O tym, jaki chcemy mieć taras, powinniśmy pomyśleć już na etapie projektowania domu. Dobudowywanie go później może być sporym kłopotem. Zawczasu zastanów się, jaki ma być, z jakich materiałów i jaką konstrukcję zastosować.
Wygodny taras, na który można rano wypić kawę, patrząc na ogród, a po południu zrelaksować się przy lekturze, jest jednym z głównych atutów własnego domu. Bywa traktowany jak reprezentacyjny letni salon, przejmuje też funkcję jadalni, zwłaszcza gdy przyjmujemy latem gości. O tym, jaki ma być, z jakich materiałów i jaką konstrukcję zastosować, dobrze jest pomyśleć już na etapie projektowania domu. Wprawdzie można dobudować taras do istniejącego budynku, ale wiąże się to z koniecznością zgłoszenie robót budowlanych i dopełnienia formalności.
Wielkość i położenie tarasu
Idealnie jest, jeśli można zbudować taras od strony południowej lub południowo-zachodniej i jednocześnie graniczy on z salonem lub jadalnią. Jeśli z tej strony jest wjazd na działkę i wejście do domu, to taras można zaplanować wzdłuż bocznej ściany budynku. Jeśli zaś szerokość parceli na to nie pozwala, trzeba wybrać którąś z mniej korzystnych opcji – taras od północy – mniej oświetlony, ale bardziej prywatny – lub od frontu, który trzeba będzie osłonić przed spojrzeniami przechodniów, chyba że działka jest na tyle głęboka, że dom nie będzie stał blisko drogi. Dodatkowym elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest wymóg przepisów, aby taras znajdował w odległości co najmniej półtora metra od granicy posesji.
Jeśli chodzi o powierzchnię, to z punktu widzenia użytkowników im większy taras, tym lepiej, jednak ale poza parametrami działki, trzeba mieć na uwadze koszty budowy. Ogromny taras może być za drogi, zwłaszcza jeśli wybierzemy nie najtańsze i trwalsze materiały do budowy. Nie warto jednak przesadzić w drugą stronę, bo bardzo mały taras może okazać się niefunkcjonalny i będzie świecić pustkami, jeśli nie uda się na nim ustawić swobodnie czy to wygodnych foteli lub leżaków, czy to stołu z krzesłami.
Technologia budowy i dobór materiałów
Materiały i konstrukcja, które wybierzemy, zdecydują nie tylko o kosztach budowy i właściwościach użytkowych tarasu, ale także o jego estetyce. Najpopularniejsze są tarasy ziemne, betonowe lub wyłożone gresem albo innymi płytkami oraz tarasy drewniane.
Taras ziemny betonowy jest tani, a jeśli będzie starannie wykonany, przez jakiś czas można korzystać z niego przed położeniem warstwy wierzchniej w postaci gresu czy kamienia. Ponieważ sposób wykończenia ma wpływ na grubość wylewki, warto wcześniej dobrać materiał. Wykonanie najprostszego tarasu ziemnego zaczynamy od wytyczenia obrysu i zdjęcia dwudziesto- do czterdziestocentymetrowej warstwy humusu. Przestrzeń powstałej po usunięciu ziemi wypełnia się zagęszczonym piaskiem – do wysokości 10-20 centymetrów, a następnie żwirem lub pospółką zmieszaną z cementem na sucho. Następnie wylewamy płytę betonową i kładziemy izolację – papę lub folię. Ostatnia warstwa, spadkowa, to cienka warstwa betonu ze spadkiem w kierunku od budynku na zewnątrz. Te dość proste prace wystarczą, jeśli taras ma być położony bezpośrednio na gruncie. Taki, który ma być wyniesiony wyżej, wymaga fundamentu, podobnie jak pod płytę stropową domu i taka konstrukcja wymaga już projektu. Tarasy betonowe pokryte mrozoodpornym, antypoślizgowym gresem lub płytkami kamiennymi są trwałe i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Ich wadą jest nadmiernie nagrzewanie się w czasie upałów.
Tarasy drewniane są eleganckie i nie poparzą stóp nawet w największe upały, ale wymagają pielęgnacji i konserwacji, między innymi okresowej impregnacji i olejowania. Mimo wszystko są bardzo popularne, ponieważ doskonale współgrają zarówno z tradycyjną, jak i z nowoczesną architekturą, świetnie komponują się z przeszklonymi salonami i zielenią i są bardzo przyjemne w użytkowaniu. Do ich budowy używa się desek lub paneli drewnianych, które układa się na słupkach betonowych i legarach lub na utwardzonej konstrukcji ziemnej. Możliwe jest zastosowanie różnego typu konstrukcji tarasów drewnianych, nieraz wręcz kunsztownych, zwłaszcza jeśli łączymy je ze schodami lub budujemy tarasy na różnych wysokościach. Takie obszerniejsze konstrukcje stanowią osobne strefy, które mogą być wykorzystywane przez różne osoby w tym samym czasie, co znacznie zwiększa latem powierzchnię użyteczną domu.
Powierzchnia tarasu może być wykonana także z kompozytów drewnianych. Są one dostępne w wielu wzorach, doskonale imitują różne gatunki drewna, a nie wymagają szczególnej konserwacji i są dużo odporniejsze na warunki atmosferyczne, szkodniki, korozję biologiczną.
Zadaszony lub częściowo osłonięty taras może pełnić funkcję letniego salonu i być ulubionym miejscem spotkań. Warto zadbać o tego rodzaju przestrzeń, aby cieszyć się świeżym powietrzem i ogrodem, kiedy tylko pogoda na to pozwala i w pełni korzystać z uroków własnego domu.
Przeczytaj też:
1 komentarz
[…] Wiadomości […]