Antresola to świetny pomysł na powiększenie przestrzeni życiowej. Aby jednak właściwie spełniała swoje zadanie, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Sprawdź, jak zadbać o właściwe i zgodne z prawem jej wykonanie.
Spis treści:
W projektach współczesnych domów i mieszkań rządzi przestrzeń. Salon najczęściej połączony jest z jadalnią i kuchnią, tworząc wielką powierzchnię, która jest polem do popisu dla wielbicieli urządzania wnętrz. Antresola jest sposobem na urozmaicenie lokalu lub na wydzielenie miejsca z konkretnym przeznaczeniem. W pokoju dziecinnym o niedużym metrażu, a wystarczająco wysokim, pozwala wygospodarować dodatkowe miejsce, dzięki czemu nie trzeba zagęszczać funkcji spania, odrabiania lekcji i przyjmowania gości na jednym tapczanie. Położona nad salonem może stanowić azyl dla tych domowników, którzy akurat nie mają ochoty uczestniczyć w rodzinnym oglądaniu serialu. Antresolę dobrze jest zaplanować przed budową domu lub wykończeniem mieszkania, ale można ją urządzić także w gotowym pomieszczeniu, już w czasie użytkowania. Warto przedtem dowiedzieć się, jakich można spodziewać się przy tym korzyści albo jakie mogą być z nią kłopoty, a przede wszystkim, że taki element podlega przepisom budowlanym.
Przepisy budowlane dotyczące antresoli
Definicja zapisana w dziale I Przepisy ogólne, § 3 pkt. 19. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2015 poz. 1422 z dnia 17 lipca 2015 roku) mówi, że antresola jest to „górna część kondygnacji lub pomieszczenia znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim, o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona”. Jej wysokość ma wynosić co najmniej 2,2 m. Na poddaszach, a tam często antresole są budowane, bierze się pod uwagę średnią wysokość, obliczoną dla wymiarów najniższego i najwyższego w danym pomieszczeniu, przy czym nie może to być mniej niż 1,9 m. Jeśli antresola jest częścią projektu domu, o zachowanie tych wielkości zadba autor projektu lub architekt adaptujący. Na budowę antresoli w gotowym, użytkowanym domu lub mieszkaniu nie trzeba mieć pozwolenia budowlanego, ale wymaga ona zgłoszenia, zwłaszcza jeśli jej podstawą ma być konstrukcja żelbetowa, co może wpłynąć na obciążenie budynku.
Antresola jest rodzajem półpiętra i musi być wykonana w sposób zapewniający trwałość i bezpieczeństwo. Powinna być zakotwiona w ścianach nośnych bądź powiązana z konstrukcją dachu. Zaprojektowanie antresoli należy powierzyć doświadczonemu architektowi, który dobierze właściwą liczbę punktów podparcia i dobrze przeliczy obciążenia, aby w czasie użytkowania nie popękały ściany lub sufit pod antresolą. Konieczne też będą schody lub drabinka, a być może także balustrady.
Sprawdź też:
Sypialnia, pracownia, biblioteka
W niedużym mieszkaniu z aneksem kuchennym, które poza wydzieloną łazienką stanowi całość, dzięki antresoli zyskuje się wyraźny podział na część dzienną i nocną. Jeśli wysokość pomieszczenia na to pozwala, można na półpiętrze urządzić sypialnię, pod nią kuchnię, a resztę przestrzeni przeznaczyć na salon z jadalnią. Sypialnia jest też częstą funkcją otwartego półpiętra w mieszkaniach w stylu nowoczesnym, na przykład w tak zwanych loftach, które zwykle bywają wysokie i bardzo przestronne, a antresola stanowi strefę bardziej prywatną. Takie rozwiązania doceniane są zwłaszcza przez osoby często przyjmujące gości. Pracownia, gabinet lub biblioteka na dodatkowej powierzchni to dobry pomysł, pod warunkiem, że w lokalu, gdzie są urządzone, nie mieszka więcej osób niż dwie, trzy – o zbliżonych upodobaniach lub trybie życia, bo jeśli ktoś niemal tuż obok słucha głośnej muzyki lub ogląda filmy, to trudno się skupić.
Warto zawczasu zastanowić się nad oświetleniem pomieszczenia z antresolą i je przemyśleć na etapie projektu. Z pewnością będą potrzebne dodatkowe źródła światła, zarówno na samej antresoli, jak i w miejscu pod jej stropem. Jedna lampa ogólna, nawet silna, nie wystarczy, a poza tym oświetlenie dodatkowe będzie ważnym elementem tworzącym klimat całości.
Możliwe problemy? Ogrzewanie i hałas
Mieszkanie lub dom z antresolą może przysparzać pewnych trudności. Głównie chodzi o hałas i utrzymanie optymalnej temperatury w całym wnętrzu. Ponieważ ciepłe powietrze unosi się do góry, kiedy w sezonie grzewczym w pokojach na antresoli jest już za ciepło, na parterze może być chłodno, a odkręcenie grzejnika może oznaczać , że będzie za gorąco na górze. W uzyskaniu komfortu termicznego w domu parterowym pomagają instalacja ogrzewania podłogowego w salonie oraz prawidłowa izolacja dachu. Poza ogrzewaniem problematyczna może być akustyka przestrzeni z antresolą. Jeśli chodzi o ograniczenie hałasu, to jedynym rozwiązaniem będzie zamknięcie pomieszczeń na antresoli i to przy użyciu drzwi dość wysokiej jakości.
Antresola to świetne rozwiązanie, nie tylko w nowoczesnych domach o dużych przestronnych wysokich salonach. Pasuje do nowoczesnych aranżacji, z wykorzystaniem detali metalowych i szklanych, ale także do wnętrz o bardziej tradycyjnym charakterze, w których dominują drewno lub pastelowe kolory ścian.