Żarówki: które wybrać, żeby oszczędzić? [PORADNIK] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Żarówki: które wybrać, żeby oszczędzić? [PORADNIK]

Żarówki: które wybrać, żeby oszczędzić? [PORADNIK]

Żarówki zwykłe, LED, czy świetlówki energooszczędne – które są najlepsze? Dowiedz się, jakie żarówki zamontować w domu, żeby płacić mniej za prąd oraz zadbać o swoje oczy.

Ceny prądu rosną coraz bardziej, więc wielu z nas szuka różnych sposobów na ograniczenie wysokości rachunków. Jednym z najbardziej oczywistych jest wymiana żarówek na takie, które pobierają mniej prądu. Mimo wszystko znalezienie takiego oświetlenia, które nie tylko nie wydrenuje naszego portfela, ale też pozwoli naszemu wzrokowi odpocząć, nie jest łatwe.

Jakie rodzaje żarówek mamy do wyboru

Obecnie w sklepach dostępne są najczęściej takie źródła światła jak:

  • tradycyjne żarówki żarowe;
  • żarówki halogenowe;
  • świetlówki energooszczędne;
  • lampy LED.

Sprawdźmy więc, które z tych lamp najlepiej nadają się do naszych codziennych zastosowań, a równocześnie nie męczą oczu, ani portfela.

Żarówki żarowe

Najbardziej znane i używane od wielu lat. Ich największą zaletą jest niska cena – zazwyczaj kosztują kilka złotych – a także ciepła barwa, wynosząca około 2700 K. Minusem tego typu żarówek są niska trwałość oraz marnowanie energii – wykorzystują tylko 5% pobieranego prądu: reszta jest marnowana na wytworzenie ciepła. Tego typu źródła światła są coraz częściej wycofywane ze sprzedaży. Od 2009 roku, w wyniku rozporządzenia Unii Europejskiej, wycofano ze sprzedaży żarówki o mocy 100 W i większej. W kolejnych latach kolejne typy żarówek również znikają ze sklepów. Producenci żarówek bronią się przed wycofywaniem ich produktów, dlatego nie zdziwcie się, jeśli na sklepowych półkach zobaczycie tradycyjne żarówki, które na pudełku mają naniesione oznaczenia „nie do domowego użytku” lub podobne. To wciąż te same żarówki.

Żarówki halogenowe

Tego typu żarówki mogą mieć różne kształty: podłużny, przypominający płomień świecy, taki jak tradycyjna żarówka lub kloszowy. Ich zaletą jest to, że szybko się zapalają, mają niewielkie rozmiary i większość z nich zawiera filtr UV. Tego typu oświetlenie sprawdzi się w takich miejscach jak kuchnia czy łazienka, gdzie często włączamy i wyłączamy światło, ponieważ nie wpływa to na ich trwałość, która wynosi nawet 2 lata. Minusem halogenów jest to, że nagrzewają się bardziej niż żarówki tradycyjne i również planuje się ich likwidację. Skoro tradycyjnych żarówek jest coraz mniej, to należy się zastanowić, czym najlepiej je zastąpić. Wybór jest ważny, bo jak się okazuje, również sposób ich użytkowania może wpłynąć na ich trwałość oraz zużycie prądu.

Świetlówki energooszczędne

Mają różne kształty i rozmiary oraz rozmaite gwinty, więc pasują do wielu rodzajów lamp. Przeciętna świetlówka kompaktowa potrafi przynieść oszczędność zużycia energii do nawet 80% w porównaniu z żarówkami tradycyjnymi. Jednak aby świetlówki faktycznie były energooszczędne, trzeba wiedzieć, jak ich używać. Tego typu urządzenia bardzo źle znoszą częste włączanie i wyłączanie światła. Z tego powodu nie powinno się ich instalować w łazience czy kuchni. Ponadto zawierają rtęć, więc po stłuczeniu mogą być bardzo niebezpieczne. Zużyte trzeba utylizować w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych. Świetlówki najlepiej działają, jeśli są włączane na długo i bez przerw – wtedy są bardziej energooszczędne. Dlatego sprawdzą się raczej w pomieszczeniach pracowniczych i tym podobnych, gdzie świecą się długo i rzadko są włączane i wyłączane.

Lampy LED

Obecnie zyskują coraz większą popularność, mimo tego że są jednym z droższych źródeł światła – potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę. Pobierają mało prądu i mogą mieć praktycznie dowolną barwę światła. Pełną jasność osiągają już po upływie mniej niż sekundy od włączenia. Swoją konkurencję zostawiają w tyle trwałością – mogą służyć nawet 25 lat. Ponadto lampy LED się nie nagrzewają i nie zawierają toksycznych związków, takich jak rtęć.

Ponieważ częste włącznie i wyłączanie nie ma wpływu na ich trwałość, można je montować we wszystkich pomieszczeniach – w tym w łazience i kuchni, a i tak będą zużywały mniej prądu niż tradycyjne żarówki.

Podsumowując: najlepszą inwestycją jest wymiana źródeł oświetlenia w mieszkaniu na lampy LED. Choć na początku będzie to kosztowne – przez ich wysoką cenę – to wydatek zwróci się dzięki niższym rachunkom za prąd i większej trwałości lamp, których nie trzeba będzie zbyt często wymieniać.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat urządzeń i tego, jak z nich korzystać? Słuchaj programu „Technicznie proste” na antenie Radia Pogoda codziennie po godz. 10:30!

Może Cię zainteresować:

Żarówki – które są najlepsze i najoszczędniejsze?

Jakie żarówki będą najlepsze w łazience i kuchni?

Takie, które dobrze znoszą częste włączanie i wyłączanie światła. Są to lampy LED. Do tego celu nie pasują świetlówki, które są wrażliwe na częste włączanie i wyłączanie.

Czy tradycyjne, mocne żarówki są już niedostępne?

Wciąż można je kupić, choć na pudełku mają naniesione oznaczenia „nie do domowego użytku” lub podobne.

Gdzie wyrzucić zużyte świetlówki energooszczędne?

Zawierają one rtęć, więc po stłuczeniu mogą być bardzo niebezpieczne. Zużyte trzeba utylizować w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych.

Zobacz więcej >