Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie

Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie

Dobrze mieć w domu rośliny doniczkowe – z różnych powodów. Nadają wnętrzom przyjemny klimat, niektóre oczyszczają powietrze. Oderwanie wzroku od ekranu lub monitora i spojrzenie przez dłuższą chwilę na żywą zieleń przynosi ulgę oczom.

Rośliny doniczkowe przede wszystkim są ozdobą, ale pod jednym warunkiem: muszą być zadbane i zdrowe. Nikogo nie cieszy widok pożółkłych liści i kikutów wyschniętych łodyg. Jeśli zdarza się, że dostajesz kwiaty doniczkowe w prezencie i od razu jest ci ich żal, bo przewidujesz ich rychły koniec, gdy z poczuciem winy wynosisz na śmietnik kolejną roślinę, bo zapominasz o podlewaniu albo często bywasz poza domem, lub jeżeli w marketach typu dom i ogród wodzisz tęsknym wzrokiem za zielonymi półkami i nic nie kupujesz, żeby nie zmarnować, to wiedz, że są rośliny stworzone dla ciebie, wymagające niewiele uwagi, które będą cieszyć cię swoim wyglądem i zdobić twoje mieszkanie.

Zielistka wszędzie sobie poradzi

To roślina, która przystosuje się do miejsca, będzie dobrze rosła zarówno w cieniu, jak i w miejscu dobrze nasłonecznionym. Łatwo się rozmnaża, bo młode sadzonki wyrastają na długich pędach i są bardzo dobrze widoczne. Wystarczy je odciąć, wstawić na kilka dni do wody, żeby wypuściły korzenie i wysadzić do nowej doniczki. Zielistka należy do rodziny szparagowatych, z wyglądu przypomina trawę. Na słonecznym stanowisku ładnie się wybarwią jej paskowane liście. Potrafi oczyszczać powietrze, wyłapywać kurz i bakterie. Potrzebuje dość żyznej, przepuszczalnej, lekko kwaśniej ziemi. Wymaga intensywnego podlewania od wiosny do jesieni, ale sporo wybacza.

Aloes – wieloletnia, wytrzymała roślina doniczkowa, odporna na zapominalskich

Niektórzy zwą aloesy żelaznymi roślinami doniczkowymi, być może nie tylko dlatego, że są bardzo wytrwałe i przeżyją wiele dni, nie widując właściciela, ale też z powodu ich dużej popularności. Niemal w każdym domu musiał być kiedyś aloes. Najlepiej lubi słoneczne parapety, nie zniesie nadmiaru wilgoci, po prostu zgnije, więc należy go podlewać tylko wtedy, gdy ziemia jest totalnie przesuszona.

Sansewieria – kiedyś popularna roślina doniczkowa, a obecnie trendy!

Sansewieria gwinejska, zwana też wężownicą, nie wybacza tylko jednego – zalania wodą środka rozety liści. Poza tym może być podlewana umiarkowanie, ale i miesiąc wytrzyma bez wody. Rośnie dość wysoka, ma długie płaskie, sztywne liście w różnych kolorach, zależnie od odmiany. Ze względu na mieczowaty kształt liści bywa nazywana żelazną szablą. Do większej donicy należy ją przesadzać dopiero wtedy, gdy korzenie nie mieszczą się w poprzedniej. Ze względu na wyjątkową odporność na brak podlewania królowała kiedyś w biurach, szkołach i urzędach, a obecnie zdobi minimalistyczne nowoczesne salony.

Scindapsus złoty – żaden kłopot, a wspaniała dekoracja

Scindapsus to piękne pnącze doniczkowe, które niezwykle łatwo się rozmnaża i ukorzenia w nowych doniczkach. Jego żółtozielone sercowate liście najlepiej czują się w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio na słońcu. Trudno go ususzyć, bo zniesie długie dni, a nawet tygodnie bez podlewania, ale może zgnić od nadmiaru wody. Kiedy jest mu dobrze, odwdzięcza się tym, że można jego długie ulistnione łodygi dowolnie ułożyć – w kulę lub kaskady – dzięki czemu wypełni tyle przestrzeni, ile dostanie. Bardzo wdzięczna i dekoracyjna roślina.

Kaktusy, draceny, gruboszowate…

Oprócz tych czterech jest jeszcze mnóstwo innych roślin doniczkowych łatwych w uprawie. Cała gama kaktusów, draceny, wszystkie gruboszowate, z drzewkiem szczęścia na czele. Popularny zamiokulkas zamiolistny o liściach tak lśniących, że wydają się jak polakierowane. Zainteresuj się nimi, nie martw się, że nie masz ręki do kwiatów, że często bywasz poza domem i żadne rośliny doniczkowe nie utrzymają się u ciebie. Znajdziesz swoje ulubione i będziesz mieć zieleń przez cały rok.

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >