Zmiany klimatu naprawdę są zabójcze – australijscy naukowcy donoszą, że co roku w wyniku skrajnych temperatur umiera dodatkowo aż 5 mln osób.
Jak wynika z najnowszego raportu naukowców z Australii, zmiany klimatyczne już stają się śmiercionośne. Według danych powodują już dodatkowe 5 mln zgonów rocznie na całym świecie.
Badanie opublikowane w środę w dzienniku The Lancet Planetary Health.
„To pierwsze badanie prezentujące globalny przegląd śmierci spowodowanej niezwykłymi temperaturami w latach 2000-2019, czyli w najgorętszym okresie od czasów sprzed rewolucji przemysłowej” – oświadczył prof. Yuming Guo z uniwersytetu Monash w Australii.
Jak wyglądało badanie
Swoje wnioski australijscy uczeni oparli na analizie globalnej temperatury oraz raportów dotyczących zgonów w okresie między 2000 a 2019 rokiem. W opisywanym czasie temperatura na świecie wzrastała o 0.26ºC co dekadę. Jak wynika z analizy, 9,4% zgonów na świecie ma związek albo z bardzo wysokimi albo bardzo niskimi temperaturami, co przekłada się na dodatkowe 74 zgony na każde 100 tys. osób. Większość śmierci spowodowanych była wystawieniem się na niską temperaturę.
Gdzie umiera najwięcej osób?
Według dostępnych danych coroczne zgony spowodowane niezwykłymi temperaturami miały miejsce w następujących obszarach: Azja – 2,6 mln zmarłych; Afryka – 1,2 mln; Chiny – 1,04 mln; Europa – 835 tys.; USA – 173 600; Ameryka Południowa – 141 tys.; Indie – 74 tys.; Wielka Brytania – 52 tys. i Australia – 16 500.
Coraz goręcej
Naukowcy zwracają uwagę, że liczba zgonów spowodowanych mroźnymi temperaturami w latach 2000-2019 zmniejszyła się o 0,51%, a w tym samym czasie śmierci spowodowanych wysoką temperaturą przybyło o 0,21%. Zgony z powodu wysokich temperatur następują coraz częściej we wszystkich regionach świata. To sugeruje, że globalne ocieplenie – jedna z oznak zmian klimatycznych – w przyszłości będzie prowadzić do coraz większej liczby przypadków śmierci – ostrzegają uczeni.
„[W analizie] wykorzystaliśmy dane pochodzące z 43 krajów położonych na pięciu kontynentach, w których panują różne klimaty, warunki socjoekonomiczne, demograficzne oraz różny poziom zaawansowania służb ochrony zdrowia czy rozwoju infrastruktury. Dlatego też uzyskaliśmy ogromną ilość różnego rodzaju informacji, do tej pory nie wykorzystywanych w poprzednich badaniach” – czytamy w oświadczeniu prof. Guo.
Uczony dodał, że zrozumienie geograficznych wzorców związanych ze zgonami w wyniku temperatur jest ważne dla rozwoju polityki i strategii adaptowania się do zmian i zmniejszenia efektów zmian klimatycznych oraz ochrony ludzkiego zdrowia.
Zobacz też: