Dom z płaskim dachem ma zarówno wady, jak i zalety. Ważne, by spełniał nasze potrzeby i zapewniał nam bezpieczeństwo. Dowiedz się, o czym pamiętać wybierając taki rodzaj dachu podczas budowy domu i jakiej pielęgnacji wymaga tego rodzaju konstrukcja.
Spis treści:
Mieć dach nad głową, znaczy mieć gdzie mieszkać. To powiedzenie dobrze oddaje wagę tego elementu konstrukcji domu. Solidny dach to podstawa komfortu cieplnego. Kształt dachu decyduje w dużym stopniu o wyglądzie budynku. W uproszczeniu można powiedzieć, że dach dwuspadowy kojarzy się ze stylem rustykalnym, wielospadowy – z dworkowym, a płaski – z nowoczesnym, chociaż obecnie najczęściej spotyka się połączenia tych stylów.
Koszt budowy dachu to duża część kosztów całego domu, dlatego wymaga on szczególnego namysłu inwestorów już na etapie wybierania projektu. Dachy płaskie (inaczej stropodachy) jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z blokami lub nieciekawymi projektami typu kostka z czasów PRL i trudnym do opanowania zawilgoceniem, ale obecnie przeżywają swoisty renesans. Jest to związane z dostępnością nowoczesnych materiałów i technologii budowlanych, dzięki którym tego rodzaju dachy można wykonać w sposób gwarantujący, że będą odpowiednio zaizolowane, a pomieszczenia położone bezpośrednio pod dachem będą suche i ciepłe. Nazwa dach płaski oznacza połać ze spadkiem nie mniej niż 3° i nie więcej niż 12°, więc może być myląca. Takie nachylenie jest niezbędne, aby spływała z dachu deszczówka.
Przede wszystkim taniej i cieplej
Ponieważ budżet na budowę domu to podstawa i każdy inwestor stara się go zoptymalizować, za jedną z ważniejszych zalet płaskiego dachu należy uznać to, że jest on tańszy o dachu spadzistego. Koszty budowy dachu płaskiego są niższe niż dachów spadowych ze względu na to, że nie wymaga on więźby dachowej i jego powierzchnia na domu o tym samym obrysie zawsze będzie mniejsza, zatem zużyjemy mniej materiału na pokrycie. Ta mniejsza powierzchnia przyczyni się również do mniejszych strat ciepła zimą, ponieważ to właśnie dach jest powierzchnią, przez którą ciepło wydostaje się na zewnątrz. Nie bez znaczenia jest też fakt, że stropodachy są dużo odporniejsze na działanie silnych wiatrów niż dachy spadziste. Dachu płaskiego nie zerwie żaden huragan, co wobec coraz częściej zdarzających się wichur jest istotną zaletą. Dach płaski kojarzy się z nowoczesnym designem i popularnym minimalizmem w budownictwie. Taka stylistyka w architekturze jednorodzinnej zyskuje w Polsce coraz więcej entuzjastów, dlatego też zwiększa się dostępność najnowszych technologii i materiałów umożliwiających wykonywanie tego typu dachu w najwyższej jakości.
Zobacz też:
Zimą należy dach płaski odśnieżać
O ile dzięki wymaganemu spadkowi i właściwemu orynnowaniu woda deszczowa swobodnie spłynie z dachu płaskiego, o tyle śnieg należy z niego usuwać. Oczywiście konstrukcja budynku z płaskim dachem przewiduje dodatkowe obciążenie śniegiem, ale zaleca się jednak odśnieżanie, zwłaszcza jeśli śnieg zalega kilka dni i staje się ciężki. O problemach z wilgocią, które występowały przy stropodachach kilkadziesiąt lat temu można wspomnieć tylko w kontekście doboru właściwej izolacji. Obecnie prawidłowo wykonana izolacja jest absolutnie skuteczna. W domu z dachem płaskim nie buduje się poddasza, co dla niektórych może być wadą, ale przeważnie brak skosów na drugiej kondygnacji uznaje się za cechę korzystną. Pewnego rodzaju kłopotem może być brak zgody na dach płaski, dlatego jeśli taki dach jest elementem projektu domu, który jest brany pod uwagę, należy się co do tego upewnić i uzyskać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub warunki zabudowy dla lokalizacji, w której będzie budowany dom.
Taras, ogród, a nawet basen na dachu
Na płaskim dachu swobodnie można urządzić taras lub ogród, co jest ważne zwłaszcza dla tych, którzy mają do dyspozycji niewielką działkę. Zielony dach to nie tylko przyjemna strefa relaksu i dobra ochrona przez hałasem, ale także powiększenie powierzchni biologicznie czynnej. Ogólne prawo budowlane wymaga, aby było to co najmniej 25% powierzchni działki, ale w MPZP mogą znajdować się odrębne zapisy na ten temat, a wtedy powierzchnia zielonego dachu może być uwzględniona.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!