Jak powiększyć wnętrze optycznie? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak powiększyć wnętrze optycznie?

Jak powiększyć wnętrze optycznie?

Małe mieszkania to ciągle aktualne dziedzictwo poprzedniej epoki, a czasem takie lokum to po prostu spadek po dziadkach. Mają zalety, na przykład niższy czynsz i tańsze ogrzewanie, ale przychodzi moment, kiedy chciałoby się takie wnętrze powiększyć, poczuć w nim przestrzeń, głębiej odetchnąć. Jest kilka sposobów na aranżację niedużego pomieszczenia, aby żyło się w nim przyjemniej i wygodniej.

Kolory w akcji

Na pewno każdy kiedyś słyszał, że małe pomieszczenie najlepiej pomalować jasnym kolorem, zwykle są to odcienie białego lub beżowego. Jasna podłoga wzmocni efekt przestronności, ale niektórym taki pokój może się wydać nijaki, a inni mogą potrzebować wyraźnych akcentów w aranżacji, aby nabrał charakteru. Jeśli ktoś bardzo chce mieć wyraźny kolor, to można pomalować jedną ścianę na zdecydowany, kontrastowy odcień, który stanie się akcentem kolorystycznym. Nie należy odstępować od zasady, aby sufit był jednak dużo jaśniejszy od ścian i by wzdłuż obwodu sufitu namalować na ścianach pas kilkunastocentymetrowej szerokości w tym samym kolorze, bo to pomoże podwyższyć i powiększyć optycznie wnętrze. Listwy przypodłogowe w małym pomieszczeniu powinny być nieco tylko ciemniejsze niż ściany, co podkreśli jego kształt i dzięki czemu ściany będą optycznie nieco wycofane, a pomieszczenie sprawi wrażenie większego.

Niskie pomieszczenie wyda się przestronne, jeśli namalujesz na ścianach pionowe pasy albo ściany będą w ciemnym kolorze, a sufit – jasny. Jeśli wybierzesz taki układ barw, podłoga także powinna być jasna. W podobny sposób uzyskasz efekt przestronności w pokoju długim, a wąskim – krótszą ścianę pomalujesz ciemnym kolorem, na podłodze dobrze będzie umieścić pasy, a sufit zrobić także ciemniejszy. Ogólnie pasami można posługiwać się intuicyjnie: pionowe optycznie podwyższają wnętrze, a poziome – poszerzają.

W bardzo małym pokoju nie należy gromadzić zbyt wielu przedmiotów, a lepiej jest umieścić w nim jeden wyraźny akcent. Figurki, ozdobne naczynia, malutkie obrazki poustawiane w wielu miejscach wypełniają przestrzeń i sprawiają, że odczuwamy ją jako mniejszą.

Fototapety, efekt 3D optycznie powiększą wnętrze

Widok jeziora na ścianie wcale nie musi kojarzyć się z podniszczoną aranżacją z lat osiemdziesiątych, wręcz przeciwnie, dostępne w tej chwili na rynku fototapety są świetnej jakości i można osiągnąć dzięki nim świetne efekty. Fototapeta z obrazem o głębokiej perspektywie, zwanej linearną lub geometryczną, sprawdzi się w centrum optycznym małego pomieszczenia. Może to być las, molo lub uliczka południowego miasteczka z klimatem. Warto też zwrócić uwagę na pastelowe wzory geometryczne, które wprawiają w dobry nastrój i odpowiednio dobrane również dadzą wrażenie głębi i pomogą powiększyć wnętrze. Zaskakujące, spektakularne efekty optycznego powiększenia można osiągnąć, stosując fototapety 3D. Twórcy tego rodzaju materiałów wykonują wielkoformatowe fotografie, które sprawiają, że niewielkie wnętrza, także kuchnie i łazienki, wyglądają okazale i niebanalnie.

Światła, lustra, szkło też powiększą wnętrze

Rodzaj oświetlenia, zarówno samego światła jak i oprawy źródła, ma bardzo duży wpływ na to, jak odbieramy przestrzeń. Duży żyrandol zawieszony u sufitu w niewielkim pokoju spowoduje, że od razu ten pokój wyda się niższy. W niewielkich wnętrzach lepsze będą światła punktowe, podświetlające wnęki lub kąty pokoju. Zasłony i firanki także zmniejszają optycznie pomieszczenie, więc do zasłonięcia okien wybierz raczej lekkie żaluzje lub dyskretne rolety.

Powszechnie widomo, że lustra powiększają pomieszczenia, przy czym poziome – optycznie poszerzą wnętrze, natomiast pionowe – wydłużą. Popularnym i zupełnie dobrym pomysłem jest umieszczenie lustra w drzwiach przesuwnych w wysokiej szafie, pod warunkiem, że nie znajdą się one naprzeciwko kanapy lub stołu, bo wówczas osoby przebywające w tych miejscach mają wrażenie, że ktoś z boku je obserwuje, i nie jest to komfortowe. Aby zmaksymalizować powiększający przestrzeń efekt lustra, rama powinna być jak najmniej widoczna lub należy użyć lustra bez ramy. Podobne wrażenie jak lustra dadzą przeszklone drzwi, gładkie błyszczące powierzchnie, które odbijają światło.

Niewielkie wnętrze nie musi przytłaczać i może być funkcjonalne. Kolory ścian i podłogi, odpowiednio dobrane oświetlenie i meble, nienarzucające się tekstylia, w końcu lustra i szkło – każdy z tych elementów można wykorzystać do optycznego powiększenia pokoju lub innego pomieszczenia i urządzić je tak, aby było komfortowe i miłe.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >