półki lub inne duże meble. Dobierając kanapy, sofy i fotele, warto mieć w pamięci zwyczaje mieszkańców. To jak często wszyscy spędzają razem czas w strefie wypoczynkowej, czy przyjmując gości także z niej korzystają, czy lepiej zapewnić więcej miejsc do siedzenia, czy jednak częściej ktoś będzie leżał i czytał lub oglądał telewizję.
Osobnym zagadnieniem jest udział narożnika lub kanapy w stylizacji wnętrza. Masywne meble w ciemnych kolorach obite skórą pasują do stylów klasycznego i retro, bardzo eleganckiego. Sofy i fotele o tapicerkach z jasnych materiałów – bawełny, wełny, jedwabiu, w odcieniach bieli, beżu, niebieskich czy szarych charakteryzują styl skandynawski. Jeśli myślimy o urządzeniu domu przypominającym styl prowansalski, możemy poszukać bardziej ozdobnych wzorzystych tapicerek w kolorach jasnych, pastelowych. Z tkanin dominują tu plusze, welury i szenile.
Materiał obiciowy i wypełnienie kanapy decydują o trwałości i komforcie
Rodzaj materiału, z którego jest uszyte obicie, ma duży wpływ na komfort użytkowania. Tkaniny są przyjemne w dotyku i miękkie, nie pocimy się na takich meblach latem, a w chłodne dni nie są zimne. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na gramaturę materiału – im będzie wyższa, a tkanina grubsza, tym odporniejsze będą siedziska na ścieranie. Niektóre materiały są bardziej niż inne odporne na plamienia i zabrudzenia, o czym powinni pamiętać rodzice małych dzieci i właściciele zwierząt. Skóra naturalna i ekoskóra są łatwe w utrzymaniu czystości i nie pozaciągają jej kocie pazury, ale nie jest tak miła w dotyku jak bawełna czy welury.
Miękkie części narożników, sof, kanap i foteli mogą być wypełnione pianką poliuretanową lub różnego rodzaju sprężynami. Oba rozwiązania są obecnie dobrze dopracowane i sprawdzają się w meblach o średnim i wyższym standardzie. Piankę częściej stosuje się w meblach do siedzenia, a sprężyny – w rozkładanych narożnikach z funkcją spania i kanapach.
Ogromny wybór mebli tapicerowanych w sklepach internetowych i salonach meblowych może przyprawić o zawrót głowy. Dobrze jest uprzytomnić sobie własne potrzeby i ewentualnie ograniczenia wynikające z cech pomieszczeń, które mamy w nie wyposażyć. Kiedy już mamy ogólny obraz, jakie to będą meble – jakiego rodzaju i wielkości, możemy pomyśleć o kolorystyce, obiciach i stylach. To bardzo ważne, abyśmy byli zadowoleni ze własnej kanapy i niedługo po zakupie zaczęli ją nazywać swoją ulubioną.
Przeczytaj też:
- Dom z płaskim dachem – zalety, wady, możliwości zagospodarowania
- Antresola – pomysł na dodatkowe miejsce w domu lub mieszkaniu
- Klimatyzacja do mieszkania – jakie urządzenie wybrać?
- Urządzanie kuchni. Od czego zacząć i jak uniknąć błędów?
- Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie