Pokój nastolatki i nastolatka – prywatność, zdrowie, inspiracja - Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia
Strona główna » Pokój nastolatki i nastolatka – prywatność, zdrowie, inspiracja

Pokój nastolatki i nastolatka – prywatność, zdrowie, inspiracja

,

Dowiedz się, jak urządzić pokój nastolatka lub nastolatki tak, aby wspierać rozwój dziecka i zadbać o rozwój właściwych relacji rodzinnych.

Własny pokój dorastającego młodego człowieka to przestrzeń jego rozwoju i sposób wyrażania formułującej się osobowości. Urządzony zgonie z oczekiwaniami wspiera optymalny rozwój i kształtowanie dobrych relacji w rodzinie. Kupno ergonomicznego biurka i fotela nie załatwia sprawy, zwłaszcza, jeśli syn lub córka mają własną wizję tego miejsca w domu. Jeśli ta wizja jest odległa od planu rodziców, nie warto zaczynać walki pod hasłem „ja wiem lepiej”, bo to może być droga do konfliktu. Przyjmijcie jakieś założenia, na przykład że ma to być miejsce nie tylko do eksponowania wizerunków ulubionych muzyków lub bohaterów gier, ale także do nauki i odpoczynku. Meble mają spełniać podstawowe standardy, ale kolor ścian, detale aranżacji mogą być wybrane przez dziecko, czyli właściwego użytkownika.

Pokój do nauki i do eksploracji sieci

Pokój dorastającego dziecka powinien nie tylko pomieścić, ale także rozdzielić poszczególne funkcje. Dobrze, jeśli jest możliwość oddzielenia łóżka od biurka z komputerem, a także urządzenia miejsca, gdzie można przyjąć kolegów. Oczywiście wielkość tego pomieszczenia ma duże znaczenie, jednak ważne są też inne jego parametry. Łatwiej urządza się pokoje zbliżone do kwadratu. W podłużnym pomieszczeniu nie należy ustawiać mebli wzdłuż ścian, bo to pogłębia nieprzyjemny efekt. W niewielkim pokoju warto rozważyć łóżko na mini antresoli, a zaoszczędzone miejsce przeznaczyć na strefę relaksu.

Jeśli chodzi o meble, to ciekawy nowoczesny design jest równie ważny jak zdrowie i komfort młodego użytkownika. Dzięki właściwej pozycji przy biurku łatwiej skupić się na pracy. Ważna jest nie tylko odpowiednia wysokość, ale też szerokość i głębokość biurka, bo za małe będzie tylko półką na rzeczy, a nie miejscem nauki. Zwróć też uwagę na odpowiednio dużą przestrzeń pod biurkiem – nogom wystarczy około 80 cm szerokości. Jeśli córka lub syn spędzają dużo czasu w sieci, możesz oczywiście próbować nakłonić ją lub jego do innej aktywności, ale zapewnij dziecku naprawdę wygodny, zdrowy dla kręgosłupa fotel i to taki, jaki będzie się młodej osobie podobał, żeby był w użyciu. Inaczej za każdym razem, kiedy tam zajrzysz, zobaczysz swoje dziecko w dziwnej pozycji i żadne tłumaczenie nie pomoże.

Jasno, ale z klimatem

Odpowiednie oświetlenie to rzecz podstawowa. Najlepiej jest postawić biurko bokiem do okna, chociaż ręcznie pisze się już rzadziej, to ciągle warto zachować tę zasadę. Lampka na biurko może mieć żarówkę halogenową, świetlówkę albo żarówkę LED. Jeśli LED, to wybierz żarówkę o temperaturze barwowej około 4000-5000K. Takie światło ma neutralny kolor i nie będzie męczące dla oczu. Odległość pomiędzy źródłem światła a biurkiem powinna wynosić 35-50 cm. Oświetlenie ogólne, górne lub boczne, dobierzcie wspólnie do wystroju całości. Jasne pastelowe kolory sprzyjają skupieniu i nauce, ale nie warto forsować takich barw, jeśli nie trafia to w gust młodzieży, bo w końcu tworzymy czyjś azyl, a nie pokój swoich dziecięcych marzeń.

Urządzanie pokoju nastolatka może być pierwszą poważną okazją do kompromisu dla obu stron, jeśli macie bardzo odmienne wizje. To mement nauki nie tylko dla Twojego dziecka, że można ustąpić i nie czuć się przegrane, ale również dla Ciebie, bo uszanujesz jego lub jej wolę.

Może Cię zainteresować:

Zobacz więcej >