Latem coraz częściej doskwierają nam upały. Mogą być uciążliwe zwłaszcza w mieszkaniach w blokach, które szybko się nagrzewają. Z tego artykułu dowiesz się, jaką klimatyzację możesz zainstalować w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym.
Spis treści:
Chociaż upały latem to w Polsce raczej odchylenia od średniej i zwykle nie trwają bardzo długo, to coraz częściej szukamy na nie sposobu. Tam gdzie są one regułą, w krajach o klimacie gorącym, klimatyzacja w domach i mieszkaniach jest tak powszechna, jak ogrzewanie w strefach umiarkowanych. W Europie Środkowej do niedawna chłodzone były tylko budynki użyteczności publicznej, biura, restauracje, centra handlowe. Obecnie coraz częściej buduje się domy z centralnymi systemami klimatyzacyjnymi, a markety budowlane kuszą latem bogatą ofertą urządzeń chłodzących. Mieszkańcy bloków również nie są bez szans w walce z upałem.
Klimatyzator przenośny – zużywa dużo energii, bywa hałaśliwy
Klimatyzator przenośny, zwany też mobilnym lub monoblokowym, jest stosunkowo niedrogi i wydaje się praktyczny, bo można go ustawiać co jakiś czas w innym pomieszczeniu. Po zakupieniu wystarczy go uruchomić i wyprowadzić rurkę wyrzutową za uchylone okno. Nie ma więc konieczności wiercenia w ścianie i nie spowoduje on żadnego, nawet minimalnego bałaganu. Urządzenia te wyposażone są w kilka poziomów chłodzenia i są łatwe w obsłudze. To rozwiązanie ma jednak pewne wady.
Pierwszą jest już sama konieczność uchylenia okna, aby wyprowadzić rurkę, bo ciepłe powietrze ustawicznie dostaje się do pokoju, który próbujemy schłodzić, więc część energii zużywa się nieefektywnie. Po drugie – są to urządzenia pobierające dość dużo prądu i jeśli upał się przedłuża, trzeba się liczyć z wyższym rachunkiem za energię elektryczną. I wreszcie – głośna praca. Ten ostatni parametr zależy od jakości, więc także wpływa na cenę, ale należy dobrze się zastanowić przed wyborem. Ustawiczny szum może być bowiem równie uciążliwy jak wysoka temperatura.
Klimatyzatory split i multisplit – jednostka zewnętrzna na ścianie budynku
Zakup i montaż klimatyzatora typu split to dużo większy wydatek, bo łącznie kosztuje to co najmniej kilka tysięcy złotych. Instalacja wymaga wyznaczenia miejsca na dwie jednostki – zewnętrzną i wewnętrzną oraz połączenia ich układem sterującym i przewodem freonowym, którym przemieszczają się czynnik chłodniczy i jego skropliny. Jednostka wewnętrzna pracuje stosunkowo cicho, może być umieszczona na ścianie, pod sufitem, może też stać na podłodze. Hałas w tym układzie generuje jednostka zewnętrzna. Montuje się ją najczęściej na ścianie balkonu lub loggii, bo wówczas nie wymaga to zgody zarządcy budynku. Warto jednak także zwracać uwagę na poziom wydawanych dźwięków, aby nie uprzykrzyć życia sąsiadom, którzy będą chcieli otworzyć okno w pobliżu. Pojedynczy klimatyzator split sprawdzi się w mieszkaniu niepodzielonym i niezbyt dużym. Jeśli efekt chłodzenia ma być zapewniony na dużej powierzchni, polecane są systemy multi split, w których do jednego urządzenia zewnętrznego podłączone są dwie lub trzy jednostki wewnętrzne. Strukturę takiej instalacji najlepiej omówić z fachowcami, którzy mieliby ją zamontować, ponieważ ważne jest, aby wszystkie urządzenia były położone dość blisko jednostki głównej. Większe odległości wygenerują większe koszty materiałów i montażu.
Podstawowe parametry
Odpowiednio dobrane i zamontowane urządzenia do klimatyzacji zapewnią komfort użytkownikom. Każde z nich może być obsługiwane zdalnie, pilotem. Wiele klimatyzatorów jest wyposażonych w jonizatory, zaawansowane filtry poprawiające jakość powietrza, także dezodorujące lub pochłaniające niepożądane zapachy. Przy zakupie w pierwszej kolejności należy jednak zwracać uwagę na moc, klasę energetyczną i poziom hałasu. Moc dostosowuje się do wielkości pomieszczenia, licząc 1 KW na 10 m2. Poziom hałasu określony w karcie urządzenia nie powinien być większy niż 35 dB(A), co jest porównywalne z cichą rozmową.
Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04!
Przeczytaj też:
- Zmiany klimatu co roku przyczyniają się do śmierci 5 mln ludzi – alarmują naukowcy
- Woda w domu i ogrodzie – sposoby na oszczędne gospodarowanie
- Projekt domu: Jak wybrać właściwy, aby dopasować dom do swoich potrzeb i możliwości
- Taras – koniecznie, ale jaki?
- Jak upiększyć swój ogród czy balkon?
- Jak powiększyć wnętrze optycznie?